NATO hledá chybějící vojáky pro Afghánistán

27. listopadu 2006  16:56
Summit NATO v Rize by měl dát jasnou odpověď, zda členské země najdou posily pro misi v Afghánistánu. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer připomněl, že zahraniční mise budou jedním z hlavních bodů vrcholné schůzky v lotyšské metropoli.  

"Neřeknu nic jiného než to, co říkám v posledních dnech. Navíc summit ještě nezačal," oznámil Scheffer po svém příletu do Rigy.

Podle vlastních slov nemůže předjímat výsledky jednání. Zároveň ale připomněl, že se zástupci členských zemí Aliance sejdou především právě kvůli zahraniční operacím.

V Afghánistánu nyní operuje zhruba 30 tisíc vojáků pod velením NATO. Aliance v srpnu rozšířila svou afghánskou misi z metropole Kábulu, severu a západu země i na neklidný jih. Tam vojáci čelí každodenním útokům ze strany povstalců bývalého vládního hnutí Taliban. - více zde

Představitelé aliance vyzvali členské země, aby urgentně afghánskou misi posílily. Jednotky ISAF potřebují v zemi především další vrtulníky, transportní letadla a několik set vojáků speciálních sil. Posily zatím před summitem slíbilo pouze Polsko a Rumunsko.

Vrcholný summit NATO v lotyšské Rize začíná v úterý. Do metropole se sjíždějí představitelé jednotlivých členských zemí. - více zde

NATO poprvé pořádá svůj summit na území bývalého Sovětského svazu a jak během tiskové konference upozornili Scheffera někteří novináři, i tak blízko k místům, kde stávaly koncentrační tábory.

"Právě proto vzniklo NATO, aby chránilo hodnoty, které byly v holokaustu tak pošlapány," řekl.

inc, pz natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.