NATO finišuje se strategickou koncepcí, Aliance zeštíhlí svá velitelství

14. října 2010  16:51
Nová strategická koncepce NATO, budování vlastní protiraketové obrany a zeštíhlení velitelských struktur. To jsou hlavní body schůzky ministrů obrany a zahraničí Aliance v Bruselu. Nezvykle početné zasedání je poslední možností k jednání před nadcházejícím summitem NATO v Lisabonu.  
V portugalské metropoli by měly členské státy v listopadu důležitý dokument o dalším směřování celé Aliance schválit.

Ministři se shodli, Aliance potřebuje zeštíhlit své velitelské struktury. Předběžně se dohodli na redukci z počtu 13 tisíc lidí na necelých 9 tisíc. Potvrdit to má ale až summit.

"Severoatlantická aliance prochází takovou redukční dietou. Je to potřebné," podotkl český ministr obrany Alexandr Vondra, který připomněl, že řada vlád nyní v důsledku krize přichází s nepopulárními úspornými balíčky.

Nová strategická koncepce NATO
Nový dokument má nahradit alianční strategickou koncepci z roku 1999. Od té doby se NATO zdvojnásobilo, přibylo misí a hrozeb. Koncept připravovala skupina dvanácti význačných expertů, označovaných jako "skupina moudrých", pod vedením bývalé americké šéfky diplomacie Madeleine Albrightové. Skupina byla vytvořena loni, aby pomohla Alianci s definováním nejdůležitějších bezpečnostních výzev pro nadcházející desetiletí a s návrhy, jak jim čelit. Schválení nové koncepce se očekává na summitu NATO v listopadu v Lisabonu. Strategická koncepce je klíčovým oficiálním aliančním dokumentem, který zejména specifikuje úkoly, jimiž se má NATO zabývat. Nastavuje tak směr, jakým se má budoucí politický a vojenský vývoj Aliance ubírat.

"Musíme se chránit proti omezení vojenských schopností Aliance," vyzval americký ministr obrany Robert Gates s odkazem na klesající výdaje na obranu v jednotlivých členských zemích.

NATO potřebuje moderní obranu
Podle generálního tajemníka Aliance Anderse Fogh Rasmussena ministři diskutovali o prvním návrhu nové koncepce. Samotný lisabonský summit pak zavede spojenectví, které bude modernější, výkonnější a bude lépe spolupracovat s našimi partnery po celém světě.

"Nová strategická koncepce NATO musí znovu potvrdit hlavní úkol - územní obranu - ale také modernizovat způsob, jakým to děláme," uvedl před schůzkou ministrů Rasmussen.

Dokument by měl jasně definovat všechny možné hrozby, včetně těch nových, jako jsou kybernetické útoky či nebezpečí šíření zbraní hromadného ničení.

Důležitým bodem jednání byla otázka budování vlastní protiraketové obrany NATO. Podle Rasmussena by Aliance měla rozvíjet schopnosti potřebné k obraně Evropy před raketovou hrozbou. (Chraňme Evropu před balistickými raketami, vyzval šéf NATO)

"Více než třicet zemí na světě má nebo usiluje o získání balistických raket, z nichž některé již mohou doletět do Evropy," varoval s tím, že za raketový útok na některé z evropských měst by byl katastrofický.

Pomůžeme k usmíření s Talibanem
Generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen po setkání ministrů řekl, že Aliance je ochotná nabídnout praktickou pomoc afghánskému prezidentovi Hamídu Karzáímu v jeho úsilí o usmíření s někdejším vládním hnutím Taliban.

Co přesně by pomoc od NATO, která má v Afghánistánu přes 100 tisíc vojáků, mohla představovat, Rasmussen neupřesnil. Jednání s Talibanem mají být krokem k politickému usmíření v Afghánistánu.

Mluvčí Pentagonu Geoff Morrell prohlásil, že podle jeho informací jsou kontakty mezi Karzáího kabinetem a Talibanem zatím jen na začátku.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.