Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO: Existuje možnost, že IS v Evropě provede jaderný útok

20. dubna 2016  13:58
Radikálové Islámského státu. Ilustrační foto. | foto: You Tube

NATO: Existuje možnost, že IS v Evropě provede jaderný útok

Podle expertů existuje oprávněná obava z toho, že organizace Islámský stát provede jaderný útok v Evropě. IS se již nějakou dobu snaží získat materiál pro výrobu jaderných, biologických a chemických zbraní, uvedl zástupce ředitele protiteroristického oddělení Evropské komise Jorge Berto Silva. Hrozba IS se bude spíše zvětšovat, než zmenšovat, dodává náměstek generálního tajemníka NATO pro objevující se bezpečnostní hrozby Jamie Shea.

„IS pravděpodobně poslal do Evropy více svých bojovníků. Úroveň hrozby je nyní na stupni tři a jen tak neklesne,“ prohlásil mluvčí belgického krizového centra. Třetí úroveň znamená, že útok je možný a pravděpodobný. Nedávné útoky v Bruselu IS „oslavil“ zveřejněním ankety, které národní barvy by se měly objevit na Eiffelově věži příště. Na prvním místě se umístila Velká Británie.

Kam dál?
Amerika potvrzuje útoky na výrobny chemických zbraní IS (11.3. 2016)

Zdroj: Independent (Velká Británie)

---

NATO chce s Ruskem diskutovat i o jeho riskantních vojenských manévrech

Severoatlantická aliance bude dnes na schůzce s představiteli Ruska projednávat riskantní ruské vojenské manévry jeho sil. Konkrétně se jedná o dva incidenty z minulého týdne, kdy ruské stíhací letouny simulovaly nálet na americký torpédoborec USS Donald Cook nacházející se v Baltském moři a nebezpečně blízký přelet ruské stíhačky nad americkým průzkumným letounem tamtéž.

„Ruské letouny se poblíž americké lodi a letadla chovaly neprofesionálně a nebezpečně, a podtrhly tak význam otevřené vojenské komunikace mezi zeměmi,“ uvedl generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg. V těžkých a napjatých časech je podle něj důležité udržovat politický dialog.

Kam dál?
Ruské letouny simulovaly nálet na americký torpédoborec (14.4. 2016)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

Guerillová válka v Jemenu testuje vojenské schopnosti Saúdské Arábie

Guerillová válka v Jemenu mezi hutuskými rebely spřízněnými s Íránem a s jednotkami loajálními bývalému jemenskému prezidentovi testuje vojenské schopnosti Saúdské Arábie, která vede koalici arabských států. Saúdové utratili desítky miliard dolarů za nákup amerických zbraní, ale jejich vojenské schopnosti stále nedosahují potřebné úrovně a jejich intervence v sousedním Jemenu má smíšené výsledky.

K intervenci se tato země uchýlila, aby zastavila expanzionismus Íránu. Saúdští představitelé tvrdí, že se to armádě podařilo, jednotky stabilizovaly velkou část Jemenu a umožnily tamní vládě fungovat. Představitelé Západu ale misi za úspěšnou nepovažují hned z několika důvodů. Zaprvé, koalice vedená Saúdy je zodpovědná za úmrtí dvou třetin z 3 200 civilistů zabitých při náletech, uvádí vyšetřovatelé OSN. Zadruhé, při pozemních operacích Saúdové často nedosahují svých cílů. A zatřetí, v intenzivních bojích mezi znepřátelenými skupinami v Jemenu umírají příslušníci saúdské armády až příliš často.

Kam dál?
V Jemenu začíná příměří (11.4. 2016)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Stoltenberg jednal o silnější spolupráci NATO a EU

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg ocenil úzkou spolupráci mezi NATO a Evropskou unií během řešení uprchlické krize. „Naše lodě v Egejském moři poskytují v reálném čase informace turecké a řecké pobřežní hlídce, ale i agentuře EU pro ochranu vnějších hranic Frontex. Jsme také připraveni podpořit novou libyjskou vládu,“ dodal Stoltenberg před úterní schůzkou ministrů obrany členských států EU.

Spolupráce s Evropskou unií je podle něj klíčová a alianční summit ve Varšavě se dle jeho názoru stane skvělou příležitostí, kde obě instituce budou moct projednat další rozšíření této spolupráce.

Kam dál?
Stoltenberg a Juncker diskutovali o prohloubení spolupráce mezi NATO a EU (14.3. 2016)

Zdroj: NATO

---

Bulharské výdaje na obranu jsou v NATO průměrné

Bulharsko dává celkem 1,2 % svého HDP na obranu, a v žebříčku všech členů Severoatlantické aliance se tak řadí na 12. místo. Bulhaři tudíž utrácí za obranu v procentech HDP více než Německo, Itálie a Kanada, ukazují alianční data. I přesto jsou tato čísla daleko od 2 %, k nimž se státy Aliance zavázaly na summitu ve Walesu v roce 2014. Takovéto výše však dosahují jen USA a Řecko, Polsko, Estonsko a Velká Británie se k ní blíží.

Bulharsko se však chce na ona 2 % HDP dostat v průběhu několika let, uvedl bulharský prezident Rosen Plevneliev.

Kam dál?
Bulharsko chce nové stíhačky a lodě (31.3. 2016)

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

gen; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.