Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO chválí makedonské reformy

1. září 2005  23:49

NATO chválí makedonské reformy
Makedonie je na správné cestě směřující ke členství v Severoatlantické alianci. Ta oceňuje opravdové úsilí, které Skopje vyvíjí, pro dosažení míru, stability a přijetí reforem navrhnutých Ohridskými dohodami. Prohlásil to mluvčí NATO James Appathurai. V červenci Makedonii povzbudil i americký prezident George Bush, který ocenil úsilí o zachování multietnické společnosti a označil ji za "inspiraci pro region".

"Pokrok směrem k míru a stabilitě často znamená kompromisy, těžká rozhodnutí a vyžaduje směřování k budoucnosti, a nikoli ohledy na minulost. To jsou věci, které NATO podporuje. Naše poselství Makedonii je, ať pokračuje ve své dobré práci," řekl Appathurai.

Makedonie se účastní operací v Afghánistánu i Iráku a současně zavádí klíčové obranné reformy zaměřené na zeštíhlení a modernizaci armády.

Zdroj: Southeast European Times (USA) 

---

Bulharsko děkuje za povodňovou pomoc
Bulharsko vyjádřilo svou vděčnost Severoatlantické alianci za pomoc po nedávných katastrofálních povodních. Pomoc díky Euroatlantickému centru pro koordinaci pomoci po pohromách (EADRCC  - Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre) poskytlo patnáct členských zemí NATO. Celková hodnota této pomoci přesáhla milion eur.

Bulharsko kontaktovalo centrum 9. června. NATO poté uveřejnilo zprávu spolu s videem zobrazujícím rozsah přírodní katastrofy na svých internetových stránkách.
 
Zdroj: Novinite (Bulharsko) 

---

Čeští záchranáři soutěží o titul
V Jindřichově Hradci a jeho okolí se od 30. srpna do 2. září koná klání pětičlenných družstev záchranných praporů armády České republiky. Soutěž vyhlásil velitel 15. ženijní záchranné brigády a organizačně ji připravili příslušníci 153. záchranného praporu v Jindřichově Hradci. Klání obsahuje 11 záchranářských disciplín, které jsou modifikací obdobných soutěží Báňské a záchranářské služby a speciálních a zásahových jednotek České policie.

Mezi disciplíny prvního závodního dne patřilo vyproštění zraněného ze skalní rozsedliny, naplnění dvousetlitrového barelu vodou, záchrana tonoucího či řezání klády se zátěží na čas. S nimi si nejlépe poradili záchranáři z Olomouce a Hlučína.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR  

---

Jakobson: Finsko by mělo vstoupit do NATO
Finsko nemá z hlediska své bezpečnosti žádnou jinou volbu než vstoupit do Severoatlantické aliance. Prohlásil to finský spisovatel a bývalý politik Max Jakobson. Své tvrzení zakládá na faktu, že v blízké budoucnosti nejspíše nebude přijata ústava Evropské unie, a Finsko tak musí hledat jiné bezpečnostní záruky.

Finsko může vstoupit do NATO, jen pokud neexistuje žádná válečná hrozba. Nikdo by však neměl být ukolébán falešným pocitem bezpečí a zapomenout na bezpečnostní opatření v dobách míru. Podle Jakobsona by Rusko nemělo finskému vstupu do aliance bránit. Sám však v blízké budoucnosti neočekává žádné diskuse vrcholných politiků na toto téma.

Zdroj: NewsRoom Finland (Finsko)  

 

ivn natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.