Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO chce udělat z vesmíru novou hranici obrany

24. června 2019  16:46
Vizualizace amerického raketoplánu X-37B | foto: US Air Force

NATO chce udělat z vesmíru novou hranici obrany

Za další bojovou doménu chce Severoatlantická aliance uznat vesmír ještě během letošního roku, uvedli čtyři diplomaté organizace. Částečně z důvodu prokázání relevantnosti Aliance prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi, který schválil vytvoření vesmírných sil USA.

Rozhodnutí by formálně uznalo, že boj může probíhat nejen na zemi, ve vzduchu, vodě a počítačových sítích, ale také ve vesmíru. „Panuje shoda na uznání vesmíru za další doménu a summit NATO v Londýně je ideálním místem pro oficiální krok,“ uzavřel jeden z aliančních diplomatů s tím, že na technické stránce věci se stále pracuje.

Neznamená to, že by bylo NATO ve válce ve vesmíru, nicméně je třeba otevřít debatu, zda by organizace případně měla použít vesmírné zbraně, které mohou zneškodnit nepřátelské střely a vzdušnou obranu nebo zničit satelity, zdůrazňují diplomaté. „Může dojít k boji pouze ve vesmíru, nicméně kdo kontroluje vesmír, kontroluje také dění na zemi, ve vodě a ve vzduchu,“ vysvětluje bývalý představitel NATO a nyní analytik think tanku Friends of Europe Jamie Shea.

Kam dál?
„Vesmírné síly“ - Trump zřizuje novou sekci americké armády (19.6. 2018)

Zdroj: The Japan Times (Japonsko)

---

Zpravodajské služby států NATO a Ukrajiny podepsaly memorandum

Společné memorandum o intenzivnější spolupráci podepsali představitelé zpravodajských služeb členských států Severoatlantické aliance a Ukrajiny.

„V zájmu včasné identifikace znaků svědčících o přípravách Ruska na rozšíření ozbrojené agrese proti Ukrajině a možných vojenských akcích v regionech Černého moře a Baltského moře se vedoucí představitelé vojenských zpravodajských služeb shodli na širším sdílení zpravodajských informací,“ uvedla tisková služba ukrajinského ministerstva obrany.

Dohoda byla uzavřena během návštěvy ředitele Hlavního zpravodajského oddělení ukrajinského ministerstva obrany Vasyla Burby v Pobaltí.

Kam dál?
Ukrajina chce do NATO. Čeká ji ale ještě spousta práce (7.6. 2019)

Zdroj: Ukrinform (Ukrajina)

---

Napětí s Íránem je nejvyšší za 30 let, říká bývalý SACEUR

Takové napětí ve vztazích mezi Íránem a Spojenými státy nepamatuji, uvedl bývalý vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě admirál James Stavridis.

„Írán se v podstatě špatným chováním celý třese, podobně jako severokorejský Kim Čong-un,“ dodal admirál. Pokud se íránská vláda nevrátí k jednacímu stolu, budou patrně síly USA a íránská armáda směřovat ke konfliktu, obává se Stavridis.

Kam dál?
Trump povolil odstřelování Íránu a následně ho odvolal (21.6. 2019)
http://www.natoaktual.cz/bundeswehr-ziskal-novy-pozorovaci-letoun-fj1-/na_media.aspx?c=A190621_164024_na_media_m02#--trump-povolil-odstrelovani-iranu-a-nasledne-ho-odvolal

Zdroj: The Hill (USA)

---

Turecko se nákupem S-400 nevzdaluje od NATO, říká turecký ministr obrany

„Turecko plní veškeré závazky v Severoatlantické alianci. Nákupem střel S-400 se nevzdalujeme od NATO. Jde pouze o dodávku,“ prohlásil turecký ministr obrany Hulusi Akar.

„Důrazně odmítáme spojování této záležitosti s (letounem) F-35. V projektu F-35 jsme partnery devíti zemí,“ dodal ministr. Ankara očekává, že spojenci, především Spojené státy, se zachovají rozumně a tyto záležitosti vyhodnotí objektivně, uzavřel Akar.

Kam dál?
USA a Turecko jsou kvůli sporům o zbraňové systémy v úzkém kontaktu (19.6. 2019)

Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

---

Vztahy se Srbskem jsou dobré, jsme hrdí na misi KFOR, uvádí NATO

Mezi Srbskem a Severoatlantickou aliancí panují dobré vztahy, organizace je hrdá na práci mise KFOR, prohlásil zástupce divize veřejné diplomacie NATO pro Rusko a západní Balkán Robert Pszczel.

„Naši kolegové v srbské armádě mají o našich vztazích také dobré mínění. Komunikační kanály nejenže existují, ale jsou také využívány,“ zdůraznil Pszczel. Co se týče dalšího rozšiřování Aliance v regionu, NATO zastává politiku „otevřených dveří“ připomněl Pszczel s domněnkou, že integrační perspektiva je velmi důležitá pro celý region.

Kam dál?
Rusko a Srbsko viní NATO za napětí v Kosovu (30.5. 2019)

Zdroj: European Western Balkans (Srbsko)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.