Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO chce lépe bránit infiltraci afghánské armády

15. března 2012  16:42
Příslušníci afghánské policie. | foto: ISAF Media

NATO chce lépe bránit infiltraci afghánské armády

Severoatlantická aliance znásobí a vylepší opatření, která by měla zbránit pronikání sympatizantů hnutí Taliban do afghánské armády. Reaguje tak na lednový incident, při němž muž v uniformě afghánských bezpečnostních sil zastřelil čtyři francouzské vojáky.

Podle mluvčí NATO Oany Lungescu se jedná o "směs opatření týkajících se posuzování, kontroly, ale také výcviku a vzdělávání branců". V plánu je také posílení bezpečnosti jednotek alianční mise ISAF. Navíc by se mělo "na obou stranách radikálně zlepšit vzájemné povědomí o kultuře," dodala mluvčí.

Aliance se soustředí na výcvik vůdcovských schopností, bude dohlížet na vydané zbraně a provádět namátkové testy na drogy. Dále zajistí, aby afghánští vojáci dostávali dovolenky a byli placeni včas.

Kam dál?
Albánie má první oběť afghánské války, střílel falešný policista
Voják, který zabil čtyři francouzské kolegy, byl prý Talibánec

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Znovuotevření pákistánských cest pro NATO nebude zadarmo

Pákistán pomalu směřuje k rozhodnutí o opětovném otevření zásobovacích cest pro konvoje NATO, které jsou uzavřené od listopadového aliančního náletu, při němž zahynuli pákistánští vojáci. Podle nejmenovaného zdroje však ukončení čtyřměsíční blokády proběhne za "tvrdých podmínek". S největší pravděpodobností bude na přepravovaný materiál uvalen nemalý poplatek za tranzit.

O tématu včera večer jednali nejvyšší vojenští a civilní představitelé Pákistánu, v čele s šéfem generálního štábu Ašfakem Kajáním a prezidentem země Asífem Zardárím. "Mezi účastníky panovala všeobecná shoda na tom, že nyní musíme znovu otevřít zásobovací cesty NATO," uvedl anonymní zdroj.

Kam dál?
Leninovým rodištěm mohou proudit zásoby NATO do Afghánistánu
Karzáí vyzval Pákistán k otevření zásobovacích tras NATO

Zdroj: Zeenews (Indie)

---

NATO znepokojeno osudem uvězněné ukrajinské expremiérky

Severoatlantická aliance vyjádřila obavy ohledně posledních událostí na ukrajinské politické scéně. Věznění politiků by podle ní mohlo mít nepříznivý dopad na snahu Ukrajiny plnit své povinnosti v rámci Akčního plánu členství (MAP).

Viceprezident Parlamentního shromáždění NATO Assen Agov na své návštěvě Kyjeva uvedl, že lituje, že ukrajinská strana nepodniká žádná opatření v reakci na současnou situaci bývalé ukrajinské premiérky Julie Tymošenko, která si odpykává sedmiletý trest odnětí svobody. Její zdravotní stav se ve vězení zhoršil, což prý ukrajinské úřady ignorují.

Agov zdůraznil, že vztahy mezi Aliancí a jejími partnery nejsou založeny jen na vojenských otázkách a bezpečnosti, ale i na společných hodnotách. NATO má prý také obavy o svobodu tisku na Ukrajině.

Kam dál?
NATO zklamáno odsouzením Julie Tymošenko
Janukovyč: Spolupráce s NATO posílí bezpečnost

Zdroj: Russia Today (Rusko)

---

SACEUR: Černá Hora je na členství v NATO vojensky připravena

Černá Hora bude brzy splňovat vojenská kritéria členství v Severoatlantické alianci, prohlásil vrchní velitel aliančních vojsk v Evropě admirál James Stavridis. Naznačil tak, že konečné rozhodnutí bude záležet na politických představitelích, nikoli na generálech.

Malý balkánský stát podal přihlášku do NATO brzy po oddělení od Srbska v roce 2006 a vláda doufá, že členství bude zemi přiklepnuto na květnovém summitu NATO v Chicagu. Kvůli tomu černohorská armáda vyslala 45 vojáků do Afghánistánu. Podle Stavridise rozhodnutí v Chicagu nepadne, ale černohorská žádost o členství a pokrok na cestě k němu se na summitu projednávat budou.

Kam dál?
Černá Hora je blíže členství v NATO

Zdroj: Washington Post (USA)

---

Írán kritizuje NATO za mrtvé v Afghánistánu a Pákistánu

Írán vydal prohlášení kritizující "zločiny" páchané americkými a jinými aliančními vojáky v Afghánistánu a Pákistánu. Všechny zahraniční jednotky by měly být z regionu co nejdřív staženy, jinak se prý ještě zvýší nenávist místních obyvatel vůči nim.

Kam dál?
Střelba amerického vojáka nezmění plány NATO v Afghánistánu

Zdroj: The Express Tribune (Pákistán)

vtr; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.