Místnost 1 otevřena. Češi se přestěhují do nového sídla NATO příští týden

10. května 2018  8:39
Stěhování čtyř tisíc diplomatů, vojáků a úředníků do nové centrály NATO v Bruselu je v plném proudu. Česká delegace se přesune do nových prostor příští týden. Premiéru má za sebou takzvaná "místnost číslo 1" - hlavní jednací sál, kde se pravidelně schází Severoatlantická rada jako nejvyšší orgán Aliance.  
První zasedání Severoatlantické rady v novém bruselském sídle | foto: NATO Photos
galerie První zasedání Severoatlantické rady v novém bruselském sídle První zasedání Severoatlantické rady v novém bruselském sídle První zasedání Severoatlantické rady v novém bruselském sídle Šéf NATO Jens Stoltenberg během prvního zasedání Severoatlantické rady v novém... Šéf Vojenského výboru Petr Pavel během prvního zasedání Severoatlantické rady v... První zasedání Severoatlantické rady v novém bruselském sídle

Pravidelné středeční zasedání velvyslanců 29 členských zemí NATO už proběhlo v novém bruselském sídle. V takzvané „místnosti 1“ tradičně probíhají nejdůležitější debaty a spojenci přijímají ta nejdůležitější rozhodnutí.

„Ještě jsem tam nepracoval. Strávil jsem skoro devět let ve starém sídle a mám k tomu místu svůj zvláštní vztah. Trochu jako Stockholmský syndrom,“ předesílal s nadsázkou český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý. České zastoupení se do kanceláří v nové centrále přesune až příští týden.

Fotografie

První zasedání Severoatlantické rady v novém bruselském sídle
První zasedání Severoatlantické rady v novém bruselském sídle
Šéf Vojenského výboru Petr Pavel během prvního zasedání Severoatlantické rady v novém bruselském sídle NATO
První zasedání Severoatlantické rady v novém bruselském sídle

Aliance před týdnem odstartovala poslední etapu, během níž se doslova přes cestu ze starého sídla NATO přesune do nového supermoderního sídla asi 4 tisíce lidí. Personál, vojáci i národní delegace devětadvaceti členských zemí.

Stěhování 1 500 diplomatů a dalšího personálu zastoupení členských zemí, asi 1 700 vojenských i civilních pracovníků samotné Aliance a dalších 800 lidí nejrůznějších agentur má skončit 15. června, tedy právě včas před summitem Aliance, který se uskuteční právě v novém sídle.

„Ta budova je důležitou investicí do budoucnosti a umožní Alianci plně využít nových technologií, aby byla flexibilnější, přizpůsobivější a inovativní,“ konstatovala po prvním jednání americký vyslankyně Kay Bailey Hutchisonová.

Stavba za miliardu eur vyrostla přímo naproti dosavadnímu, už nevyhovujícímu, sídlu NATO na bulváru Leopolda III. Moderní komplex má svým členěním připomínat prsty sepnutých rukou a symbolizovat jednotu spojenců.

Moderní komplex, poskytující plochu 254 tisíc metrů čtverečných, byl dokončen už loni. Zhruba rok ale trvala příprava a testování vnitřních elektronických systémů. Kvůli náročným bezpečnostním kritériím byl v minulosti celý projekt několikrát přepracován. Na bezpečnost a zajištění nyní dohlíží mimo jiné přes tisíc kamer a systémů vstupní kontroly, které jsou schopné rozpoznávat oční duhovky.

Se stávajícím velitelstvím z roku 1967 se na konci dubna rozloučil generální tajemník aliance Jens Stoltenberg při jednání ministrů zahraničí členských zemí. Prostory dosavadní centrály přestávaly NATO stačit. Počet členských zemí se z původních 15 rozrostl na 29.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.