natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • NATO čelí nové hrozbě, novodobým pirátům

    19. listopadu 2008  10:12
    NATO má před sebou zcela nový úkol. Válečné lodě chrání nákladní plavidla před nájezdy pirátů u pobřeží Somálska. "Hrozba pirátství je výzvou pro celé mezinárodní společenství," říká v rozhovoru český velvyslanec při NATO Štefan Füle.  

    Je hrozba pirátství pro NATO novou bezpečnostní výzvou nebo jen momentální úkol?
    Na úvod je nutné zdůraznit, že hrozba pirátství je výzvou pro celé mezinárodní společenství. Rada bezpečnosti OSN přijala v posledním půl roce dvě rezoluce (č. 1816 a 1838) zabývající se problémem pirátství specificky u somálských břehů. V těchto rezolucích Rada bezpečnosti OSN odsuzuje všechny akty pirátství u somálských břehů a vyjadřuje hluboké znepokojení nad vážnou hrozbou, kterou představuje mimo jiné pro dodávky humanitární pomoci pro Somálsko.

    Proto Rada bezpečnosti OSN opakovaně vyzvala státy a regionální organizace k přijetí opatření proti aktům pirátství v této oblasti. Kromě tohoto obecného rámce existuje konkrétní žádost generálního tajemníka OSN adresovaná generálnímu tajemníkovi NATO, aby Aliance či jednotliví spojenci poskytli ochranu lodím s humanitární pomocí pro Somálsko zajišťovanou Světovým programem OSN pro potraviny (WFP).

    Na tuto žádost NATO reagovalo rozmístěním skupiny čtyř válečných lodí v oblasti, jež jsou k dispozici pro doprovod lodí s humanitární pomocí WFP. Je třeba zdůraznit, že NATO svoji roli v oblasti chápe jako komplementární k roli Evropské unie. Ta připravuje vlastní námořní misi, která by měla být zahájena v průběhu prosince 2008. Angažovanost NATO má vyplnit časový prostor do zahájení mise EU.

    Aliance vyslala flotilu válečných lodí, aby chránily v Adenském zálivu civilní lodě před nájezdy pirátů. Mají pirátské bandy jen odstrašovat, nebo mohou zasáhnout i silou?
    Primární funkcí uvedených aliančních lodí je odstrašení přítomností v oblasti možných pirátských útoků. Avšak v případech probíhajícího či bezprostředně hrozícího pirátského útoku mohou alianční lodě poskytnout pomoc kterýmkoliv napadeným plavidlům ve formě varování útočníka či fyzického bránění jeho vstupu na palubu napadeného plavidla. Vzhledem k velikosti aliančních lodí na jedné straně a pirátských lodí na straně druhé se jedná o zcela postačující prostředky a přímé použití síly se nepředpokládá.

    Monitoruje NATO nějakým způsobem aktivity pirátských skupin? Případně i jejich tábory nebo základny?
    Součástí plnění úkolů aliančních lodí v oblasti Adenského zálivu je i monitoring a předávání případných informací o aktivitách pirátských skupin ostatním aktérům působícím v oblasti. To se může týkat i informací o polohách pirátských základen a táborů.

    Může v budoucnu dojít třeba k situaci, že jednotky NATO zaútočí na úkryty pirátů?
    Takový krok dnes rozhodně není na pořadu dne. Obecně platí, pomineme-li případ akutní sebeobrany, že by pro takovou akci spojenci vyžadovali mandát Rady bezpečnosti OSN.

    Není demonstrace síly v oblasti a doprovod nákladních lodí jen gestem? Proč nelze pirátské skupiny zlikvidovat?
    Angažovanost NATO není pouhým gestem, ale výsledkem specifické potřeby řešit problém bezpečnosti v somálských vodách, kterými proplouvají lodě s humanitární pomocí pro Somálsko zajišťovanou Světovým programem OSN pro potraviny (WFP). Vzhledem ke specifické situaci v Somálsku je pirátských skupin velké množství a v mnoha případech jejich plavidla není snadné předem rozeznat od ostatních lodí. Navíc tyto skupiny s velkou pravděpodobností disponují určitou podpůrnou infrastrukturou na somálském území.

    Piráti jsou dobře vycvičeni a vyzbrojeni, na rychlých člunech je přepadení nákladní lodi otázkou několika minut. Mohou alianční lodě v případě volání o pomoc proti útočníkům zasáhnout?
    V případě probíhajícího pirátského útoku mohou alianční lodě v rámci svého mandátu zasáhnout. (Viz druhá otázka)

    Pirátské skupiny toho mají doslova už hodně za sebou, byli už v minulosti vojáci NATO s takovými ozbrojenci někdy v konfliktu?
    V oblasti prevence pirátství se NATO jako celek angažuje poprvé. Nicméně je třeba poznamenat, že lodě NATO jsou součástí národních flotil jednotlivých spojeneckých zemí a není vyloučeno, že se jejich posádky v minulosti s tímto problémem setkaly v rámci plnění úkolů pod národní vlajkou. V každém případě jsou tito vojáci cvičeni tak, aby zvládli veškeré úkoly, které se v rámci mise mohou vyskytnout.

    Jak dlouho bude operace Allied Provider trvat?
    Jak již bylo řečeno výše, předpokládá se, že operace NATO bude trvat do zahájení operace EU – tedy prosinec 2008.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media