natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • NATO by nás vlastně ani nemuselo zajímat...

    1. června 2009  13:38
    Zajištěná bezpečnost, absence akutních hrozeb, členství v NATO. Fenomény, které bereme jako samozřejmost a většinou o nich nepřemýšlíme. Pravda, zajímat by nás občany nemusely - na rozdíl od našich zákonodárců.  

    Dnešní evropští politici si už delší dobu užívají luxusu, že nemusí čelit hrozbě bezprostředního konfliktu, o čemž se jejich předchůdcům po celá desetiletí ani nezdálo. To však neznamená, že bezprostřední hrozby pro Evropu pominuly jednou pro vždy.

    Naštěstí pro mě, ale snad i pro většinu z nás, nejsou moderní společnosti přímými demokraciemi. Jako většině je i mně totiž bližší řešit to, jak zaplatím příští nájem, než to, jestli je přítomnost zahraničních vojáků v Afghánistánu opodstatněná. I když vím, že operace NATO v Afghánistánu nebo modernizace armády jsou důležitá, ba zásadní témata, v parlamentní demokracii po mě naštěstí nikdo nechce, abych o takových otázkách bezprostředně rozhodoval.

    Při své svědomitosti však o nich rozhodovat ani nechci, protože jednoduše nemohu mít dostatek informací k tomu, abych situaci řádně vyhodnotil. Volíme si do svých zákonodárných sborů zástupce a od nich právem očekáváme, že dostatek informací mají a po nich chceme, aby taková rozhodnutí zodpovědně činili. Zajišťování bezpečnosti, akutní hrozby či fungování NATO by primárně, na každodenní úrovni, měly zajímat je, nikoli nás, občany. Pokud nevím, k čemu je letadlo, jak vůbec funguje a proč v něm vlastně sedím, tak je jedině dobře, že po mě nikdo nechce, abych ho řídil - od toho přece nakonec máme profesionální piloty.

    Nevíme. A je to dobře?
    Že je tento trend zastupitelské demokracie na místě si ověřila i sama Severoatlantická aliance ve výzkumu veřejného mínění, který si nyní poprvé nechala zpracovat. Podle něho téměř všichni víme, že jsme v NATO, což je dobrá zpráva. Ta špatná je, že nevíme, proč tam jsme.

    I když ona neznalost je špatná zpráva jak pro koho. Podle generálního tajemníka NATO Jaap de Hoop Scheffera, který vystoupil na nedávném setkání se zákonodárci NATO v Oslo, je tento výsledek pro Alianci vlastně dobrou známkou. „Je to možná paradoxní, ale lidé se nestarají o bezpečnost, protože se cítí bezpečně,“ řekl Scheffer. To by znamenalo, že NATO funguje, respektive že naši zákonodárci a vojáci odvádějí v dlouhodobém horizontu dobrou práci.

    Generace demokratických politiků, kteří byli konfrontováni s utrpením první a druhé světové války, se snažili vymyslet a uvést do života systém, jenž by opakování těchto hrůz zamezil. To se poprvé v moderních evropských dějinách i díky vytvoření Severoatlantické aliance podařilo. A povedlo se to možná natolik, že se díky dostupným bezpečnostním garancím může občas zdát, že nám žádné bezprostřední nebezpečí vlastně ani nehrozí.

    Ale ejhle, my občané pochopitelně nejsme tak zcela bez zodpovědnosti. O vysílání vojáků do zahraničí, o výši rozpočtu armády či o členství v NATO nerozhodujeme sice bezprostředně, ale naši zákonodárci nás jednou za několik let během voleb žádají o souhlas s jejich vizí, s rozhodnutími, které činili a které činit hodlají. A pokud dojdou k názoru, že je potřeba vojáky vyslat, rozpočet navýšit a členství v NATO posílit, mají najednou problém nás o tom přesvědčit - protože my se cítíme bezpečně a NATO nás příliš nezajímá.

     
    Čtěte více k tématu na www.natoaktual.cz:
    Víme, že jsme v NATO, ale netušíme proč, konstatuje studie
     

    To samozřejmě neznamená, že by nám prospělo vystavení nějakým hrozbám nebo že nepochopení požadavků zákonodárců je naše chyba - máme koneckonců jiné, všednější starosti.

    Neznalost neomlouvá
    Očekávám pouze, že pokud vybraný zákonodárce dojde k názoru, podle něhož jsou uvedené změny nutné pro zajištění naší bezpečnosti, tak mě o tom přesvědčí. Takového pilota či politika, který se podřídí mé „pohodlnosti“ a bude mě utvrzovat v tom, že nám nic nehrozí, nepotřebuji. Protože budeme-li případnou hrozbu ignorovat, sotva nám to prospěje. I v oblasti bezpečnosti totiž platí, že „neznalost neomlouvá“. Těžko žádat teroristu nebo piráta, jestli by s těmi ničemnostmi přestal, protože jsme o nebezpečí nevěděli, nečekali jsme je a nejsme na ně připraveni.

    Parlamentní shromáždění NATO, tato platforma zákonodárců všech politických vyznání členských i partnerských zemí Aliance, se z tohoto pohledu jeví jako ideální prostor pro politiky nejen pro případné získání informací, ale hlavně pro možnost vést dialog se svými zahraničními kolegy o klíčových bezpečnostních otázkách, o nichž pak ve svých domovských legislativách rozhodují.

    PS NATO poskytuje pro tento dialog uvnitř Aliance unikátní příležitost i díky tomu, že na rozdíl od svých sesterských organizací (například Parlamentní shromáždění Rady Evropy nebo Evropské bezpečnostní a obranné shromáždění) není na svou „mateřskou“ Alianci nijak strukturálně či formálně vázána a zároveň poskytuje prostor i pro výměnu názorů s dalšími hráči světové bezpečnosti, letos v Oslo například s hosty z Pákistánu či Afghánistánu.

    Hozenou rukavici většina zákonodárců aktivně zvedla, a to nejen při samotných zasedáních, ale i v kuloárech či hotelech, v nichž byli ubytováni. (Většině ubytované v oselském Radissonu se nečekaně naskytlo ještě jedno fórum: na dobrou hodinu se sešli v neděli brzy ráno v norském mžení pouze lehce oděni před hotelem kvůli falešnému požárnímu poplachu).

    I když čeští zákonodárci bývali v samotném Shromáždění podle svých slov nejaktivnější v době, když se jednalo o protiraketovém systému, i tentokrát měli příležitost vstřebat nové úhly pohledu a projednat svá stanoviska s našimi spojenci. Pevně věřím, že toho využili a projeví se to v jejich práci. Takového zákonodárce si jako občan a volič zasloužím a potřebuji, i když by mě NATO nezajímalo.

    Petr Zlatohlávek
    autor je výkonným ředitelem Informačního centra NATO v Praze

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media