Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO: Boj proti pirátům nese své ovoce

14. května 2009  14:10

NATO: Boj proti pirátům nese své ovoce
Útoky somálských pirátů v mořích Afrického rohu jsou díky mezinárodním námořním hlídkám v oblasti stále méně úspěšné. Úplné vymýcení pirátských aktivit je ale stále v nedohlednu, uvedli ve středu představitelé Evropské Unie a Severoatlantické Aliance. Snahám mezinárodního společenství teď navíc napomáhá přicházející monzunová sezóna.

Mluvčí NATO James Appathurai prohlásil, že úspěšnost pirátských útoků se opravdu snížila. Zdůraznil však, že celkový počet pokusů o únos plavidel stále přibývá. Jeho slova potvrzují i údaje Mezinárodního úřadu pro námořní plavbu (IMB). Podle jeho statistik už celkový počet letos nahlášených útoků překonal čísla za celý minulý rok.

Novodobé korzáry v nebezpečných vodách pronásleduje téměř dvacítka lodí ze všech koutů světa. Na efektivní dohled nad tak rozsáhlým územím to ale podle představitelů EU a NATO zdaleka nestačí. Problémem se na svém červencovém zasedání v Itálii bude zabývat i skupina zemí G-8.

Čtěte také:
Kanada rozšiřuje svou protipirátskou misi 
Somálsko chce bojovat proti pirátství

Zdroj: AFP (Francie)

---

Suroviny a expanze NATO hlavní hrozbou Ruska
Největší bezpečnostní hrozby pro Rusko představují snahy o rozšíření Severoatlantické aliance a boj o energetické zdroje, uvádí nová národní bezpečnostní strategie Ruské federace. Dokument, zveřejněný ve středu a podepsaný ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem, vytyčuje bezpečnostní priority země do roku 2020.

Podle nové strategie nelze z ruské strany vyloučit možnost použití vojenské síly, a to zejména k „řešení nově vznikajících problémů spojených s bojem o energetické zdroje“. Moskva také doufá, že se Spojenými státy vybuduje „plnohodnotné strategické partnerství“. Rozšiřování NATO k ruským hranicím je ale podle dokumentu „nepřijatelné“.

Čtěte také:
Rada NATO-Rusko se sejde 22. dubna

Zdroj: Voice of America (USA) 

---

Útoků Talibanu přibývá, civilní ztráty jsou na ústupu
Civilní ztráty v Afghánistánu klesly za první čtyři měsíce tohoto roku ve srovnání s loňskem o 44 %, a to navzdory 64% nárůstu počtu povstaleckých útoků, vyplývá ze statistiky Severoatlantické aliance zveřejněné ve středu. Většina incidentů se podle mluvčího Aliance odehrála na pouhých 12 % afghánského území.

Bezpečnostní situace ale zůstává velmi nejistá. Jen 35 % místního obyvatelstva se domnívá, že se bezpečnost v zemi v posledních šesti měsících celkově zlepšila. Alianční statistika byla navíc zastíněna znepokojivými zprávami o rostoucím počtu sebevražedných útoků na civilní i vojenské cíle v jihovýchodní provincii Khost. Ty si podle zpráv vyžádaly desítky obětí.

Čtěte také:
USA mění velitele sil ISAF
Při bojích mezi Talibanem a NATO zahynuli civilisté

Zdroj: Monsters and Critics (Velká Británie)

---

Prioritou nového šéfa ISAF by měly být civilní ztráty
Nový velitel alianční mise v Afghánistánu ISAF americký generál Stanley McChrystal by se měl zaměřit na snížení počtu civilních obětí při bojových operacích, prohlásil mluvčí afghánského prezidenta Syimak Herawi. Ztráty na životech civilního obyvatelstva jsou přitom jednou z hlavních příčin napjatých vztahů mezi aliančními spojenci a vládou prezidenta Karzáího.

Podle Herawiho je změna velení administrativní záležitostí Spojených států. Afghánci však od nového šéfa mise požadují snížení intenzity leteckých úderů, které mají negativní dopad na legitimitu afghánské vlády a přítomnost zahraničních sil v zemi. Karzáí, kterého v srpnu čeká souboj o prezidentský úřad, zatím spojenecké jednotky tvrdě tlačí k zastavení náletů. Ty si spolu s dalšími akcemi afghánských a aliančních vojáků minulý rok vyžádaly více než 800 životů obyčejných Afghánců.

Čtěte také:
USA mění velitele sil ISAF

Zdroj: Reuters (Velká Británie)  

---

V Afghánistánu se zřítil letoun NATO
V jižním Afghánistánu se ve čtvrtek zřítilo jednomístné letadlo Severoatlantické aliance. K incidentu, během něhož byl zraněn pilot letounu, došlo krátce po startu. Podle mluvčího Aliance byla příčinou neštěstí mechanická závada. Nikdo jiný nebyl při pádu letadla zraněn.

Zdroj: Israel News (Izrael)

vtr natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.