Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO a EU potvrdily posílení spolupráce

6. prosince 2017  16:11
Vlajky Severoatlantické aliance a Evropské unie. | foto: NATO Photos

NATO a EU potvrdily posílení spolupráce

Severoatlantická aliance a Evropská unie se rozhodly dále posílit svou spolupráci, deklarovaly na setkání ministrů zahraničních věcí v Bruselu. „Spolupráci mezi NATO a EU posouváme na novou úroveň,“ prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na společné tiskové konferenci s vysokou představitelkou Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Fredericou Mogherini.

Podle Stoltenberga se spolupráce zaměří na zlepšení vojenské mobility v Evropě, posílení výměny informací v boji proti terorismu a podporu úlohy žen v otázkách míru a bezpečnosti.

Frederica Mogherini uvedla, že nedávné rozhodnutí o posílení obranyschopnosti a bezpečnosti na úrovni Evropské unie má podpořit a posílit schopnosti EU ve prospěch Aliance.

Kam dál?
Generalita NATO a EU diskutovala o rozšířené spolupráci (4.12. 2017)

Zdroj: Radio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (Česká republika/USA)

---

NATO neuvažuje o stažení sil KFOR z Kosova

Severoatlantická aliance neuvažuje nad stažením jednotek KFOR z Kosova. Prohlásil to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a jako důvod uvedl současnou situaci v zemi. Podle něj představují jednotky KFOR důležitou roli pro udržení stability a pořádku v zemi a jakékoliv snížení počtu vojáků podle něj musí být opřeno o skutečnou situaci v zemi.

„Budeme se tím zabývat, v současné chvíli to není jeden z bodů agendy. Neustále monitorujeme situaci a nyní je důraz na to, že jednotky KFOR musí zůstat v Kosovu,“ dodal Stoltenberg na tiskové konferenci před setkáním ministrů zahraničních věcí členských zemí.

Kam dál?
Kosovo nemá mít regulérní armádu, varují NATO i USA (8.3. 2017)

Zdroj: B92 (Srbsko)

---

Kanada požaduje hraniční přístup pro mírové jednotky na Ukrajině

Kanada podpoří mírovou misi na východní Ukrajině, ale pouze pokud budou mít její vojáci přístup i k hraničním oblastem s Ruskem, uvedla kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freeland.

Ruský prezident Vladimir Putin v září uvedl, že požádá Radu bezpečnosti Organizace spojených národů, aby vyslala mírové síly, které by hlídkovaly na východní Ukrajině, avšak ne samotnou hranici.

Kanadská ministryně prohlásila, že udržení míru na Donbasu je možné pouze tehdy, pokud budou mírové jednotky na ukrajinských hranicích. Dodala však, že tato mírová operace není v nejbližších dnech reálná.

V boji mezi ukrajinskými jednotkami a ruskými separatisty bylo od roku 2014 zabito více než 10 000 lidí.

Zdroj: Daily Mail (Velká Británie)

---

Lockheed Martin dodá Alianci cvičné laserem naváděné pumy

Firma Lockheed Martin dodá Severoatlantické alianci asi 15 tisíc laserem naváděných cvičných pum, a to v rámci nového pětiletého kontraktu mezi Aliancí a firmou. Alianční akviziční agentura NSPA (NATO’s Support and Procurement Agency) nakoupí pro členské země asi 3 tisíce cvičných pum ročně. Finanční podmínky nebyly zveřejněny.

Podle vyjádření firmy představují cvičné pumy levnou a efektivní cestu jak provádět cvičné střelby s laserově naváděnými pumami Paveway II a vylepšit tak schopnosti pozemních a vzdušných jednotek.

Zdroj: Washington Business Journal (USA)

---

V jižním Afghánistánu byl zabit vysoký důstojník Tálibánu

Koalice vedená Severoatlantickou aliancí potvrdila smrt jednoho z vyšších důstojníků hnutí Tálibán v provincii Hílmand. Mullah Shah Wali byl velitelem „červené jednotky,“ nazývané také speciálními jednotkami Tálibánu, a velel útokům na kritickou bezpečnostní infrastrukturu, afghánská velitelství a konvoje afghánské armády.

Tento týden také afghánské tajné služby potvrdily smrt Omara Khetaba, druhého ve velení hnutí al-Káida na indickém poloostrově.

Zdroj: Xinhua (Čína)

oko; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.