Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Nálety v Sýrii zabily přes 500 džihádistů

24. října 2014  21:40
Hornety se na palubě letadlové lodi George Washington připravují k úderům na pozice islamistů v Iráku | foto: U.S. NAVY

Nálety v Sýrii zabily přes 500 džihádistů

Za měsíc trvající vzdušné kampaně proti džihádistům v Sýrii zemřelo již 553 lidí. Uvedla to syrská pobočka organizace Observatory for Human Rights, která na území Sýrie spoléhá na širokou škálu informačních kanálů. Mezi mrtvými je 464 bojovníků Islámského státu a 57 ozbrojenců z organizace Fronta al-Nusra, která je spřízněná s al-Káidou. Většina ozbrojenců, kteří při náletech zemřeli, pocházela ze zahraničí. Kromě ozbrojenců bylo usmrceno také 32 civilistů včetně několika žen a dětí.

Islámský stát byl tento týden označen za nejbohatší a finančně nejlépe sofistikovanou teroristickou organizaci, která jen z prodeje ropy denně získává jeden milion amerických dolarů.

Kam dál?
V Německu protestovalo 20 000 Kurdů proti Islámskému státu (13.10. 2014)
Postup IS k tureckým hranicím by mohl znamenat zatažení NATO do konfliktu (8.10. 2014)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Ankara: Dvě stě Pešmergů jde bojovat proti IS, přejdou přes Turecko

Na dvě stovky kurdských bojovníků z řad ozbrojených milic Pešmerga směřuje přes Turecko na pomoc syrským Kurdům ve městě Kobane. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že má detaily jejich zapojení do boje proti Islámskému státu (IS). Podle agentury Reuters budou iráčtí Pešmergové vyzbrojeni těžšími zbraněmi, než jaké používají syrští Kurdové, kteří několik týdnů ve městě Kobane vzdorují ofenzivě IS.

Turecko v tomto týdnu souhlasilo s přesunem Pešmergů přes své území. Zároveň však Ankara nepřestala s kritikou dodávek americké vojenské výzbroje syrským Kurdům ze Strany demokratické unie, která má úzké kontakty s tureckou Stranou kurdských pracujících. Tu totiž Turecko považuje za teroristickou organizaci, která již třicet let bojuje za autonomii Kurdů v Turecku.

Kam dál?
USA začaly dodávat zbraně Kurdům, Turecko jim nakonec také pomáhá (21.10. 2014)

Zdroj: al-Džazíra (Katar)

---

Američané budou cvičit syrskou opozici jen k obraně

Syrské opoziční síly naverbované koalicí bojující proti Islámskému státu (IS) v čele s USA budou vycvičeny pro obranu území spíš než k jeho znovuzískání. Uvedli to zástupci USA a jejich koaličních partnerů, ačkoli někteří z nich považují tento postup za chybný. Přestože jsou ve strategii Bílého domu umírnění syrští bojovníci považováni za klíčový článek porážky IS, představitelé koalice nevěří, že tyto nové síly budou schopny získat nejdůležitější města bez pomoci předsunutých amerických pozemních jednotek. Jejich zapojení do bojů proti IS však zatím americký prezident Barack Obama vyloučil. Úkolem syrských rebelů tak bude zabránit dalšímu rozšiřování území získaného IS.

Vojenští velitelé nechtějí pustit syrské síly do širokospektrálního boje s dobře vyzbrojenými ozbrojenci, když jim nemůže být poskytnuta dostatečná letecká podpora a případné evakuace zraněných. Americká letadla totiž nemohou pomoc poskytnout bez amerických či koaličních vojáků v bojové zóně, kteří by letadla přesně navedli pomocí bezpečných radiových kanálů.

Kam dál?
Stavridis: V Iráku bude potřeba nasadit pozemní jednotky (17.10. 2014)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Kreml hrozí soudem kvůli dodávce francouzských Mistralů

Pokud Paříž odmítne dodat ruskému námořnictvu dvojici válečných lodí třídy Mistral, Moskva odpoví žalobou. „Podáme žalobu a budeme požadovat kompenzaci tak, jak se to běžně dělá v civilizovaném světě,“ ujasnil pozici Moskvy náčelník ruského generálního štábu Sergej Ivanov. „Teď je jen na Paříži, jestli dodrží svou stranu dohody.“

„S Francií sdílíme dlouhou historii vzájemných vztahů a neradi bychom viděli obětování těchto vztahů ve jménu pomíjivých politických trendů,“ dodal Ivanov.

Kam dál?
Francie zvažuje právní důsledky smlouvy o dodávce Mistralů pro Rusko (6.10. 2014)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Na Ukrajině stále jsou ruští vojáci, tvrdí SACEUR

Některé jednotky ruských vojáků stále zůstávají na východě Ukrajiny, kde jsou velmi schopnou silou. „Viděli jsme odchod významné části ruských sil z Ukrajiny, ale nenechte se zmýlit, na východě Ukrajiny ruští vojáci stále zůstávají,“ uvedl nejvyšší velitel spojeneckých sil v Evropě generál Phillip Breedlove.

Někteří vojáci z hranice s Ukrajinou odešli a někteří se k odchodu chystají, „nicméně vojenská síla, která v oblasti zůstává a nevypadá, že by měla odejít, je stále velmi schopná síla, která může vytvářet nátlak na ukrajinský národ“, uvedl SACEUR.

Kam dál?
Blízké vztahy s NATO vyústí v kolaps Moldavska, myslí si tamější politik (21.10. 2014)
Rusko modernizuje jaderný arzenál nejen kvůli USA, upozorňuje expert (14.10. 2014)
Putin nařídil stažení ruských voják z ukrajinských hranic (13.10. 2014)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

koc; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.