natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Nad flotilou průzkumných letounů AWACS zavlaje česká vlajka

    16. května 2011  16:45
    Symbolickým vztyčením vlajky na základně v německém Geilenkirchenu se v úterý Česká republika zařadí mezi osmnáctku zemí, které se podílejí na provozu flotily speciálních letounů včasné výstrahy a řízení AWACS. Na palubách průzkumných letounů NATO s charakteristickou kruhovou anténou už působí čeští vojáci.  
    "Tímto symbolickým aktem bude završen proces přistoupení České republiky do programu vzdušného systému včasné výstrahy a řízení NATO," konstatovala Jana Růžičková z generálního štábu. Slavnostnímu ceremoniálu bude v Německu přihlížet náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

    Formálně je Česko členem osmnáctky zemí, které společně v rámci NATO provozují flotilu speciálních letounů AWACS, od letošního ledna. Přijetí předcházela několikaměsíční jednání a s přijetím musely souhlasit všechny zúčastněné země.

    Přímo na základně v Geilenkirchenu už působí několik českých vojáků, včetně Milana Vojáčka, který radarový letoun AWACS pilotuje. V operačním nasazení je také český navigátor. Další čeští vojáci se intenzivně připravují pro nasazení v mezinárodních posádkách.

    Roční příspěvek České republiky do programu činí přibližně 90 milionů korun. Vynaložené peníze ale stát částečně dostane zpět formou přímé či nepřímé průmyslové účasti na programu. Vstupem do programu získává Česko možnost sdílet daleko podrobnější informace o dění ve vzdušném prostoru. Z modernizací, oprav a provozu radarových letounů pak může profitovat i domácí průmysl.

    Letouny sledují dění v Libyi i v Afghánistánu
    Speciální letouny systému AWACS jsou upravená dopravní letadla Boeing 707 vybavená radary a rádiovými stanicemi, které umožňují sledovat cíle ve vzduchu a navádět na ně prostředky protivzdušné obrany, řídit letecké souboje i odposlouchávat nepřátelské spoje.

    Vyznačují se kruhovou radarovou anténou na hřbetě. V disku je radarový systém, který umožňuje obsáhnout prostor od zemského povrchu po stratosféru. Radar má dosah přes 300 kilometrů pro nízko letící cíle a ještě větší pro objekty ve větších výškách. Radar může detekovat a identifikovat jakýkoli přátelský nebo nepřátelský letoun. Informace předává letadlům i pozemním střediskům. Domovskou a hlavní základnou flotily 17 letounů Boeing E-3A je německý Geilenkirchen.

    Primárním úkolem letounů AWACS je podpora misí NATO - v současnosti například pomáhají silám ISAF v Afghánistánu, či monitorují situaci nad Libyí. V minulosti také chránily vzdušný prostor států, kde se konaly summity Aliance, zasedání ministrů obrany členských zemí NATO nebo olympijské hry.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media