Nad Českem začaly největší letecké manévry, vítr letce neodradil

27. dubna 2009  16:25
Na letecké základně v Náměšti nad Oslavou začaly největší letošní letecké manévry nad územím česka. Do cvičení Flying Rhino - Létající nosorožec, se zapojí desítky letounů a přes 3500 vojáků ze sedmi zemí.  


Začátek cvičení nijak neovlivnil ani velmi silný vítr, který o víkendu zasáhl Vysočinu i zbytek republiky a místy dosahoval síly orkánu. "Letouny jsou dnes vybaveny tak, že je takový vítr prakticky nemůže ohrozit," uvedla mluvčí cvičení Sabina Introvičová.

Letci podle ní dnes dostali doporučení, aby nelétali v malých výškách, ale nad hladinou větru. "Při zemi jsou nárazy větru nejsilnější. Ve větších výškách takové poryvy nehrozí. Přistávání ani starty vítr nijak neohrozil, protože foukalo souběžně s dráhou," dodala Introvičová.

Ze základny v Náměšti nad Oslavou dnes piloti odstartovali k prvním průzkumným letům do všech oblastí, kde se budou po tři následující týdny manévry odehrávat.

Už v pátek na základně v Náměšti přistály britské stroje Tornado a Hawk. Na cvičené mise budou odsud vyrážet též bitevníky L-159 nebo vrtulníky Lynx a Mi-24. - V Náměšti přistály britské letouny, budou ničit cvičné cíle

V příštích dnech už budou na území Vysočiny a Pardubického kraje vyhledávat pozemní cíle, na něž je budou navádět letečtí návodčí. Právě na jejich výcvik je celé cvičení zaměřené.

Obyvatele v okolních obcích čeká proto zvýšená hluková zátěž. Létat se bude od 9 hodin ráno 23 hodin v noci se dvěma dvouhodinovými přestávkami. Během prodloužených svátečních víkendů 1. až 3. května a 8. až 10. května se létat nebude.

Letový provoz v malých výškách bude prostorově omezen a cvičící jednotky se budou snažit minimalizovat hlukovou zátěž.

Do cvičení se zapojí 3500 vojáků z Británie, Česka, Dánska, Kanady, Litvy, Nizozemska a Slovenska, má prověřit hlavně letecké návodčí, kteří v boji navádějí letouny na cíle ke zničení.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.