Nad Českem pokračují největší letecké manévry

25. dubna 2008  10:47
Nad územím Vysočiny, Olomouckého, Pardubického a Jihomoravského kraje pokračují rozsáhlé mezinárodní letecké manévry Flying Rhino. Během uplynulých dní startovali piloti ze základny v Náměšti nad Oslavou k více než 250 cvičným letům.  

Třítýdenní cvičení, kterého se účastní na tisíc vojáků z Británie, Česka, Dánska a Slovenska, má prověřit hlavně letecké návodčí, kteří v boji navádějí letouny na cíle ke zničení.

"V minulém týdnu se uskutečnilo více než dvě stě letů, při kterých bylo provedeno přes 400 úspěšných navedení jak z malých, tak i velkých výšek, a to ve dne i v noci, což dokonale prověřilo schopnosti leteckých návodčích v provádění blízké letecké podpory," uvedl zástupce řídícího cvičení Zdeněk Navrátil.

Cvičení Flying Rhino (Létající nosorožec), které česká armáda pořádá už pošesté, patří mezi největší události pro české vzdušné síly. Je zaměřeno na koordinaci pozemních a vzdušných sil a na spolupráci mezi piloty a leteckými návodčími.

Letos se poprvé do cvičných misí zapojily i české pozemní síly. Už v pondělí se uskutečnil výsadek jednotek ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku, kde budou do konce dubna provádět bojové operace.

Druhý týden cvičení je totiž podle Navrátila zaměřen na pozemní akce a koordinaci pozemních a vzdušných sil, které budou probíhat právě hlavně na Libavé.

Cvičení potrvá až do 2. května. Kromě britských strojů Tornado a Hawk z Náměště startují ke cvičným misím i letouny L-39, L-159 a Jas-39 Gripen a vrtulníky Mi-17 a Mi-24 českých vzdušných sil.

Cvičení se letos prodloužilo ze dvou na tři týdny. Velení základny obdrželo podle mluvčí Ludmily Formánkové zatím kolem dvou desítek stížností proti nadměrnému hluku, převážně z Jihlavska a Žďárska.

Kromě pravidelných letových hodin přes den počítají organizátoři manévrů ještě s několika nočními lety. V čase mezi 19. a 23. hodinou by se měly stíhačky a vrtulníky na obloze objevit ještě dvakrát, a to 24. a 29. dubna.

Ve čtvrtek 1. května se pak brány letiště v Náměšti otevřou pro veřejnost. Návštěvníci budou moci vidět nejen zmodernizovanou základnu, ale i letouny a vrtulníky, které se cvičení Flying Rhino účastní.

Předsunutý letecký návodčí

Jednotka leteckých návodčích (FAC - Forward Air Control) vznikla v české armádě teprve před několika lety a patří mezi ty elitní. Tváře, totožnost i počet návodčích česká armáda přísně tají. Členové jednotky získali prestižní výcvik ve Velké Británii.
Při skutečném bojovém nasazení návodčí rozhodují o tom, zda letecká munice dopadne přesně na zaměřený cíl. Jejich úkolem je tak nepozorovaně proniknout často i hluboko do týlu nepřítele, najít cíl a zaměřit ho. Podobně jako agenti často používají civilní převlek, musí se umět orientovat v neznámé zemi i splynout s tamějšími lidmi.
Každoroční manévry Flying Rhino pak návodčím slouží jako možnost pro jejich certifikaci, tedy získání osvědčení k jejich bojovému nasazení.
inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.