natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Nabucco versus South Stream - co můžeme dále očekávat

    17. srpna 2009  12:56
    Ani ne měsíc po velkolepém podpisu mezivládní dohody o plynovodu Nabucco (13. července 2009) se v Ankaře konala další podpisová akce, tentokrát k plynovodu South Stream (6. srpna 2009). Význam podpisu zpřed měsíce vypadá najednou podstatně menší, byť turecká strana trvá na tom, že oba projekty mohou existovat vedle sebe: není to pravda, v dohledné době bude stát jen jeden z těchto plynovodů, anebo žádný.  
    Oba projekty zčásti odlišuje personální obsazení: South Stream v Ankaře podepisoval přímo ruský premiér Vladimír Putin a svědkem mu byl italský premiér Silvio Berlusconi, zatímco před měsícem zde byli státníci z Balkánu a představitelé Evropské komise.

    Přečtěte si na natoktual.cz další související materiály s tímto tématem:
    L. Tichý: Ruská energetická politika a (ne)bezpečnost EU
    L. Tichý: Bruselský rybář v Kaspickém moři

    Oba se liší i trasou. Společné mají Turecko a balkánské státy (Bulharsko, možná i Rumunsko) – a především smysl mají obdobný: přivést do Evropy další zemní plyn. Nabucco, prosazované EU (naše předsednictví pro něj udělalo opravdu hodně), chce přes Turecko a Balkán přivést do střední Evropy (Baumgartenu v Rakousku) plyn z Ázerbajdžánu a Turkmenistánu, výhledově i Íránu či Iráku. South Stream, prosazovaný Ruskem, chce přes Černé moře a Balkán dovést ruský plyn do Itálie.

    Dohody ze 6. srpna 2009 nemá smysl zveličovat: v oblasti ropy a zemního plynu jednají všichni se všemi a všichni neustále podepisují memoranda o porozumění (navzdory všemu spinu byl podobně bezobsažný i podpis k Nabuccu 13.7. 2009). Klíčovým ujednáním je předběžná dohoda, že by South Stream (bude-li se skutečně stavět, což není jisté) vedl po dnu Černého moře v tureckých teritoriálních vodách.

    Tohle není žádné překvapení: druhou možností bylo vést South Stream výsostnými vodami Ukrajiny. Což by však vzhledem k tomu, že smyslem projektu je vyšachovat Kyjev z tranzitní hry, nedávalo smysl.


    Zdroj: BBC

    Jakkoli bude teď několik dní v Bruselu i Washingtonu panovat lehce vzrušená atmosféra, nepřeceňuji tento podpis, avšak celkově naše situace, pokud bereme Nabucco za "náš" projekt, není dobrá, a to z těchto důvodů:

    1. Rusko je v oblasti mnohem aktivnější než EU či USA. Porovnejte si počet Putinových a Medvěděvových cest do Střední Asie či do Baku s návštěvami Evropanů: hrajeme druhé housle. Bereme tohle téma jako zajímavé, ale přece jen vedlejší. Pro Moskvu je to zcela jinak: Rusko potřebuje ke svému přežití plyn z Turkmenistánu a ropu z Kazachstánu. 
    2. Z toho se odvíjí další zásadní bod: Rusko je ochotné sáhnout po zbraních, budou-li jeho zájmy ohroženy. Právě uplynul rok od gruzínské války – a nepochybuji, že během zdvořilostí včera v Ankaře Vladimír Vladimírovič tento detail jemně zmínil, s citem jemu vlastním. Turecko moc dobře chápe (a my bychom to už měli pochopit taky), že Nabucco ve své dnešní podobě (plyn z Ázerbajdžánu, případně Turkmenistánu, ale ne z Íránu) je snadno vyřaditelné ze hry. Stačí jedna vzpoura v Gruzii, či jen "nevysvětlitelná" exploze na trase plynovodu. Tohle samozřejmě moc dobře chápe Ilham Alijev v Baku – proto se tak snaží mít Evropu a USA za partnery. Ne zcela úspěšně: kamarádi jsme skvělí, ale do zbraně se nepohrneme.
    3. V této chvíli je South Stream ruským blufem: Gazprom nemá 25 miliard dolarů na jeho stavbu - bude rád, když postaví Nord Stream - a ani jeho hlavní partner, italská ENI, si podobný výdaj nemůže dovolit. Ale je to skvělý nástroj pro rozkládání EU a Balkánu zevnitř. Proto očekávejme ještě mnoho dalších podpisů.

    Václav Bartuška
    Autor je velvyslancem České republiky
    se zvláštním posláním pro energetickou bezpečnost

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media