natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Britové mají sedm letounů AWACS

    9. února 2006  11:43
    Když se v roce 1915 začala formovat osmá letka britského královského letectva, nikdo netušil, jakou roli v dějinách britského královského letectva sehraje. Její letouny se účastnily bojových i mírových operací po celém světě v průběhu dvou světových válek a mnoha regionálních konfliktů.  

    Od roku 1991 je ve výzbroji letky, dislokované na  letecké základně ve Waddingtonu nedaleko Lincolnu, i 7 letounů včasné výstrahy AWACS E-3D.

    Ty jsou zahrnuty do NAEW&CF (NATO Airborne Early Warning and Control Force) – vzdušných sil včasné výstrahy a kontroly, nejsou však součástí společné alianční letky.

    Tu tvoří sedmnáct letounů AWACS E-SA s mezinárodními posádkami a jejich domovská základna je v německém Geilenkirchenu. První misí britských E-3D od ukončení studené války byla účast na alianční operaci MARITIME MONITOR (Přímořský monitoring) na Balkánském poloostrově v roce 1992.

    Poté následovala účast v mnoha dalších operacích, přičemž asi nejvýznamnější se jeví jejich nasazení při monitorování vzdušného prostoru v průběhu kosovské krize v roce 1999. Letouny AWACS z Waddingtonu však působí jako součást NAEW&CF v rámci celého světa.

    Svědčí o tom i motto 8. letky Royal Air Force: "Uspiam et passim", "Everywhere Unbounded", "Všude a nesvázaný".

    Britské letouny AWACS E-3D bude mít česká veřejnost možnost shlédnout v sobotu 16. září 2006 na mošnovském letišti při příležitosti 6. ročníku prestižní akce Den NATO v Ostravě, kterou organizuje občanské sdružení Jagello 2000 a Velitelství společných sil české armády.

    Tento letoun se v Mošnově již jednou prezantoval, a to před dvěma lety na stejné akci. Tenkrát se však jednalo o verzi AWACS E-3A ze společné alianční letky z letecké základny v německém Geilenkirchenu.

    Vyjímečnou prohlídku vnitřních prostor a vybavení tohoto speciálního stroje při té příležitosti, podle odhadu posádky, využilo asi šest a půl tisíce návštěvníků akce, kteří vystáli několikasetmetrovou frontu.

    CO JE AWACS?

    Letoun včasného varování a kontroly (AWACS – Airbone Warning and Control System), respektive letoun využívající tento systém, slouží k detekci vzdušných cílů a monitorování letového prostoru na větší vzdálenosti a to díky svým využívaným technologiím i v menších výškách – při letu ve výšce až 30 000 stop (9 105 metrů) pokrývá území o rozloze přes 300 000 kilometrů čtverečních.

    Stroje AWACS jsou speciálně upravené letouny Boeing 707-320 se specifickým diskem na hřbetě, v kterém je zabudována radarová anténa. Tento systém spolu s dalším zařízením pak posádce letounu umožňuje detekovat a sledovat jakýkoliv ve vzduchu se pohybující cíl, navádět na ně prostředky protivzdušné obrany, řídit letecké souboje a odposlouchávat nepřátelské spoje.Severoatlantická aliance nyní disponuje mnohonárodnostní letkou tvořenou sedmnácti letouny AWACS E-3A, která je dislokována na letecké základně v německém Geilenkirchenu.

    Letouny s hlavním úkolem monitorování vzdušného prostoru nejen nad evropským územím však mohou také operovat na několika dalších předsunutých evropských základnách Aliance. Letouny AWACS působily a působí na podporu mnoha mezinárodních operací, po 11. září 2001 především v rámci boje proti terorismu. V roce 2002 se například podílely i na ostraze vzdušného prostoru České republiky v průběhu listopadového summitu NATO v Praze.

    Letouny však slouží i k zabezpečení ochrany vzdušného prostoru při olympiádách, sportovních šampionátech či tak světově významných událostech, jako byl pohřeb papeže Jana Pavla II v roce 2005. Letouny tvoří mnohonárodnostní posádky složené ze čtyř příslušníků letového provozu a podle charakteru mise až devatenácti specialistů obsluhujících sofistikované technologie stroje. 

    V současné době procházejí tyto letouny, s jejíž výrobou se započalo v osmdesátých letech, modernizačním programem, v rámci kterého budou v montážní hale společnosti Boeing v americkém Seatllu všem letadlům kompletně přestavěny vnitřní prostory a nainstalovány nové přístroje. Modernizace by měla být ukončena v letech 2007 – 2008.

    Letouny AWACS nejsou pouze ve výzbroji společných sil Aliance, ale jsou také součástí armády Spojených států amerických (celkem 33 letounů E-3B a E-3C), Velké Británie (7 letounů E-3D), Francie (4 letouny E-3F) a Saudské Arábie (5 letounů E-3D).

    Pavel Boháč, natoaktual.cz

    Letouny včasné výstrahy AWACS E-3D na základně ve Waddingtonu.

    Pavel Boháč natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media