natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Vítězství Bushe je pro Evropu výzvou

    4. listopadu 2004  11:56
    Po čtyřech letech odcizení a napjatých vztahů očekávají evropští spojenci USA, že Bílý dům začne znovu naslouchat jejich hlasům ze zámoří. Důležitou roli přikládají Severoatlantické alianci, jako hlavnímu mostu mezi Evropou a Amerikou.  

    "Nemám pochybnosti, že prezident Bush bude pokračovat v udržování dlouhé tradice silného svazku," řekl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Alianci označil za základní most mezi Severní Amerikou a Evropu.

    "Těším se, že společně s ním budeme posilovat naše závazky, aby Atlantická aliance mohla bránit naše společné hodnoty před hrozbami 21. století," prohlásil ke znovuzvolení Scheffer.

    Gratulace provázejí očekávání
    Francouzský prezident Jacques Chirac v gratulačním dopise napsal, že "osobně doufal v Bushovo druhé volební období" a že to bude "příležitost k posílení francouzsko amerických vztahů".

    Britský premiér Tony Blair slíbil, že spolu s prezidentem Bushem se pokusí znovu vybudovat silnou alianci, oslabenou během války v Iráku.

    Německý kancléř Gerhard Schröder, který stejně jako Chirac patřil k největším kritikům Bushovy administrativy kvůli Iráku, očekává, že obě země obnoví spolupráci.

    "Svět stojí před velkými problémy...mezinárodní terorismus, zbraně hromadného ničení, krize - ale také chudoba, změny klimatu a epidemie ohrožují naši bezpečnost a stabilitu," napsal Schröder v gratulačním dopise podle agentury AP.

    Apeloval přitom na Bushe, že takové výzvy mohou státy "zvládnou jen společně".

    Další z kritiků války v Iráku, španělský premiér Jose Zapatero, v reakci na znovuzvolení uvedl, že jeho vláda chce "vztah účinné, konstruktivní spolupráce s vládou USA a s prezidentem Bushem."

    "Evropa bude pokračovat v kritice Bushe stejně jako předtím," citovala agentura AP švédského premiéra Goerana Perssona. Ruský prezident Vladimír Putin naopak považuje Bushovo vítězství za známku toho, že Američané neustoupili teroristickým hrozbám.

    Češi nečekají žádný zvrat
    Vladimír Nálevka, historik z Univerzity Karlovy v Praze a člen České euroatlantické rady, předpokládá, že k zásadním změnám v zahraniční politice USA nedojde. "Spojené státy však patrně ustoupí ze svého unilateralismu především v otázce boje proti terorismu," soudí.

    Bude však podle něj záležet především na samotné alianci a tedy i na České republice, jaký tlak na USA dokáže NATO společně vyvinout. "Musíme jasně říci, že by Američané neměli jednat zcela sami."

    Šéf české diplomacie Cyril Svoboda považuje vztahy České republiky s USA za dobré. "Naše vztahy se Spojenými státy byly, jsou a budou dobré, takže na tom se nic nemění."

    Prezident Václav Klaus prostřednictvím svého mluvčího Petra Hájka uvedl, že opětovné zvolení Bushe americkým prezidentem "znamená především kontinuitu dosavadní americké politiky."

    Žádná velká očekávání od Bushovy administrativy nepředpokládá ani ministr obrany Karel Kühnl. "Česká republika by musela vyjít s jakýmkoliv vítězem amerických voleb, pravda je, že Bushovu administrativu už známe, víme co od ní očekávat."

    Podobně hovoří i lidovecký šéf Miroslav Kalousek. Podle něj výsledek amerických voleb může těžko nějakým zásadním způsobem změnit vztahy mezi USA a Českou republikou.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media