natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Viper a Venom v českých barvách. Bell ukazuje podobu vrtulníků pro armádu

    26. srpna 2019  9:39
    Česká armáda dostane americké vrtulníky Venom a Viper. Nahradí stroje ruské výroby Mi-24/35. Vrtulníková „dvojčata" jejich výrobce Bell znovu ukázal v podobě, jak by mohla v českých službách vypadat.  

    Vizualizace podoby vrtulníků Viper (v popředí) a Venom v českých barvách | foto: Bell Helicopter

    Jde ale jen skutečně o možnou podobu, jak by mohly stroje vypadat. Od roku 1999 například používají české Vzdušné síly mezi výsostnými znaky nebarevnou variantu „kokardy“ - stylizované vlajky. Taktická varianta je u většiny strojů pouze stínovaná, respektive šrafovaná.

    Tucet nových amerických vrtulníků, 8 víceúčelových UH-1Y Venom a k tomu 4 bojové stroje AH-1Z Viper, vyjde na přibližně 14,5 miliardy korun. Cena má zahrnovat také výzbroj, munici, údržbu, náhradní díly a zaškolení.

    Pořízení právě této kombinace oznámili premiér Andrej Babiš a ministr obrany Lubomír Metnar minulý týden.

    Vláda už dříve avizovala, že chce nové vrtulníky pořídit na úrovní vláda-vláda. Má být garancí bezpečnosti a transparentnosti a umožní kromě dodání techniky i širší vojenskou spolupráci. Zaručuje dodávky za stejných finančních podmínek jako v případě akvizic pro americkou armádu. S prodejem už souhlasil i americký Kongres.

    Vizualizace podoby vrtulníků Venom (v popředí) a Viper v českých barvách

    Experti upozorňují, že by nákup těchto strojů měl být jen prvotní fází úplného začátku přezbrojení, protože 8 víceúčelových a 4 bitevní vrtulníky armádě stačit nebudou.

    Finální stav by tak v příštích letech měl znamenat zhruba tucet strojů od každého z obou typů. Později by tak logicky mělo dojít k dalšímu kontraktu v obráceném gardu - 4 víceúčelové a 8 bitevních.

    Bojem prověřené stroje

    Čeští vojáci by tak měli získat bojem prověřené stroje. UH-1Y Venom, o jehož nákupu pro českou armádu se hovoří už tři roky, patří do takzvané linie vrtulníků „Huey“, sahající k jeho předchozím modelům nasazeným v bojových akcích ve Vietnamu.

    Dvoumotorový střední vrtulník je následovník slavného UH-1 Iroquois. Americká námořní pěchota si objednala celkem 160 těchto nejnovějších strojů. Bojová nasazení už prodělal od roku 2008 při operacích v Iráku a v Afghánistánu.

    Bitevní Stroj AH-1Z Viper je rovněž v bojích osvědčeným nejmodernějším potomkem legendárního AH-1 Cobra, prvního specializovaného bitevního vrtulníku v historii, který během vietnamské války v podstatě definoval tuto kategorii techniky.

    Oba stroje z dílen amerického výrobce Bell jsou prakticky „dvojčata“. Viper a Venom mají totiž 85% stejných dílů, což výrazně snižuje nároky na logistiku, servis, údržbu a provozní zázemí. Díky velmi podobné avionice mohou posádky UH-1Y i AH-1Z využívat i stejný letový simulátor.

    Bell rozhodnutí v oficiálním prohlášení přivítal s tím, že výhodou tohoto spojení je kompatibilita obou typů a velké množství shodných součástí.

    „Myslíme si, že vrtulníky UH-1Y a AH-1Z jsou ideálním řešením pro českou armádu,“ konstatoval počátkem srpna Steve Mathias, viceprezident Bellu pro globální prodej a strategii.

    Společnost podle něj už delší dobu jedná s českými firmami, které by se na výrobě vrtulníků v budoucnu podílely. Ne konkrétně na těch pro českou armádu, ale v rámci dalších zakázek jako dodavatelů globálního řetězce. Ve fázi certifikace výroby kabelových svazků a komponent pro avioniku a simulátory je už například společnost Ray Service a ve hře je například také Aero Vodochody se zkušenostmi s výrobou vrtulníků.

    Podle Mathiase by Česká republika mohla být ideální zemí pro vstup Bellu na další trhy, ale také pro servis, údržbu a opravy vrtulníků mimo Spojené státy.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media