natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Ruské rakety ohrožují smlouvu INF, varuje NATO po jednání s Moskvou

    25. ledna 2019  14:25
    Americko-ruské smlouvě INF o likvidaci raket středního a kratšího doletu hrozí skutečný zánik. Po jednání Rady NATO-Rusko v Bruselu to uvedl šéf Aliance Jens Stoltenberg. Průlom v přístupu Moskvy podle něj nelze očekávat. Spojené státy tak dohodu z roku 1987 počátkem února zřejmě vypoví.  

    Prezentace nových střel ruské armády 9M729 a 9M728 | foto: mil.ru

    „Smlouva je nyní skutečně ohrožena a bohužel jsme neviděli jakékoliv náznaky průlomu,“ prohlásil Stoltenberg po pátečním jednání NATO-Rusko. Moskva podle něj neprojevila žádnou ochotu změnit svůj postoj. Aliance proto znovu vyzvala Rusko, aby se vrátilo k úplnému a ověřitelnému dodržování smlouvy.

    „Zodpovědnost zachovat smlouvu nyní spočívá na Rusku, protože Rusko ji porušuje vývojem a rozmisťováním nových střel,“ konstatoval Stoltenberg.

    INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty)

    • Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) podepsali sovětský vůdce Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan 8. prosince 1987 ve Washingtonu. V platnost vstoupila 1. června 1988.
    • Ve smlouvě se obě země zavázaly stáhnout všechny své rakety s doletem 500 - 5 500 kilometrů z Evropy a postupně je zlikvidovat, což byl do té doby bezprecedentní krok.
    • Moskva už v roce 2007 pohrozila jednostranným odstoupením. Důvodem byl americký plán na umístění základen protiraketového štítu v ČR a Polsku. USA ale v roce 2009 od protiraketového štítu upustily. V roce 2012 naopak Spojené státy obvinily Rusko z porušování smlouvy. Důvodem byly údajně testy nové rakety s plochou dráhou letu pro mobilní komplex Iskander-M. V červenci 2014 USA znovu obvinily Rusko z porušení dohody, Moskva tehdy údajně testovala řízenou střelu a pak ji tajně rozmístila.
    • Americký prezident Donald Trump v říjnu 2018 oznámil, že USA od smlouvy odstoupí. Krok zdůvodnil tím, že Rusko smlouvu porušuje a že se nevztahuje na Čínu. Moskva to popírá, ale zároveň odmítá pustit k novým raketám inspektory. Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil Evropě možnou jadernou odvetou, bude-li souhlasit s rozmístěním nových amerických raket.

    Dohoda INF mezi USA a Sovětským svazem z roku 1987 zakazuje vývoj, výrobu, testování a rozmisťování střel s doletem 500 - 5 500 kilometrů. Dohoda prakticky zcela eliminovala celou jednu kategorii jaderných zbraní. USA před časem ale obvinily Rusko, že minimálně od roku 2005 vyvíjí a rozmisťuje novou střelu s označením Novator 9M729 nebo též SSC-8, která do této kategorie patří.

    Stoltenberg připomněl, že ministři zahraničí všech 29 členských zemí NATO se v prosinci shodli, že nová ruská střela dohodu INF porušuje. „Neexistují žádné nové americké střely v Evropě, ale existují nové ruské střely v Evropě,“ dodal Stoltenberg.

    Washington dal zároveň Moskvě „ultimátum“, aby do šedesáti dnů začala smlouvu znovu plně dodržovat, jinak že ji vypoví. Američané požadují, aby Moskva nechala novou střelu zničit. Šestiměsíční výpovědní doba má začít už 2. února.

    Moskva obvinění odmítá a naopak z porušování smlouvy viní Washington v souvislosti s protiraketovou obranou nebo bezpilotními stroji schopnými nést střely. Ruská armáda ve středu pro zahraniční vojenské přidělence uspořádala zvláštní prezentaci o nové střele 9M729.

    Generál Michail Matvějevskij na ní ujišťoval, že dolet střely 9M729 nepřesahuje 480 kilometrů, a tedy že smlouvu INF neporušuje. „Deklarovaný dosah byl potvrzen během strategického cvičení Západ 2017,“ uvedl šéf ruských raketových vojsk.

    Podle několika diplomatických zdrojů ale neexistuje v tuto chvíli žádný způsob, jak informace prezentované ruskými generály reálně ověřit. Na brífingu totiž ruská armáda ukázala jen statické obrázky.

    A návrh na provedení „ověřitelného testu“ doletu Rusko podle náměstkyně amerického ministra zahraničí Andrey Thompsonové odmítlo. Podobně také předtím možnost, že by k nové střele měli přístup zahraniční inspektoři.

    Smlouva platí, tvrdí Moskva

    Ruské ministerstvo zahraničí avizovalo, že i když Spojené státy dohodu počátkem února vypoví, bude Moskva ochotná o jejím zachování nadále jednat a bude ji stále považovat za závaznou pro obě strany.

    Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov zopakoval, že argumenty Washingtonu pro vypovězení jsou neopodstatněné a rozhodnutí je prý proto z právního hlediska neplatné. „V praxi to znamená, že po dobu takzvaného pozastavení smlouvy zůstane v platnosti a závazná pro obě strany,“ uvedl.

    Rjabkov naopak obvinil Washington, že za rozhodnutím vypovědět smlouvu jsou snahy USA „uvolnit si ruce pro vývoj prostředků proti zemím, které mají střely středního a kratšího doletu a které Spojené státy považují za své geopolitické soupeře a oponenty“. Odkazoval přitom především na Čínu a Severní Koreu.

    Lasery, satelity, stíhačky a více střel. USA změní protiraketovou obranu

    Ruské ministerstvo zahraničí také odděleně obvinilo Spojené státy, že v souvislostí s nedávno zveřejněnou revizí své protiraketové obrany chtějí oživit plán takzvaných „hvězdných válek“ z dob studené války. Rjabkov po dnešním pátečním jednání v NATO jmenoval také základny protiraketové obrany v Rumunsku a Polsku s antiraketami k ničení balistických střel.

    Patrně poslední možností k jednání o zachování smlouvy, než ji Spojené státy vypoví, je schůzka stálých členů Rady bezpečnosti OSN příští týden. Obě strany avizovaly, že by se na okraj jednání v Pekingu 30. nebo 31. ledna měli zástupci Ruska a USA setkat.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media