natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Další stíhačky do Pobaltí. NATO posiluje ochranu celé oblasti

    19. dubna 2018  13:13
    NATO od května znovu posílí ochranu vzdušného prostoru trojice pobaltských zemí. Místo stávajících osmi stíhaček bude Litvu, Lotyšsko a Estonsko chránit čtrnáct bojových letounů z Portugalska, Francie a Španělska, potvrdilo spojenecké velitelství. Podobný počet spojenci nasadili po ruské anexi Krymu v roce 2014.  

    Ruský letoun Su-34 nad Baltem | foto: NATO Photos

    Další rotaci při ochrany vzdušného prostoru nad Pobaltím povede Portugalsko. Pomyslný klíč od baltského nebe převezmou portugalští stíhači 2. května od dánských a italských kolegů, potvrdilo velitelství NATO pro vzdušné operace v německém Ramsteinu.

    Češi do Pobaltí

    Chránit Pobaltí by příští rok měli i čeští letci s gripeny.

    Další zahraniční mise je součástí nového mandátu, který nedávno schválila vláda. Ochranu vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska, které nemají vlastní stíhací letouny, má zajišťovat pět stíhaček z čáslavské základny a 95 vojáků.

    Čeští letci zde podobně působili v letech 2009 a 2012. V letech 2014, 2015 a 2016 pak také podobně chránili ostrovní Island.

    Dánové a Italové měli od letošního ledna na dvou základnách v Litvě a v Estonsku v nepřetržité pohotovosti dohromady osm stíhacích letounů.

    Pro portugalské letectvo, které nasadí čtyři letouny F-16M z mateřské základny Monte Real, půjde o čtvrté nasazení nad Baltem od roku 2004, kdy Aliance s ochranou vzdušného prostoru pobaltských členů začala. Litva, Lotyšsko ani Estonsko totiž vlastní stíhačky nemají, proto se ve střežení jejich nebe střídají spojenci.

    Portugalské letce v rámci posílené mise, takzvaného „Air Policingu“, na litevské základně Šiauliai doplní španělští stíhači se šesti stroji Eurofighter Typhoon.

    Ze základny Ämari v Estonsku pak budou operovat čtyři stíhací letouny Mirage 2000-5 francouzského letectva.

    Dohromady tak půjde o čtrnáct strojů. Takový počet Aliance nasadila na ochranu celé oblasti po ruské anexi Krymu a akcích na Ukrajině před čtyřmi lety. Do té doby trojlístek pobaltských republik chránily pouze čtyři letouny.

    Od zhoršení vztahů mezi Západem a Ruskem pak na vzdušný prostor až na některá období, kdy v oblasti probíhala ruská nebo alianční vojenská cvičení, dohlíželo většinou osm stíhacích strojů spojenců.

    Fotografie

    Belgická stíhačka F-16 doprovází nad Baltem nekomunikující ruský přepadový...
    Ruská stíhačka Su-27 (vlevo) sleduje americký bombardér B-1B Lancer během...
    Ruský Suchoj Su-34 nad Baltem 24. července 2015
    Ruské letouny MiG-31 nad Baltem 24. července 2015 v doprovodu britských...

    Stíhači startují v drtivé většině případů k nekomunikujícím ruským vojenským letounům, mířícím z Ruska do ruské militarizované exklávy Kaliningradu a naopak. Loni NATO zaznamenalo 130 takových ostrých startů, takzvaných „Alfa Scramble“.

    Ruské stroje většinou nemají letové plány, nekomunikují s řízením letového provozu a nemají zapnuté automatické odpovídače. Zařízení umožňuje automatickou identifikaci letadla ve vzdušném prostoru pro potřeby řízení letového provozu a poskytující základní údaje o letadle včetně kódu letu nebo výšce. Když je však transpondér vypnutý, středisko řízení letového provozu takový letoun bez identifikace označuje za neznámý cíl a startují k němu pohotovostní stíhačky.

    První poplach pro stíhače v Pobaltí, startovali k ruskému Su-34

    První takový letošní ostrý start zaznamenali dánští stíhači 25. ledna, když startovali k nekomunikujícímu ruskému stíhacímu bombardéru Su-34, blížícímu se ke střežené oblasti.

    Zřídka dojde i k narušení vzdušného prostoru pobaltských zemí. Naposledy v březnu měl ruský těžký vojenský transportní letoun Il-76 narušit estonský vzdušný prostor. Moskva obvinění odmítla. Loni Estonsko hlásilo dva takové případy.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media