Mise v afghánském Lógaru je v historii České republiky naprosto unikátní. Poprvé česko vysílá do země vlastní rekonstrukční tým, který je zodpovědný za obnovu a rozvoj celé provincie.

Provinční rekonstrukční tým (PRT) tvoří 190 vojáků a 10 civilních odborníků. V kompletní sestavě budou v týmu stavební inženýři, hydrogeolog, zemědělský expert a veterinář. Jednotka pracuje v Afghánistánu od března 2008. Působí na americké základně Shank poblíž města Pol-e´Alam v provincii Lógar, zhruba šedesát kilometrů jihozápadně od metropole Kábulu.

Každý provinční rekonstrukční tým tvoří vojáci a civilisté. Provinční rekonstrukční týmy jsou součástí Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF) pod velením NATO.

Týmy se podílejí na obnově infrastruktury země, včetně budování škol, zavlažovacích systémů nebo rozdělování humanitární pomoci. Fungují také jako poradci afghánských představitelů a samospráv, cvičí afghánské vojáky a policisty.

V současné době působí v 31 provinciích Afghánistánu celkem 26 rekonstrukčních týmů včetně českého. Vedoucími zeměmi jsou Kanada, Německo (2), Španělsko, Maďarsko, Itálie, Litva, Nizozemsko, Norsko, Nový Zéland, Švédsko, Turecko, Velká Británie a USA (12).

Koncept provinčních rekonstrukčních týmů se vyvinul z amerického projektu Coalition Humanitarian Liaison Cells. Nyní jsou Rekonstrukční týmy v Afghánistánu neodmyslitelnou součástí mise ISAF.

Bez rekonstrukčních týmů je úspěšné působení mezinárodních sil mimo Kábul prakticky nemyslitelné. Hlavním úkolem týmů je podpora ústřední vlády v provinciích a pomoc při zajištění bezpečného prostředí pro rekonstrukci země.

Vojenská složka rekonstrukčního týmu je početnější, kvůli ochraně personálu a zajištění bezpečného prostředí. Ačkoli se bezpečnostní situace v různých částech Afghánistánu liší, zůstává stále napjatá a vojenská ochrana je tak naprostou nezbytností.

Civilní a vojenská část týmů mají rovnocenné postavení. Pouze v otázkách bezpečnosti se civilní část podřizuje doporučení velitele vojenského kontingentu.

Česká armáda už zkušenosti s fungováním provinčních rekonstrukčních týmů má. Zhruba 80 českých vojáků před časem působilo v provincii Badakšán na severovýchodě Afghánistánu, kde čeští vojáci spolu s Dány a vojáky německého Bundeswehru chránili tamější rekonstrukční tým.


«zpět

 

 

 

 

 

 

Informační centrum o NATO

Informační centrum o NATO je veřejným informačním zařízením poskytujícím informace o Severoatlantické alianci.

INFORMAČNÍ CENTRUM O NATO
Jungmannova 17
110 00 Praha 1

info@natoaktual.cz
tel.: 221-506-758

Facebook RSS

Projekt podporuje Public Diplomacy Division NATO

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.