natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Umění přežít je naše práce, říká vítěz extrémního závodu

    3. února 2006  20:03
    Třikrát po sobě dokázal se svým týmem zvítězit v prestižním armádním extrémním závodě Winter Survival. "Umění přežít je naše práce," říká Christian Jud ze Školy horských vůdců a záchranářů v rakouském Saalfeldenu.  

    V letošním ročníku extrémního armádního závodu Winter Survival rakouský tým bezkonkurenčně zvítězil. "Máme výhodu, že nás dovednosti pro takový závod živí, je to naše práce," konstatuje Christian Jud.

    Patří mezi horské vůdce, kteří v armádní škole v rakouském Saalfeldenu připravují vojáky Bundesheeru na horské podmínky.

    Alpské výcvikové středisko slouží pro pěší jednotky a specializuje se na výcvik lyžování, alpinismu, horolezectví i na dovednosti, jak přežít v přírodě. Experti zde cvičí i piloty vrtulníků a záchranáře.

    Škola vojáky připravuje na boj v horách
    Ve středisku, které slouží potřebám armády od roku 1964, neškolí jen rakouské vojáky. Od roku 1997 vycvičili pro pobyt v horách přes 700 specialistů z jiných států, od vojáků z Jordánska, přes Švédy až po Američany.

    Před třemi lety připravovali i elitní české vojáky z 601. skupiny speciálních sil v Prostějově na protiteroristickou operaci v Afghánistánu.

    V budoucnu má být Saalfelden hlavním centrem rakouské armády, které bude připravovat vojáky pro boj v horském terénu.

    Christin Jud patří mezi šestnáctku horských vůdců, kteří ve škole působí jako učitelé. Než se stane člověk horským vůdcem a šéfinstruktorem alpinismu, musí absolvovat bezmála dvacet speciální kurzů, což podle něj zabere až čtyři roky. Výcvik končí státními zkouškami.

    Škola horských vůdců a záchranářů připravuje vojáky ve třech stupních. Na nejnižší úrovni učí bojové jednotky základním dovednostem, jako je slaňování, lyžování nebo pohyb horským terénem. Nejnižším stupněm výcviku prochází i vojáci základní služby, kteří pak v případě potřeby vyrážejí k neštěstím v horách, například lavinám, jako záchranné týmy.

    Zkušenosti sbírají Rakušané i při expedicích
    Vyšší úroveň výcviku už zahrnuje horolezecké dovednosti i kurzy přežití a záchranu zraněných.

    "Nejvyšší stupeň je pak horský vůdce. Ten musí být schopen za jakýchkoliv podmínek reagovat na cokoliv. Prozkoumat terén, najít nejlepší cestu nebo umět řídit záchranné operace," říká Jud.

    Na otázku, zda pro něj není soutěž příliš lehká, dodává: "Horský průvodce není nikdy dokonalý, vždycky najdete nové věci. Je to pro mě výborná zkušenost."

    Armádní horští vůdci podle něj často sbírají zkušenosti i při expedicích do Himalájí, na Kavkaz, Jižní Ameriky nebo Pamíru, které jim částečně hradí rakouská armáda.

    Podobná soutěž jako Winter Survival v Jeseníkách podle Juda nikde jinde neexistuje. "Tak dlouhý závod, v takovém rozsahu a co do komplexnosti disciplín neznám," tvrdí.

    V Rakousku se pravidelně účastní dvoudenního závodu Edelweiss Raid, při kterém osmičlenné skupiny vojáků soutěží mezi sebou vysoko v horách, bivakují na skalách a plní taktické úkoly od bojových akcí až po přepady.

    Lubomír Světnička natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media