natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • V Iráku bojují i polské speciální síly

    25. března 2003  18:36
    Varšava - Dokud tiskové agentury nevydaly fotografie vojáků z oblasti iráckého města Umm Kasr, nikdo o nich nevěděl. Komanda speciální jednotky polské armády zvané GROM přitom skrytě operovala po boku USA a Británie na území Iráku hned od samého začátku úderu.  

    Polská média a experti objevili nejelitnější polské vojáky na snímcích, na kterých se za nimi třepotá americká vlajka.

    Polští armádní velitelé a představitelé země od té chvíle bombardovali dotazy, zda skutečně v Zálivu operují elitní skupiny. Až do zveřejnění fotografií Polsko o aktivitách v oblasti mlčelo.

    "Ano, speciální jednotka GROM se zapojila do pozemní kampaně v Iráku, kde provedla beze ztrát několik úspěšných akcí," řekl polský premiér Leszek Miller. Dodal, že Polsko má v Iráku na 200 vojáků a nevylučuje vyslání dalších asi 70 protichemických specialistů.

    Polský ministr obrany Jerzy Jerzy Szmajdziński agenturní fotografie komentoval slovy, že pokud se objeví další, v pozadí už nebude americká ale polská vlajka.

    Jednotka GROM

    Polská speciální jednotka známá jako GROM (Grupa Rozpoznania Operacyjno-Mobilnego) vznikla v roce 1990. Vzorem byly obdobné elitní vojenské oddíly, jako jsou americké Delta Force nebo britské SAS.

    Už v roce 1994 se jednotka zapojila do zvláštních operací na Haiti. Následovalo několik operací v bývalé Jugoslávii.
    V roce 1999 vojáci například chránili šéfa mise OBSE v Kosovu Williama Walkera.

    Jednotka GROM operovala rovněž při protiteroristické kampani v Afghánistánu a v první válce proti Iráku.
    Vojáci jednotky GROM jsou cvičeni pro specifické průzkumné a diverzní akce. Nasazeni bývají i při rizikových záchranných operacích, vysvobozování rukojmí a protiteroristických úderech.

    Ve speciálním komandu jednotky GROM působí vždy čtyři vojáci. Jednotka je plně profesionální a každý ze členů komanda má určitou specializaci.

    Zájemci o službu v jednotce GROM prochází nejtvrdším výcvikem a testy. Ty zahrnují psychologické zkoušky, takzvaný detektor lži a fyzicky velmi náročné testy odolnosti v terénu, při kterých slabí kandidáti na službu v jednotce obvykle vzdávají a výcvik opouštějí.

    Jednotka FORMOZA

    Supertajná vojenská jednotka polského válečného námořnictva, která má základnu při pobřeží Baltského moře v Gdyni.

    Informace o bojovnících jednotky jsou velmi sporadické. Vojáci patří mezi dokonale vycvičené potápěče, jejichž hlavní úkoly mají mít diverzní charakter.

    Bojovníci jsou školeni na speciální podvodní detonace, miny a nástražné mechanismy.

    Komanda měla obsadit strategické cíle
    Do bojů o irácké město Umm Kasr se měla zapojit dvě čtyřčlenná komanda jednotky Grom.

    Operace měla proběhnout v samém počátku války v Iráku. Polští elitní vojáci se měli spolu s americkými speciálními silami obsadit nervová centra strategických ropných zařízení v největším iráckého přístavu, aby zabránili ekologickým škodám, ke kterým by mohlo dojít, pokud by nechal Saddám Husajn ropu v přístavu zapálit.

    Právě specialisté jednotky GROM jsou už několik let školeni i na hašení ropných vrtů a práci operace na ropných plošinách. Takové úkoly patří podle expertů mezi nejnáročnější a fyzicky vyčerpávající.

    Operace polské jednotky pochválil i americký ministr obrany Donald Rumsfeld. "Britské, australské a polské jednotky mají za sebou řadu operací a situaci mají pod kontrolou," prohlásil.

    Supertajná FORMOZA? Možná
    V oblasti Zálivu je rovněž nasazena polská vojenská zásobovací loď Xawer Czernicki, na jejíž palubě by měly být i oddíly supertajné jednotky polského válečného námořnictva známé pod názvem FORMOZA.

    Jak informoval ministr obrany Jerzy Szmajdziński, právě tito speciálně vycvičení vojáci by měli zásobovací loď chránit.

    Ministr však odmítl komentovat přesné úkoly lodě i jednotek na ní. Podle neoficiálních informací by však v oblasti Perského zálivu mohlo operovat i několik skupin z této jednotky.

    Polské válečné námořnictvo však k nasazení mlčí. "Mediálně tato jednotka neexistuje," uvedl pouze Bartosz Zajda z tiskové kanceláře válečného námořnictva.

    Speciální síly - speciální úkoly
    Možné úkoly, které polské speciální síly v oblasti plní, nastínil zakladatel a jeden zbývalých velitelů jednotky GROM generál Sławomir Petelicki. Podle něj mohla být komanda nasazena při hledání zbraní hromadného ničení a na přímou likvidaci iráckých velitelů a nejvyšších představitelů režimu.

    Paletu působnosti rozšířil Petelicki na možné nasazení při ochraně ropných vrtů.

    "Vojáci z jednotky GROM jsou rovněž vycvičeni na vyhledání a zajetí konkrétních osob i jejich likvidaci. Jsou to elitní ostřelovači," shrnul Petelicki.

    Další z bývalých velitelů jednotky GROM Leszek Drewniak pro polská média uvedl, že o konkrétních misích se nikdo nikdy oficiálně nedoví. Na otázku, jaké úkoly například plnila jednotka GROM v první válce v Zálivu, pouze uvedl, že nemůže potvrdit, že se nějakých operací vůbec účastnil.

    Polska Zbrojna natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media