natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Nová rakouská vláda chce Eurofightery

    5. března 2003  11:14
    Vídeň - Rakousko nakoupí 18 nových stíhaček Eurofighter. Nový vládní kabinet kancléře Wolfganga Schüssela tak oprášil plán nákupu nadzvukových stíhacích strojů a hodlá dodržet původní termíny modernizace vzdušných sil i přes protesty opozice a rakouské veřejnosti. První letouny by mohli mít piloti už v roce 2005.  

    Eurofighter při startu | foto: archiv

    Jak oznámil rakouský vícepremiér Herbert Haupt, objednávka bojových letounů platí a nová vláda bude usilovat o modernizaci vzdušných sil stíhačkami nové generace v plánovaných termínech. První letouny Eurofighter by mohli rakouští armádní piloti dostat už v roce 2005.

    Haupt zároveň ve svém prohlášení ubezpečil, že vláda s finančním krytím nákupu počítá až právě od roku 2005 a objednávka 18 strojů tedy nebude mít jakýkoliv dopad na státní rozpočty do té doby.

    Podle původního plánu uvažovala Vídeň o nákupu 24 letadel, později však tento počet snížila na 18 strojů, za které by měla zaplatit přes 1,8 miliardy eur, tedy přes 55 miliard korun.

    EUROFIGHTER

    Nový moderní nadzvukový letoun je určen především pro manévrový vzdušný boj, pro boj s cíli mimo vizuální kontakt, ale i pro přepadové stíhací úkoly v rámci protivzdušné obrany. Druhotně má být použitelný k ničení pozemních cílů.

    Pro letoun je charakteristické delta křídlo. Letoun je vybaven nejmodernější elektronikou. Pilot například může stroj řídit kromě manuálního ovládání i svým hlasem.
    Pilotova přilba je pak vybavena průhlednými displeji, na kterých se zobrazují informace o letu. Pomocí speciální přilby je pilot schopen zaměřovat cíle i volit jednotlivé zbraně.
    Do vybavení  Eurofighteru patří kromě speciální pilotní přilby například i tlakový anti-G oblek, který u pilota eliminuje přetížení při strmých výstupech letounu do výšek. 

    Na vývoji a výrobě letounu se podílejí čtyři evropské země - Německo, Španělsko, Itálie a Velká Británie. Projekt Eurofighter Typhoon je řízen Správní agenturou NATO pro Eurofighter a Tornado (NETMA), která byla založena pro dohlížení nad zásobovacími požadavky vzdušných sil všech čtyř partnerských zemí.

    V Německu a ve Španělsku výrobu řídí společnost EADS, v Itálii konsorcium Alenia Aeronautica/Finmeccanica a v Británii společnost BAE systems.

    Na vývoji a výrobě nového evropského bojového letounu se oficiálně dohodli náčelníci generálních štábů zúčastněných zemí v lednu 1994.

    Celkem zatím existují objednávky na 620 letounů. 232 strojů získá Velká Británie, 180 Německo, 121 Itálie a 87 Španělsko. Dalším státem, který se programu účastní, je Řecko, jež získá 60-90 strojů.
    Ožehavé téma stíhaček
    Rakousko loni odložilo nákup stíhaček Eurofighter po rozsáhlých záplavách v celé střední Evropě. Minulá vláda především kvůli tlaku veřejnosti z obav před možným nedostatkem finančních prostředků na odstraňování povodňových škod rozhodla, že se bude modernizací armádního letectva zabývat později.

    S nákupem stíhaček však již delší dobu nesouhlasí rakouská veřejnost a opoziční strany. Otázka nákupu nových letadel pak přispěla i ke krizi uvnitř koaliční vládní strany rakouských Svobodných a posléze i k pádu celé vlády na sklonku loňského roku.

    Nová zpráva o nákupu Eurofighterů tak přichází v době, kdy konzervativci premiéra Wolfganga Schüssela ukončila tříměsíční nejistotu a znovu uzavřela koaliční dohodu se stranou Svobodných.

    Rakušané podpisovali petici
    Protesty rakouské veřejnosti proti nákupu stíhaček Eurofighter dokumentovala nejlépe loňská rozsáhlá petiční akce, kterou podepsalo přes 624 tisíc lidí, tedy takřka 11 procent voličů.

    V petici tehdy nesouhlasili s rozhodnutím vlády a vzhledem k vysokému počtu protestních hlasů se nákupem strojů znovu zabýval parlament. Iniciátorem plebiscitu byl čtyřiadvacetiletý Rudolf Fussi, který je šéfem malé neparlamentní strany Demokraté.

    Účelem referenda bylo přimět parlament k vydání ústavního zákona, podle něhož by vláda nesměla evropské stíhačky nakoupit. Fussi si stanovil cíl 350 tisíc podpisů.

    Debata o nákupu nových letadel pro armádu se táhne v alpské republice přes dva roky. Podle průzkumu uspořádaného ještě před referendem považovaly tři čtvrtiny dotázaných nákup 24 Eurofighterů v částce nejméně 1,8 miliardy eur za zbytečné vyhazování peněz.

    V hledáčku byly i Gripeny
    Rakouská vláda původně chtěla nakoupit stroje JAS-39 Gripen od britsko-švédského konsorcia BAE/SAAB. Zástupci zbrojního konsorcia loni na jaře již jen dolaďovali poslední připomínky vlády k offsetovým programům. Rakousko přitom patřilo k tradičním odběratelům švédské zbrojovky SAAB.

    Vláda však poté radikálně otočila a zveřejnila svůj záměr koupit Eurofightery.

    Kabinet odůvodňoval zamýšlený nákup Eurofighterů zejména vysokou technologickou úrovní těchto strojů. Mezi Rakušany se pro ně však okamžitě ujal název Teurofightery. V němčině znamená "teuer" drahý.

    Krok nové rakouské vlády, vrátit se k původnímu plánu, může podle expertů opět vyvolat podpisové protestní akce. Závazně zatím rakouská vláda letouny u konsorcia EADS neobjednala.

    Během letošního roku zahájí výrobce dodávky Eurofighterů pro Británii, Itálii, Německo a Španělsko.

    inc (natoaktual.cz)

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media