natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    NATO musí přijmout tvrdá rozhodnutí, tvrdí polský prezident

    13. června 2016  16:39

    Polský prezident Andrzej Duda v centrále NATO | foto: NATO Photos

    NATO musí přijmout tvrdá rozhodnutí, tvrdí polský prezident

    Na svém vrcholném summitu ve Varšavě musí Severoatlantická aliance učinit pevná a tvrdá rozhodnutí, protože jenom tím zajistí mír. Na konferenci v Kodani to uvedl polský prezident Andrzej Duda. Ten vyjádřil i svou naději, že počet aliančních jednotek bude ve východní a střední Evropě v blízkých měsících navýšen, a to včetně rozvinutí vojenské infrastruktury.

    „My Poláci jsme v Alianci od roku 1999. Problém je ovšem v tom, že vojenská přítomnost na našem území je pouze symbolická,“ sdělil Duda. „Nasazení aliančních sil v Pobaltí a Polsku bude garantovat bezpečnost v této části Evropy.“

    Kam dál?
    Státy V4 vyšlou jednotku do Pobaltí (3.6. 2016)

    Zdroj: Radio Poland (Polsko)

    ---

    O budoucnosti amerických sil v Afghánistánu se rozhodne až po summitu NATO

    Americký prezident Barack Obama do summitu Aliance ve Varšavě nejspíše nerozhodne o změně plánu na stažení jednotek z Afghánistánu. Američané chtějí snížit svoji vojenskou přítomnost v Afghánistánu ze stávajících 9 800 vojáků na 5 500. To by ale podle řady vojenských expertů byla chyba, která by jenom pomohla Tálibánu v boji proti afghánské vládě.

    Konečné rozhodnutí Obamy se očekávalo ještě před summitem NATO, a to i proto, že by vojáci měli být staženi ještě před jeho odchodem z funkce na začátku příštího roku. Nyní to vypadá tak, že by Obama mohl plány změnit. Nedávno navíc povolil americkým jednotkám podílet se přímo na vojenských bojových operacích ve spolupráci s afghánskými jednotkami, a to včetně leteckých útoků.

    Kam dál?
    KOMENTÁŘ: Proč je nutné se začít vracet do Afghánistánu (26.1. 2016)

    Zdroj: Reuters (USA)

    ---

    NATO poskytne výcvik arménské vojenské policii

    Příslušníci arménské vojenské policie budou moci získat výcvik v rámci struktur Severoatlantické aliance. Ujednali to představitelé NATO při návštěvě Arménie, kdy s arménskými představiteli diskutovali o otázkách společného zájmu či vyhlídkách na budoucí spolupráci. Jednali i o možném nasazení arménské vojenské policie v rámci mezinárodních mírových operací.
    Arménie má s NATO dobré vztahy už od roku 1992, kdy vstoupila do Severoatlantické rady pro spolupráci, nyní s Aliancí spolupracuje na několika Individuálních akčních plánech partnerství.

    Kam dál?
    Německá rezoluce o Arménii: Bundeswehr se obává msty Turecka (3.6. 2016)

    Zdroj: Sputnik News (Rusko)

    ---

    Polsko před summitem NATO zpřísňuje protiteroristické zákony

    Polský parlament schválil nové protiteroristické zákony, které dávají bezpečnostním složkám právo lépe sledovat cizince a zadržovat podezřelé déle bez vznesení obvinění. Polsko takto reaguje na březnové útoky islamistů v Bruselu. Poláci sice nejsou nyní bezprostředně ohroženi islámskými militanty, ale chystají dvě významné akce, které znamenají zvýšené riziko terorismu – summit Severoatlantické aliance ve Varšavě a Světový den mládeže v Krakově, na který se chystá papež František a na dva miliony poutníků z celého světa.

    Podle kritiků nového legislativy jde pouze o snahu k rozšíření vlivu vládnoucí strany Práva a spravedlnosti v klíčových institucích. Organizace Amnesty International označila zákon za „nebezpečný, jenž dává neomezené pravomoci polským zpravodajským službám“.

    Kam dál?
    Pro boj s terorem zřídí NATO post „superzpravodajce“ (10.6. 2016)

    Zdroj: Reuters (USA)

    ---

    Brexit by byl pro vliv EU katastrofou

    Odchod Velké Británie z Evropské unie by byl „pohromou“ pro unijní přítomnost na světové scéně, myslí si analytici. Británie je důležitý aktér, má stálé místo v Radě bezpečnosti OSN a vlastní jaderné zbraně, což v Evropské unii má pouze Francie. Případný odchod by byl velkou ráno pro evropskou bezpečnost v době, kdy Evropa zažívá nejhorší uprchlickou krizi od konce druhé světové války a kdy je stále více ohrožována situací na Blízkém východě.
    Geopolitického oslabení Evropské unie by navíc jistě využily státy jako Rusko a Čína, které by se snažily Unii ještě více rozdělit.

    Kam dál?
    Rozpad EU by přinesl drastické snížení bezpečnosti, tvrdí experti (27.5. 2016)

    Zdroj: Business Insider (USA)

    mad; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media