natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Boj proti IS: USA žádají nasazení aliančních letounů AWACS

    4. května 2016  16:16

    Alianční letoun AWACS. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

    Boj proti IS: USA žádají nasazení aliančních letounů AWACS

    Američtí diplomaté znovu požádali o zapojení aliančních letadel AWACS do letecké kampaně proti samozvanému Islámskému státu v Sýrii a Iráku. Speciální průzkumné letouny včasné výstrahy AWACS by mezinárodní koalici bojující proti IS výrazně pomohly, protože by pozorovaly situaci na bojišti přímo nad ním. Zároveň by přispěly k lepší koordinaci náletů mezi mezinárodní koalicí, kterou vedou USA, a Ruskem, jenž na IS také podniká nálety.
    O nasazení aliančních letounů AWACS již Američané jednou neúspěšně žádali. Jedná se o politicky citlivou otázku, neboť nasazení letounů by bylo prvním přímým zapojením Severoatlantické aliance do letecké války proti islamistům.

    Diplomaté v NATO potvrzují, že téma nasazení letounů AWACS proti organizaci Islámský stát je znovu na stole. Německo se k této možnosti staví kriticky. Jeho vojáci tvoří takřka 30 procent specialistů na palubách alianční flotily AWACS a jejich nasazení by vyžadovalo schválení spolkovým parlamentem.

    Kam dál?
    NATO chce proti islamistům využít průzkumné letouny AWACS (31.1. 2016)

    Zdroj: Der Spiegel (Německo)

    ---

    Američané testují největší loď na světě fungující bez posádky

    Americké námořnictvo otestovalo radar krátkého dosahu největšího námořního dronu bez posádky. Ten by měl umět detekovat a následně se vyhnout jiným námořním plavidlům. I když při testu byl dron ovládán dálkově, hotový produkt bude jednat autonomně.

    Tento robotický trimarán měří 40 metrů a váží 135 tun, na jeden zátah může doplout do vzdálenosti až 10 000 námořních mil, jeho primárním úkolem je lovit nepřátelské ponorky. Ovšem v současné fázi zatím není dron vybaven zbraňovými systémy, a ponorky tak může pouze sledovat. Projekt je součástí širší strategie Pentagonu začlenit robotickou technologii k jednotkám pozemních, námořních i vzdušných sil. Atraktivní je i jeho cena, která vychází na 20 milionů dolarů za kus, tedy na americké standardy relativně nízkou cenu.

    Testy přicházejí v době zvýšené aktivity a pokroku Číny a Ruska v oblasti námořnictví, což je zdrojem obav Spojených států.

    Kam dál?
    Drony, kam se podíváš. Obrana chce speciální cvičiště (21.5. 2015)

    Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

    ---

    Japonsko pronajme vojenská cvičná letadla Filipínám

    Analýza

    Přečtěte si k tématu také analýzu Petra Hlaváčka Závody ve zbrojení a konflikt o Jihočínské moře, část I (13.4. 2015)

    V rámci prohlubování vzájemné vojenské spolupráce pronajme Japonsko pět cvičných vojenských letadel TC-90 Filipínám. Dohodli se tak telefonicky ministři obrany obou zemí, kromě dodání letadel pomůže Japonsko i ve výcviku filipínských pilotů a mechaniků. Pronájem letounů navazuje na již dříve sjednané dodání vojenské výzbroje, mezi níž by měla patřit například radarová technologie a námořní protiponorkové letouny. Filipíny mají v současnosti velmi špatně vybavenou armádu.

    Spolupráce mezi Japonskem a Filipínami je značně ovlivněna napětím v Jihočínském moři a asertivním přístupem Číny k řešení územních sporů, které s oběma státy má. Čína se také snaží kontrolovat důležité obchodní trasy v Jihočínském moři budováním umělých ostrovů a vojenských základen, i proto spolu Japonsko a Filipíny stále více spolupracují.

    Zdroj: Defense News (USA)

    ---

    Izrael otevírá svou stálou kancelář v centrále NATO

    „Dlouho jsme se snažili diplomaticky vyjednat otevření stálé kanceláře v bruselské centrále Severoatlantické aliance. Souhlas Aliance je výsledkem práce izraelského ministerstva obrany, zahraničí i Národní bezpečnostní agentury, Izrael děkuje spojencům za jejich podporu. Je to důležitý krok pro bezpečnost Izraele,“ uvedl ministerský předseda Izraele Benjamin Netanjahu.

    Izrael není členským státem NATO, nicméně řadu let s Aliancí vojensky spolupracuje. Jako partnerská země se například podílí na Středomořském dialogu, tedy programu spojujícím země NATO a sedm partnerských států ve Středozemním moři.

    Kam dál?
    Syrské síly byly zasaženy „izraelským bombardováním,“ tvrdí pozorovatel (18.2. 2016)

    Zdroj: i24 News (Izrael)

    ---

    Rusko řinčí jadernými zbraněmi a podkopává mír, tvrdí USA

    Americký ministr obrany Ashton Carter během ceremonie na Velitelství amerických sil v Evropě obvinil Rusko z vyhrožování jadernými zbraněmi. Podle jeho slov tím Moskva jenom zhoršuje vztahy se Severoatlantickou aliancí a narušuje mezinárodní pořádek. „Nechceme mít Rusko za nepřítele, ale rozhodně stojíme za našimi spojenci v Evropě a požadujeme dodržování pravidel mezinárodního řádu,“ uvedl Carter. Poznamenal také, že Rusko se „vrací zpátky v čase“, nicméně Spojené státy si nepřejí žádný konflikt, ani studený, ani přímý ozbrojený.

    Carter také připomenul, že se na východní hranici Rusku ustupovalo příliš, nyní je podle něj naopak potřeba prioritně posílit síly NATO na východním křídle Aliance, a odradit tak Rusko od agrese, kterou vidíme v Baltském moři a na Ukrajině.

    Podle ruské strany ovšem NATO ohrožuje její národní bezpečnost. I proto Rusové významně modernizují svůj jaderný arzenál. V poslední době například nasadili rakety Iskander-M ve své enklávě Kaliningradu. Ty jsou schopné nést jadernou hlavici, a ohrožují tak zejména Polsko a Pobaltí.

    Kam dál?
    Ke střetu s Ruskem je blíž na jihu než na východě, varuje generál Šedivý (2.2. 2016)

    Zdroj: BBC (Velká Británie)

    mad; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media