natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Stoltenberg: migrační krize na moři si žádá „komplexní reakci“

    28. dubna 2015  15:35

    Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

    Stoltenberg: migrační krize na moři si žádá „komplexní reakci“

    Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval ke „komplexní reakci“ na migrační krizi na moři. Ztráty na životech mimoevropských migrantů ve Středozemním moři vidí jako tragický následek nestability, kterou je potřeba řešit společně. Stoltenberg proto uvítal ztrojnásobení prostředků fondu EU pro záchranné operace a zastavení lodí pašeráků.

    Během své návštěvy v Portugalsku ocenil generální tajemník NATO posílení vojenské přítomnosti Lisabonu ve východní Evropě. Připomněl také důležitou roli Portugalska během operací v Afghánistánu a Kosovu.

    Zdroj: Xinhuanet (Čína)

    ---

    Ghání konzultuje útoky Tálibánu s velitelem mise Resolute Support

    Stovky Tálibů zaútočily na policejní a vojenské kontrolní pozice v provincii Kunduz na severu Afghánistánu. Afghánský prezident Ašraf Ghání kvůli událostem posunul svou cestu do Indie a setkal se s nejvyšším velitelem sil NATO v zemi generálem Johnem Campbellem, se kterým konzultoval situaci. Boje představují začátek jarní ofenzívy Tálibánu.

    Skupina ozbrojenců tvrdí, že dostala pod kontrolu hlavní město provincie Kunduz. Podle afghánského ministerstva vnitra již armáda vyslala do oblasti „dostatečné posily“ k zvládnutí situace. Během „zúčtovacích operací“ bylo údajně zabito na 40 povstalců z řad Tálibánu, zatímco afghánská armáda měla ztratit pět mužů. Místní média však hlásila nejméně 12 padlých afghánských vojáků.

    Afghánský tisk dále oznámil neúspěšný atentát na zvláštního vyslance prezidenta pro provincie a reformy Ahmada Zia Masúda. Minometný útok proběhl během jeho návštěvy severovýchodní provincie Badachšán. Intenzita povstaleckých útoků narůstá s táním sněhu, které umožňuje vyšší pohyblivost bojovníků i zbraní.

    Kam dál?
    Jarní tálibánské ofenzivě budou čelit pouze afghánské jednotky (23.4. 2015)

    Zdroj: Voice of America (USA)

    ---

    Letouny národní gardy Louisiany odletěly do Bulharska

    Louisiánská národní garda vyslala svou 159. bojovou peruť ze základny v New Orleans do Bulharska na cvičení s tamějšími vzdušnými silami. Cvičení Thracian Eagle 2015 se účastní asi 150 příslušníků 159. perutě a další vojáci amerického letectva. Účelem akce je zvýšit společnou připravenost a zlepšit součinnost se silami Bulharska.

    „Posílené vztahy a závazky ke spojencům představují společný zájem USA a NATO na míru, bezpečí a stabilitě v Evropě,“ uvedl operační velitel 159. perutě podplukovník Matt Rippen. Proběhne nácvik vzdušných soubojů a zkouška bulharského protiletadlového raketového zázemí. Velitel bulharské základny Graf Ignatievo generál Ivan Lalov dodal, že je velmi důležité vzájemné pochopení vojenských procedur, taktik a technik.

    Kam dál?
    Sofie schválila umístění alianční jednotky pro komunikaci v Bulharsku (10.4. 2015)

    Zdroj: Leesville Daily Leader (USA)

    ---

    NATO zdvojnásobí své Síly rychlé reakce

    Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg kvůli invazi Ruska na Ukrajinu zdvojnásobil počet jednotek Sil rychlé reakce (NRF) na 30 000 vojáků. Za hlavní součást NRF označil síly „předvoje“ schopné nasazení do 48 hodin. Ukrajina se od zisku nezávislosti na Sovětském svazu v roce 1991 přibližuje k NATO. Prozápadní vedení Ukrajiny se připravuje na strategický posun zrušením neutrálního statusu země.

    Kam dál?
    Porošenko: o členství Ukrajiny v NATO rozhodnou lidé v referendu (24.4. 2015)

    Zdroj: Ukraine Today (Ukrajina)

    ---

    Dravci pomáhají letounům NATO hlídat Pobaltí

    Air Policing

    Přečtěte si speciální přílohu o Air Policingu.

    Mise Severoatlantické aliance hlídající vzdušný prostor pobaltských států uzavřela v zájmu svých pilotů a stíhaček poněkud zvláštní druh spojenectví. Poblíž čtyř hangárů na litevské základně Zokniai krouží tři sokoli a jeden orel. Spolu se svým trenérem dravci hlídají přistávací dráhu před jinými ptáky a dalšími zvířaty.

    Polský sokolník Mariusz Chróściński říká, že dravci fungují trvale, na rozdíl od umělých prostředků ochrany, na které si ptáci zvyknou. Před vzletem a přistáním letadel sokolník vypustí dravce a chodí se svým psem podél dráhy, aby se tak ostatní zvířata držela mimo nebezpečnou oblast. I malý pták by po nasátí motorem stíhačky mohl zničit celé letadlo, nehledě na riziko pro pilota letounu.

    Kam dál?
    Litva spoléhá na ochranu NATO (11.3. 2015)

    Zdroj: News 24 (Jihoafrická republika)
     

    voj; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media