natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    NATO: Z afghánské mírové smlouvy by těžil celý region

    24. července 2020  18:09

    Afghánští vojáci na hlídce (ilustrační foto) | foto: NATO Photos

    NATO: Z afghánské mírové smlouvy by těžil celý region

    Podle nejvyššího civilního představitele Severoatlantické aliance, velvyslance Stefana Pontecorva, by z úspěšného mírového jednání mezi afghánskou vládou a Tálibánem těžil celý region jižní Asie. Z mírového procesu by profitoval i Pákistán, který i přes podporu Tálibánu hraje klíčovou roli v přimění militantního hnutí k zasednutí k mírovým jednáním s afghánskou vládou.

    Velvyslanec Pontecorvo poukázal na významné infrastrukturální projekty vedené přes území Afghánistánu, které by regionu prospěly. Jmenovitě plynovod vedený z Turkmenistánu přes Afghánistán a Pákistán do Indie a energetický projekt CASA-1000.

    Kam dál?
    Násilí Tálibánu v Afghánistánu je nepřijatelné, říká velvyslanec NATO (21.7. 2020)

    Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

    ---

    Pompeo volá po asertivnějším přístupu k Číně

    Spojené státy a jejich spojenci musí použít „důmyslnější a asertivnější kroky“ k donucení Komunistické strany Číny k tomu, aby změnila svou politiku a chování na mezinárodní úrovni. Podle amerického ministra zahraničí Mika Pompea je postavení se komunistické Číně „přední misí naší doby“.

    Proslovem v rodném městě bývalého amerického prezidenta Richarda Nixona Pompeo připomněl Nixonovy obavy, když v 70. letech otevíral svět Komunistické straně Číny: „Prezident Nixon jednou vyjádřil své obavy o tom, že vytvořil ‚Frankensteina‘, když otevřel svět komunistické Číně. A přesně zde se nyní nacházíme.“

    V proslovu americký ministr zahraničí zmínil, že se Čína stala „silnější a hrozivější“ a přístup k Číně by měl být adaptací přístupu bývalého prezidenta USA Ronalda Reagana k Sovětskému svazu v 80. letech „důvěřuj, ale prověřuj“ – „nedůvěřuj a prověřuj“.

    Kam dál?
    Napětí v Jihočínském moři mezi USA a Čínou se stupňuje (13.7. 2020)

    Zdroj: Reuters (Velká Británie)

    ---

    Stažení vojáků USA z Německa bude trvat roky, říká republikánský senátor

    Plán Pentagonu na stažení části amerických vojáků z Německa a jejich přemístění bude trvat podle republikánského senátora Jamese Inhofa měsíce až roky. „Věřím, že koncept pro nové uspořádání vojenské pozice USA v Evropě tak, jak ho prezident Trump prezentoval, je v pořádku. Avšak bude trvat měsíce vše naplánovat a další roky, než se plán uskuteční,“ upozorňuje senátor Inhofe.

    Dlouhý časový rámec lze očekávat z důvodu náročnosti na logistiku při přesouvání velkého množství vojáků z Německa, kde americká armáda za uplynulá desetiletí investovala miliardy dolarů do infrastruktury, která bude velmi těžko napodobitelná jinde v Evropě.

    Kam dál?
    Kramp-Karrenbauer: Stažení USA z Evropy by znepokojilo NATO (23.7. 2020)

    Zdroj: Stars and Stripes (USA) 

    ---

    Turecko přesouvá boje s Kurdy hluboko do Iráku

    Turecko přesouvá desítky let starý konflikt s kurdskými povstalci hlouběji do severního Iráku, kde postupně staví své vojenské základny, z kterých následně vysílá ozbrojené drony proti bojovníkům v horských pevnostech. Turecko bojuje s povstalci z Kurdské strany pracujících (PKK) již od 80. let minulého století. V konfliktu, který se hlavně odehrával v jihovýchodním Turecku a který byl z velké části podporován Kurdy z Iráku, přišlo o život na 40 000 lidí.

    „Nový přístup má za úkol eliminovat hrozbu tam, kde začíná,“ říká anonymní představitel Turecka. Turecká ofenzíva pod názvem Operace Tygří dráp (Claw Tiger) má za úkol zamezit bojovníkům z PKK vybudovat jakékoli útočiště u tureckých hranic, přerušit jejich zásobování mezi Irákem a Sýrií a připravit půdu pro tureckou ofenzívu na hlavní pevnost PKK v iráckých horách Qandil u hranic s Íránem.

    Zdroj: Reuters (Velká Británie)

    ---

    Biden slíbil návrat USA k mezinárodní spolupráci

    Demokratický prezidentský kandidát Joe Biden přislíbil návrat Spojených států ke kooperační mezinárodní politice USA. Biden ve svém volebním programu obviňuje současného prezidenta Donalda Trumpa z poškozování reputace a vlivu USA na mezinárodní scéně se svojí politikou „America First“.

    „Amerika je osamocená. Naše země je méně bezpečná, naše ekonomika křehčí a naše demokracie, hodnoty a soudržnost v ohrožení,“ stojí ve volebním programu Demokratické strany. Podle volebního programu by Biden znovu navázal styky se světem. Demokratický kandidát chce rozšířit kontrolu nukleárního zbrojení s Ruskem, vyšší angažovanost USA v Severoatlantické alianci a znovu vstoupit do jaderné dohody s Íránem, ze které Trump vystoupil.

    Kam dál?
    Biden varoval před zánikem NATO, kdyby Trump znovu zvítězil (8.7. 2019)

    Zdroj: Voice of America (USA)

    jan; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media