natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    V prvním kole severomakedonských prezidentských voleb těsně zvítězil podporovatel NATO

    23. dubna 2019  23:10

    Makedonská armáda | foto: morm.gov.mk

    V prvním kole severomakedonských prezidentských voleb těsně zvítězil podporovatel NATO

    Vládou podporovaný kandidát na severomakedonského prezidenta Stevo Pendarovski, který působil jako koordinátor přístupových rozhovorů se Severoatlantickou aliancí, získal v prvním kole prezidentských voleb 42,8 % hlasů. Opoziční kandidátka Gordana Siljanovska Davkova, která se vstupem Severní Makedonie do NATO nesouhlasí, získala pouze o 5 000 hlasů méně.

    Poté, co bývalá jugoslávská republika změnila svůj název, aby vyřešila svůj dlouholetý spor s Řeckem, otevřela se jí cesta ke vstupu do NATO a v budoucnu i do EU. Stala se tak místem souboje USA a Ruska o vliv v regionu. Opozice se změnou názvu země a vstupem do NATO nesouhlasí a považuje tuto otázku za stále otevřenou.

    Kam dál?
    Makedonie se změnila na Severní Makedonii. Spor s Řeckem končí (13. 2. 2019)

    Zdroj: Bloomberg (USA)

    ---

    Turecko bere na vědomí znepokojení NATO z nákupu systému S-400

    Znepokojení Severoatlantické aliance z tureckého nákupu ruského raketového systému S-400 bere Turecko, dle svého ministra zahraniční, vážně. Jde o smířlivá slova, která přichází po několik měsíců trvajícím sporu mezi Washingtonem a Ankarou. Podle USA je systém S-400 neslučitelný s obrannou sítí Aliance a představoval by hrozbu pro americké stíhačky F-35, jejichž nákup Turecko také plánuje.

    USA přitom Turecku hrozí v případě zakoupení ruských raket sankcemi. Ty by mohly způsobit propad turecké liry, což by prohloubilo ekonomickou recesi, která již teď tuto největší ekonomiku Blízkého východu zasahuje. Turci proto musí Trumpovi dokázat, že nákup ruských zbraní není „důležitým nákupem“, který by ohrozil integritu NATO a probíhající americké vojenské operace.

    Kam dál?
    Turecko: Nákup ruského systému by neměl vyvolat americké sankce (16. 4. 2019)

    Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

    ---

    Estonská prezidentka se v Moskvě setkala s Putinem

    Estonská prezidentka Kersti Kaljulaid se jako první estonská hlava státu za posledních osm let setkala s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Hlavním důvodem prezidentčiny návštěvy bylo otevření nového estonského velvyslanectví v Moskvě. Oba představitelé se shodli, že je potřeba vzájemné kontakty obnovit a více spolu komunikovat. Doma však prezidentka za toto setkání sklidila kritiku.

    Vztahy mezi Ruskem a postsovětskou pobaltskou zemí nejsou v posledních letech příliš vřelé. Moskva se stavěla proti vstupu Estonska do Evropské unie a NATO v roce 2004 a pozdější anexe Krymského poloostrova už tak špatné vztahy ještě zhoršila.

    Kam dál?
    Do cvičení NATO nad Estonskem se zapojil i letoun B-52 (28. 3. 2019)

    Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

    ---

    Podle libyjské vlády její jednotky opět kontrolují většinu tripolského letiště

    Ozbrojené síly náležející pod mezinárodně uznanou libyjskou Vládu národní jednoty oznámily, že převzaly kontrolu nad velkou částí mezinárodního letiště v Tripolisu. To obsadily síly východolibyjského velitele vzbouřenců Chalífy Haftara na začátku měsíce. Po zajištění hlavního města se vládní síly chtějí přesunout vstříc Haftarovým silám ve zbytku západní Libye.

    Haftar zahájil kampaň s cílem dobýt Tripolis, který je sídlem oficiální vlády, na začátku dubna. Dle Světové zdravotnické organizace bylo při střetech zabito nejméně 254 lidí a stovky dalších byly zraněny.

    Kam dál?
    Libye: chaos, bezvládí a IS pět let po intervenci NATO (24. 5. 2016)

    Zdroj: Anadolu Agency (Turecko)

    ---

    Pákistán a Írán chtějí spojit síly v boji s terorismem

    Pákistán a Írán se v dohodly na posílení spolupráce v oblasti bezpečnosti a vytvoření „společných sil rychlé reakce“, které budou bojovat proti terorismu a chránit společnou hranici mezi oběma zeměmi. Představitelé obou zemí se rovněž dohodli na dalším posílení vzájemných obchodních a hospodářských vazeb.

    Předseda pákistánské vlády Imran Chán se setkal s íránským prezidentem Hassanem Rúháním již dříve v paláci Saadabad v Teheránu, kde oba představitelé vedli rozsáhlé rozhovory o vzájemných, regionálních a mezinárodních otázkách. Podepsali také dohodu o spolupráci ve zdravotnictví.

    Kam dál?
    Írán a Sýrie podepsaly dohodu o vojenské spolupráci (28. 8. 2018)

    Zdroj: Daily Times (Pákistán)

    luk; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media