natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Američtí generálové ve výslužbě kritizují Trumpa

    7. ledna 2019  15:32

    Americký prezident Donald Trump. | foto: NATO

    Američtí generálové ve výslužbě kritizují Trumpa

    Dlouholetá tradice, kdy vojáci nekritizují politiky, je nyní, během Trumpova prezidentství, u konce. Tvrdí to alespoň lidé z Pentagonu a vysloužilí důstojníci. Kritika prezidenta od mnoha vysloužilých generálů zaznívá v médiích až nebezpečně často. Lidé z ministerstva obrany se k záležitosti vyjádřili v tom smyslu, že útoky těchto generálů na prezidenta se staly osobními, zahořklými a ohrožujícími pověst ozbrojených sil jako apolitické organizace respektující hierarchii velení.

    „Není to normální. Americkým ozbrojeným silám to dle mého nepomáhá,“ řekl k situaci generál ve výslužbě Thomas Spoehr. „Pokud máte vysoké vojenské důstojníky, kteří vyjadřují své odbojné názory, může to podkopávat důvěru, kterou mají Američané ke své armádě,“ dodal.

    Kam dál?
    „Vesmírné síly“ - Trump zřizuje novou sekci americké armády (19. 6. 2018)

    Zdroj: The Washington Times (USA)

    ---

    Trump může k budování své zdi u hranic s Mexikem využít ozbrojené složky

    Předseda výboru pro ozbrojené složky americké sněmovny reprezentantů Adam Smith prohlásil, že Donald Trump má pravomoc k tomu, aby vyhlásil „stav nouze“ a využil americké ozbrojené složky k budování zdi na hranici s Mexikem. Ta by americké daňové poplatníky měla vyjít asi na 5,7 miliardy dolarů.

    Kam dál?
    Trump oznámil plán na vojenskou ostrahu mexických hranic (4.4. 2018)

    Zdroj: Newsweek (USA)

    ---

    Američané vyslali své vojáky do Gabonu v očekávání výsledku voleb v sousedním Kongu

    Osmdesátka amerických vojáků s „patřičnou bojovou výbavou“ byla vyslána do Gabonu, aby zajistila bezpečí amerických občanů a diplomatického sboru. Další mohou být podle Bílého domu v případě potřeby do oblasti vysláni.

    Došlo k tomu poté, co bylo ohlášeno odložení vyhlášení výsledku prezidentských voleb v sousední Demokratické republice Kongo, a to přes to, že bylo Kongo v poslední době považováno za klidné. Jde o první demokratické volby v Kongu od ukončení belgické koloniální nadvlády v roce 1960. Odklad budí obavy z manipulace s výsledky a zvyšuje napětí v konžské společnosti.

    Kam dál?
    Devítka největších bezpečnostních rizik a výzev pro letošní rok (5.1. 2019)

    Zdroj: Military Times (USA)

    ---

    Dva příslušníci britských speciálních sil zraněni v Sýrii

    Dva britští vojáci, příslušníci speciálních sil, byli vážně zraněni při raketovém útoku organizace Islámský stát (ISIS) ve východní Sýrii. Vojáci dle hlášení bojovali po boku kurdských milic. Při útoku zahynul také jeden z kurdských bojovníků. Zranění britští vojáci byli následně Američany letecky přepraveni k ošetření.

    Jde o první známé ztráty západní koalice od prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že ISIS byl poražen a americké jednotky budou staženy. Britský ministr zahraničí situaci odmítl komentovat s tím, že ministerstvo nekomentuje operace speciálních sil.

    Kam dál?
    Nejnebezpečnějšími státy pro žurnalisty jsou letos Afghánistán a Sýrie (20.12. 2018)

    Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

    ---

    Čínský prezident naléhá na armádu, aby byla připravena na válku

    Pouze několik dní po začátku nového roku nařídil čínský prezident Si Ťin-pching armádě, aby navýšila svou bojovou připravenost pro případ možné války. Varoval také před riziky a výzvami, které může rok 2019 přinést. Prezident zdůraznil, že armáda by se měla zaměřit na zlepšení schopnosti reagovat rychle a efektivně na nepředvídané události, jakož i na zlepšení společných operačních schopností a na podporu nových bojových sil a školení v rámci „bojových podmínek“.

    Toto varování přichází během sporů o území v Jihočínském a Východočínském moři a rostoucího obchodu mezi Spojenými státy a Tchaj-wanem, který mezi velmocemi způsobuje zvýšené napětí. Peking si nárokuje většinu Jihočínského moře, přes které vedou důležité námořní trasy. Své zájmy v oblasti mají však také Filipíny, Vietnam, Malajsie, Tchaj-wan a Brunej.

    Kam dál?
    Čína se může vojensky vyrovnat USA již v roce 2050 (15.11. 2018)

    Zdroj: The Japan Times (Japonsko)

    luk; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media