natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Proč se cvičení Trident Juncture šíří internetem?

    31. října 2018  23:57

    Internet, sociální sítě | foto: NATO

    Proč se cvičení Trident Juncture šíří internetem?

    Severoatlantická aliance využívá ambasadory na sociálních sítích, aby šířili povědomí o jejím probíhajícím cvičení. Jedním z nich je i poručík norského námořnictva Lasse Lokken Matberg, kterého Aliance oslovila k propagaci cvičení Trident Juncture u svých sledujících. Lasse, který je zároveň modelem na částečný úvazek s vizáží Vikinga, tak skrze své účty oslovuje širokou veřejnost.

    Podle Matberga je 99 % ohlasů na tuto kampaň pozitivních. „Jsem jen jedním z 50 000 ambasadorů tohoto cvičení,“ dodává poručík, který se má setkat i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

    Kam dál?
    Cvičení Trident Juncture je velké v každém ohledu (25.10. 2018)

    Zdroj: ABC News (Austrálie)

    ---

    Rusko i NATO se během cvičení budou chovat slušně, věří Stoltenberg

    Rusko i Severoatlantická aliance se budou chovat slušně při současně probíhajících cvičeních, věří generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. U norského pobřeží budou na začátku listopadu probíhat manévry obou stran nedaleko od sebe. Podle Stoltenberga se však nejedná o „situaci jako za studené války“, protože alianční cvičení Trident Juncture slouží „čistě k prevenci, nikoli k provokaci“.

    Rusko však reaguje rozhořčeně a oznámilo, že uspořádá vlastní námořní cvičení. Při něm bude testovat rakety v mezinárodních vodách v blízkosti západního pobřeží Norska.

    Kam dál?
    Rusko plánuje raketové cvičení u Norska (30.10. 2018)

    Zdroj: Fox News (USA)

    ---

    Cvičení NATO vysílá varování Rusku a zprávu spojencům

    Cvičení Severoatlantické aliance v Norsku vysílá varování nejen Rusku, ale zároveň i upozorňuje spojence na nutnost zvýšení výdajů na obranu. Norsko má stejně jako další spojenci problém s dosažením hranice 2 % HDP na obranu. Někteří analytici se domnívají, že v tomto případě je příčinou to, že Norsko na rozdíl od spojenců z východního křídla nemá zkušenosti s ruskou okupací.

    „Samozřejmě očekávám, že Norsko splní své závazky k NATO a všem spojencům,“ prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg o své domovské zemi. Podle Stoltenberga nezáleží na tom, zda je země bohatá, a jak velké je její HDP. „Pokud přidělíte 2 % na obranu, stále vám zbyde 98 % na něco jiného,“ upozorňuje tajemník.

    Kam dál?
    Itálie plánuje snížit výdaje na obranu o půl miliardy dolarů (25.10. 2018)

    Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

    ---

    Letectvo USA v Evropě dostalo největší dodávku zbraní za posledních dvacet let

    Americké vzdušné síly v Evropě obdržely největší dodávku arzenálu od konce devadesátých let. „Přibližně ve sto kontejnerech jsme obdrželi různorodou munici,“ uvedla mluvčí letectva USA v Evropě. Z bezpečnostních důvodů však konkrétní typy munice, které dorazily na základnu v německém Ramsteinu, nespecifikovala.

    Arzenál bude použit k podpoře Evropské iniciativy odstrašování (EDI), která má zabránit ruské agresi v okolních zemích. Tato iniciativa chce zvýšit americkou schopnost reakce v Evropě pomocí vytvoření zásob munice, paliva a výzbroje na strategických místech. Dodaná munice může také hrát roli mimo evropský kontinent.

    Kam dál?
    Vojenská přítomnost USA je klíčem k bezpečnosti v Evropě, říká polský ministr zahraničí (30.10. 2018)

    Zdroj: Air Force Times (USA)

    ---

    Čínští vojenští vědci využívají spolupráci s kanadskými univerzitami

    Spolupráce čínských akademiků s jejich kanadskými kolegy může nepřímo pomáhat Číně s modernizací armády. Mnoho z čínských výzkumníků má totiž pochybné vazby na obranné složky. Akademické výměny probíhají například v oblasti zabezpečené komunikace, zpracování satelitních snímků a dronů.

    Přesídlení čínských vojenských výzkumníků do zámoří „vyvolává otázky o přesunu technologií, protože oni to dělají především proto, aby vyvinuli schopnosti a získali nápady, které pomohou čínské armádě,“ tvrdí autor zprávy o tomto fenoménu Alex Joske.

    „Většina organizací, včetně univerzit, nemůže hodnotit otázky národní bezpečnosti. Pokud nám vláda poskytne rady v záležitostech národní bezpečnosti, budeme se jimi řídit,“ brání akademickou spolupráci Matthew Grant z Univerzity ve Waterloo.

    Kam dál?
    Mattis chce upevňovat vazby s čínskou armádou (19.10. 2018)

    Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

    kpa; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media