natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Obavy Pobaltí z ruských raket v Kaliningradu narůstají

    6. února 2018  16:36

    Střely Iskander na mobilním odpalovacím zařízení | foto:  Ruské ministerstvo obrany

    Obavy Pobaltí z ruských raket v Kaliningradu narůstají

    Rusko nasadilo raketový systém Iskander schopný nést jaderné hlavice do své exklávy Kaliningradu nastálo, tvrdí prezidentka Litvy Dalia Grybauskaité a ministr obrany Raimundas Karoblis. To by znamenalo, že většina států Evropské unie a Severoatlantické aliance se ocitá v dosahu této zbraně. Rakety systému Iskander mají dostřel zhruba 400 km. „Nejedná se pouze o hrozbu pro Litvu, ale pro polovinu evropských zemí,“ zdůraznila Grybauskaité. Aliance vyzvala Rusko k objasnění svých kroků.

    „Jedná se o velmi závažnou věc. Jde o dočasné nasazení nebo něco jiného? To jednoduše nemohu říct,“ uvedla náměstkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoeller. Ruské ministerstvo obrany ani velitelství ruské Baltské flotily se k situaci nevyjádřilo, nicméně předseda Výboru pro obranu z ruské Dumy Vladimir Šamanov agentuře Interfax potvrdil nasazení systému Iskander do Kaliningradu. Krok byl „odpovědí na nasazení vojenské síly v sousedních zemích,“ dodal Šamanov s tím, že všichni sousedé Kaliningradu by se měli bát reakce Moskvy, protože zahraniční vojenská infrastruktura bude vždy primárním cílem.

    Kam dál?
    Rusko na Krym nasadilo další rakety země-vzduch (15.1. 2018)
    Nová raketa neporušuje dohodu, tvrdí Rusko (22.12. 2017)

    Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

    ---

    NATO tlačí na politické řešení vztahů mezi USA, Tureckem a Sýrií

    Akce Turecka v syrském Afrínu jsou mimo agendu Severoatlantické aliance a aktéři, kteří jsou aktivní v Sýrii – jakými jsou Spojené státy a Turecko – by měli dojít k „politickému řešení,“ prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

    Události, ke kterým došlo poté, co Turecko překročilo mezinárodní hranice, jsou „strašlivé,“ dodal Stoltenberg. Aliance nicméně v místě konfliktu není, Ankara by proto měla jednat se státy, které na místě jsou, zejména s USA, zdůraznil Stoltenberg.

    Kam dál?
    Turecko: Spojenci by měli podpořit nás, nikoli teroristy (5.2. 2018)

    Zdroj: Rudaw (Irák)

    ---

    Šéf NATO navštívil svou vlast Norsko

    Na oficiální návštěvu Norska přiletěl generální tajemník Severoatlantické aliance a bývalý norský premiér Jens Stoltenberg. Na programu návštěvy byla audience u královské rodiny, jednání věnující se problematice výdajů na obranu nebo například napjaté vztahy s Ruskem a Tureckem.

    Na schůzkách se Stoltenberg potkal s premiérkou Ernou Solberg, ministrem obrany Frankem Bakke-Jensenem a ministryní zahraničních věcí Ine Eriksen Søreide. Na tiskové konferenci generální tajemník ocenil příspěvky Norska do NATO, zmínil zvláště pak investici do nových stíhacích letounů F-35. Vzpomněl také na návštěvu u norských vojáků v Litvě a Afghánistánu.

    Kam dál?
    Norští poslanci varují před stagnací výdajů na obranu (5.2. 2018)

    Zdroj: News in English (Norsko)

    ---

    Po vyhlášení vítězství nad IS se USA začínají stahovat z Iráku

    Bagdád loni oznámil vítězství nad organizací Islámský stát, což bylo impulsem pro zahájení stahování jednotek Spojených států z Iráku, uvedli západní kontraktoři ze základny koalice pod vedením USA v Iráku.

    Stahování bylo zahájeno, ovšem pouze jeho úvodní fáze, zdůraznil mluvčí irácké vlády v Bagdádu a dodal, že se nejedná o začátek kompletního stažení sil USA. Desítky amerických vojáků již byly převezeny z Iráku do Afghánistánu i se zbraněmi a výstrojí, uvedli kontraktoři. „Pokračující přítomnost koalice v Iráku bude úměrná potřebě a místním podmínkám a bude koordinována s iráckou vládou,“ uvedl mluvčí koalice plukovník Ryan Dillon.

    Kam dál?
    NATO: V Iráku stále trvá ideologická hrozba Islámského státu (18.1. 2018)

    Zdroj: Military.com (USA)

    ---

    Budování čínské armády může změnit evropský pohled na prodej zbraní

    Asie zbrojí a Evropa prodává zbraně státům v indo-tichomořském regionu, zatímco zachovává přísná omezení pro prodej vojenských technologií Číně. Nejde o pouhé vybírání stran, evropští vývozci hledají obchodní příležitosti a pohybují se v rámci politických omezení.

    Postrádají ovšem jasnou strategickou vizi, která by definovala přístup Evropy k prodeji zbraní a kontrole klíčových technologií. Následující roky by nicméně situaci mohly změnit, pokud se uspořádání v regionu vyvine směrem k otevřené strategické rivalitě mezi Čínou a čtyřčlenným táborem složeným z Austrálie, Indie, Japonska a Spojených států, který se snaží vyvážit čínskou vojenskou moc a rostoucí vliv v regionu.

    Kam dál?
    Čína jedná s Afghánistánem o umístění vojenské základny (2.2. 2018)

    Zdroj: South China Morning Post (Čína)

    voj; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media