natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Severokorejská hrozba ukazuje na „slabinu“ protiraketového sytému NATO

    13. září 2017  23:12

    Radar typu XB amerického systému protiraketové obrany | foto: MDA

    Severokorejská hrozba ukazuje na „slabinu“ protiraketového sytému NATO

    Třebaže se Severoatlantická aliance zapojila do diplomatických snah, které mají za cíl zastavit raketový program Severní Koreje, stále se při ochraně Evropy nemůže spolehnout na svůj vybudovaný systém protiraketové obrany. Představitelé Aliance, vedené Spojenými státy, potřebují vybudovat další radary pro zachycení raket vyslaných Pchjongjangem směrem k Evropě. „Je to slabina,“ popisuje Michael Elleman z Mezinárodního ústavu pro strategická studia (IISS). Z geografických důvodů je také obtížné zachytit severokorejské rakety ve fázi po jejich vypuštění, protože letí na Ruskem.

    Alianční plán je reagovat na jakoukoliv hrozbu z KLDR už v jejím zárodečném stádiu. Analytici neočekávají, že by Severní Korea měla spolehlivé balistické střely dříve než příští rok, nicméně evropští členové aliance se můžou stát terčem, kdy KLDR může vyhrožovat USA útokem právě na Evropu. Dalším problémem pro Evropu je skutečnost, že budování protiraketových střel Interceptor má přednost v USA, Japonsku a Jižní Koreji.

    Kam dál?
    NATO vyzývá obchodní partnery Severní Koreje, aby na zemi zesílili tlak (7.9. 2017)
    Jižní Korea ukazuje vojenskou sílu během korejské krize (5.9. 2017)

    Zdroj: Reuters (USA)

    ---

    Turecko smlouvu o nákupu ruského protiraketového systému podepsalo

    Dohodu o koupi protileteckých střel v hodnotě 2,5 miliardy dolarů Ankara s Ruskem podepsala. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan potvrdil, že na tento nákup již byla zaplacena záloha. Přinejmenším podiv vzbuzuje tento nákup u tureckých spojenců v Severoatlantické alianci. Členové organizace by měli nakupovat vzájemně kompatibilní zbraně a zbraňové systémy. Po Spojených státech disponuje Turecko druhou největší vojenskou silou, Ankara se ovšem od svých spojenců vzdaluje. Mimo loňského neúspěšného pokusu o puč je důvodem také podpora některých aliančních států syrským Kurdům.

    Erdoğan považuje ceny západní vojenské techniky za přemrštěné. Je to Turecko, „kdo si rozhoduje o vlastní budoucnosti a jsme to my, kdo je zodpovědný za bezpečnostní opatření na obranu naší země,“ zdůraznil prezident. Nejenom díky tomuto prodeji zůstávají vztahy mezi NATO a Ruskem nadále napjaté. Obě strany zvyšují počty vojenských cvičení a vojáků nasazených na hranicích východní Evropy.

    Kam dál?
    NATO je znepokojeno, rusko-turecká dohoda o zbraních se přibližuje (4.9. 2017)
    Vývoj vztahu Turecka s Ruskem vyvolává obavy v NATO (15.8. 2017)

    Zdroj: Independent (Velká Británie)

    ---

    NATO potřebuje „vojenský Schengen“ pro vyvážení ruské mobility

    Severoatlantická aliance sice reformovala svoje vojenské možnosti v zájmu urychlení nasazení svých jednotek, jejich rychlou reakci by ovšem mohly zarazit byrokratické překážky z éry studené války. O vytvoření „vojenského Schengenu“ proto žádá velitel amerických pozemních jednotek v Evropě generál Ben Hodges. „Putin je schopný velmi rychle přesouvat mnoho věcí, což upoutalo mou pozornost a donutilo mě přemýšlet, jak dosáhnout minimálně stejné rychlosti jako on,“ podotýká generál. Pokud chce tanky a další těžkou vojenskou techniku přesouvat Hodges, musí se zastavit na každé státní, někdy i regionální hranici, a vypořádat se s kontrolami.

    Evropská obranná agentura (EDA) navrhla jako jedno z možných řešení tohoto problému sjednocený formulář pro všechny evropské státy, který by velmi zrychlil proces přesunu. Procedura by přesto nadále zaostávala za rychlostí přesunu ruských vojsk. Zástupci NATO přiznali, že to tento problém pro ně dosud nebyl prioritní, ovšem je na čase ho začít řešit.

    Kam dál?
    Alianční battlegroups v Pobaltí jsou akceschopné (1.9. 2017)
    EU by se bez NATO neubránila, říká šéf Aliance (29.8. 2017)

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

    ---

    Německo odmítlo absolutní zákaz vývozu zbraní do Turecka

    Absolutní zákaz vývozu zbraní do Turecka odmítla německá spolková kancléřka Angela Merkel, podle níž byl obchod v tomto odvětví již dříve určitým způsobem omezen. Ankara, která je členem Severoatlantické aliance, zůstává klíčovým spojencem v boji proti organizaci Islámský stát (IS).

    Ve věci prodeje zbraní do Turecka se Německo bude rozhodovat případ od případu, dodala Merkel. Nevidím ani důvod pro varování německých občanů před cestou do Turecka, Berlín si v tomto ohledu nechává otevřené možnosti, uzavřela kancléřka.

    Zdroj: Novinite (Bulharsko)

    ---

    Slovní přestřelka kvůli katarské krizi

    Při setkání Ligy arabských států v Káhiře došlo k ostré výměně slov mezi zástupci Kataru a koalice čtyř států, které Katar blokují. Koalici tvoří Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt.

    Tato událost, která byla vysílána živě, je zatím poslední kapitolou tříměsíční krize. Katar označil za bezpředmětná jakákoliv tvrzení koalice, která obviňují Dauhá z podílu na financování terorismu a podpory regionálního rivala, Íránu. Kuvajt se v této krizi snaží hrát roli mediátora sporu.

    Kam dál?
    Turecko posílá do Kataru vojenský tým (14.6. 2017)
    Pentagon Katar vychvaluje, Trump podporuje jeho izolaci (7.6. 2017)

    Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

    dan; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media