natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Výroba stíhaček F-22 nebude obnovena

    22. června 2017  21:17

    Americký letoun F-22 Raptor po startu ze základny Ämari v Estonsku | foto: USAF

    Výroba stíhaček F-22 nebude obnovena

    V budoucnu už nedojde k výrobě nových stíhaček F-22 Raptor, píše se ve zprávě amerického letectva (USAF). Odhaduje se, že výroba dalších 194 strojů by stála 50 miliard dolarů, tedy mezi 206 a 216 miliony dolarů na jeden letoun. „Celková suma zahrnuje i 9,9 miliardy dolarů v jednorázových nákladech a 40,4 miliard dolarů v nákladech fixních,“ tvrdí tisková zpráva USAF.

    Mluvčí amerického letectva kapitánka Emily Grabowski zprávu potvdila: „Letectvo nemá v plánu znovu obnovit produkci letadel F-22, nemělo by to totiž ekonomický ani operační význam.“ USAF naopak doporučilo volné peníze využít pro rozvoj schopností USAF, které by zaručily Američanům zachování vzdušné nadvlády.

    Dalším důvodem, proč nedojde k obnovení výroby letadel F-22 je, že by muselo dojít ke kompletní modernizaci technologií, původní stíhačky F-22 byly totiž vyvíjeny a vyráběny v devadesátých letech.

    Kam dál?
    USA stíhačkou F-35 ukázaly závazek NATO (20.6. 2017)

    Zdroj: Military.com (USA)

    ---

    Rusko vojensky posílí své západní křídlo

    Rusko v reakci na na zvýšenou přítomnost jednotek Severoatlantické aliance u své západní hranici hodlá v oblasti vytvořit asi dvacet nových vojenských jednotek. Oznámil to ruský ministr obrany Sergej Šojgu během návštěvy ruské exklávy Kaliningradu.

    Prohlásil také, že cvičení tak velkého rozsahu na tomto území jen ukazují protiruské směřování Aliance.

    Kam dál?
    Stoltenberg: Alianční cvičení v Pobaltí mají odstrašit Rusko (21.6. 2017)

    Zdroj: Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda (USA)

    ---

    Hrozby zvyšují poptávku po zbraních

    Konflikty a nepokoje po celém světě zvětšují poptávku po zbraních, navzdory tomu ale výrobci zbraní a vlády Spojených států, Ruska a některých evropských zemí nárůst objednávek nezaznamenali. Uzavření mezinárodních dohod o prodeji zbraní a vybavení je však záležitost na několik let a i jednotlivým členským zemím Severoatlantické aliance bude trvat mnoho let dosáhnout cíle 2 % HDP. Poptávka se však může změnit a nejžádanějším zbožím budou nové technologie.

    „Vidíme nějaký růst, ale zůstávám pragmatická. Celkově nějaké velké zvýšení ve výdajích na obranu nevidím,“ prohlásila vedoucí vojenské sekce Boeingu Leanne Caret. Zisk její sekce je ze 40 % tvořen zámořskými zakázkami, což je proti minulým létům velká změna.

    Velké starosti také tvoří zvětšující se napětí mezi Ruskem a Spojenými státy, představitelé obou zemí však vyloučili možnost dalších závodů ve zbrojení.

    Kam dál?
    Kandidát SPD na německého kancléře odmítá rozpočet na obranu ve výši 2 % HDP (18.5. 2017)

    Zdroj: VOA News (USA)

    ---

    Uniformy afghánské armády stály USA zbytečných 28 milionů dolarů

    Kontroverzní výběr uniforem afghánské armády stál americké daňové poplatníky od roku 2008 zbytečných 28 milionů dolarů. Tvrdí to zpráva speciálního generálního inspektora pro rekonstrukci Afghánistánu (SIGAR), která mimo jiné tvrdí, že tehdejší ministr obrany Abdul Rahim Wardak vybral typ lesních uniforem jen proto, že se mu líbil. Práva na jiné maskovací vzory vlastní přímo americká armáda, za tento, soukromý, však musí výrobci každoročně platit. Zpráva také odhaduje, že pokud by afghánská armáda přešla na vzor vlastněný americkou armádou, ušetřilo by se mezi 68 a 72 miliony dolarů v příštích deseti letech.

    Kam dál?
    Situace v Afghánistánu je chybou Obamy, tvrdí Mattis (15.6. 2017)

    Zdroj: Stars and Stripes (USA)

    ---

    Německý Bundestag schválil nákup pěti nových vojenských lodí

    Rozpočtový výbor německého parlamentu uvolnil finance na nákup nového vojenského vybavení v hodnotě 11 miliard eur. Krátce před koncem svého volebního období tak schválil mimo jiné kontroverzní nákup údajně předražených pěti korvet pro námořnictvo za asi dvě miliardy eur. Poskytl též peníze na vývoj nového telekomunikačního satelitu, nákup obrněných vozidel a nakladačů a modernizaci bojových helikoptér.

    V minulosti obvinil Spolkový kontrolní úřad německou ministryni obrany Ursulu von der Leyen ze schválení přemrštěné ceny právě za pět vojenských korvet, jejich nákup tak ještě nebyl schválen. Rozpočtový výbor Bundestagu měl původně projednat třicet projektů za téměř 15 miliard eur, sedm z nich však bylo staženo.

    Kam dál?
    Von der Leyen chystá reformu Bundeswehru (17.5. 2017)

    Zdroj: Der Spiegel (Německo)

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media