natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Polské jednotky odjedou do Lotyšska

    30. května 2017  16:59

    Tank Leopard 2 polské armády pálí během závodu Tank Challenge v Bavorsku | foto: DVIDS

    Polské jednotky odjedou do Lotyšska

    Jednotky polské armády dostaly oficiální povolení pro přesun do Lotyšska, který bude probíhat přes polské město Braniewo. Připojí se tak k vojákům z Kanady, Albánie, Španělska, Slovenska a Itálie, kteří společně tvoří mezinárodní prapor o síle asi tisíc mužů.

    Tato skupina je jedna ze čtyř nasazených v Pobaltí po rozhodnutí na summitu ve Varšavě v roce 2016 a má za úkol chránit alianční země před možnou ruskou agresí. Další uskupení je pak v Polsku, vedené Spojenými státy, v Estonsku a v Litvě. Náměstek polského ministra obrany Michał Dworczyk prohlásil, že americké jednotky budou v Polsku umístěny i po roce 2018.

    Kam dál?
    Lotyši vyčíslili náklady na prapor NATO (18.4. 2017)

    Zdroj: Radio Poland (Polsko)

    ---

    Mají nové ruské tanky T-14 Armata znepokojovat NATO?

    Nová řada ruských tanků T-14 Armata je vybavena systémem aktivní obrany, který výrazně snižuje účinnost řady protitankových zbraní včetně těch ve výzbroji Severoatlantické aliance. Na problém upozornil vysloužilý generál Ben Barry z Mezinárodního institutu pro strategická studia, který tvrdí, že většina členských zemí Aliance ještě tento problém nevzala na vědomí.

    „Některé země provádějí výzkum ohledně vybavení jejich vlastních obrněných vozidel systémem aktivní obrany, ale zdá se, že zapomínají na vylepšování vlastních protitankových zbraní,“ uvedl Barry.

    Norsko je jednou z prvních členských zemí, která investovala mezi 24 a 42 miliony amerických dolarů do vývoje nové protitankové zbraně, která by měla nahradit stávající americké střely Javelin.

    Kam dál?
    Litva nařkla Rusko ze simulovaného útoku na Alianci (16.5. 2017)

    Zdroj: BBC (Velká Británie)

    ---

    Čína dostala pozvánku na velké mezinárodní cvičení RIMPAC

    Navzdory pokračujícímu napětí v Jihočínském moři a několika nedávným leteckým konfrontacím obdržela Čína pozvánku na velké mezinárodní cvičení RIMPAC (Rim of the Pacific), které se bude konat příští rok a hostit jej budou Spojené státy. „Všech 26 zemí, které se účastnily RIMPAC 2016, bylo pozváno na RIMPAC 2018,“ uvedl mluvčí flotily ze San Diega komodor Ryan Perry.

    Cvičení RIMPAC, které se koná každé dva roky, je považováno za největší námořní cvičení na světě a obvykle probíhá na Havaji. Přesné termíny RIMPAC 2018 budou stanoveny během plánovacích konferencí, řekl Perry. Cvičení obvykle probíhá několik týdnů.

    Pokud Čína nabídku přijme, bude se jednat o třetí RIMPAC v řadě, kterého se účastnilo čínské námořnictvo. Pět lodí čínského námořnictva se zúčastnilo cvičení v roce 2016 – torpédoborec, fregata, ponorková záchranná loď, zásobovací loď a nemocniční loď.

    Kam dál?
    Spojené státy směřují ke konfrontaci s Čínou kvůli Jihočínskému moři (12.1. 2017)

    Zdroj: Defense News (USA)

    ---

    Japonskou veřejnost rozděluje změna postavení armády v ústavě

    Asi polovina Japonců podporuje revizi ústavy, která by znamenala uznání existence japonských obranných vojenských sil. Průzkum deníku Nikkei ukázal, že 51 % Japonců se líbí návrh premiéra Šinzo Abeho na úpravu článku 9 japonské ústavy. Ten odsuzuje válku a používání síly k řešení mezinárodních sporů. Zatímco japonští soupeři v regionu vidí v zamýšlené změně ospravedlnění rostoucích vojenských schopností Japonska, vláda premiéra Abeho vidí v pozměnění ústavy kompromis.

    Premiér považuje obranyschopnost země za základní právo ustavené v Chartě OSN a chce pozměnit ústavu, která podle něj odráží porážku Japonska ve druhé světové válce a následné vnucení světového řádu ze strany vítězů. Kromě ustavení plnoprávných japonských ozbrojených sil Abe zamýšlí také vytvoření vojenského soudu.

    Kam dál?
    Japonsko hovoří s Ruskem o bezpečnosti a územních sporech (21.3. 2017)
    Stoltenberg jednal s Japonskem o globální bezpečnosti (6.1. 2017)

    Zdroj: Voice of America (USA)

    ---

    Německá SPD chce rozhodnutí o využití základny v Turecku

    Německá sociální demokracie (SPD) chce, aby se o stažení německých vojáků umístěných na základně Incirlik v Turecku hlasovalo tento týden. V diskuzi týkající se této otázky se ukázal rozdílný názor SPD a jejího koaličního partnera křesťanskodemokratické unie (CDU).

    Unie totiž varovala před unáhleným stažením svých ozbrojených složek z Turecka. „Je pro nás důležité, aby naši vojáci pokračovali v plnění původního úkolu, kterým byl boj proti takzvanému Islámskému státu,“ prohlásil jeden z představitelů křesťanskodemokratické unie Peter Tauber. „Taktika sociálních demokratů je předvolební, jejich příklad nebudeme následovat,“ dodal.

    Kam dál?
    Nebudeme žádat Německo, aby zůstalo na základně NATO, říká Ankara (19.5. 2017)

    Zdroj: Der Spiegel (Německo)

    oko; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media