natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Stoltenberg jednal s Japonskem o globální bezpečnosti

    6. ledna 2017  11:57

    Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vítá japonskou ministryni obrany Tomomi Inadu | foto: NATO Photos

    Stoltenberg jednal s Japonskem o globální bezpečnosti

    Vývoj ve vztazích mezi Severoatlantickou aliancí a Japonskem i situace v asijsko-pacifickém regionu byly předmětem jednání mezi generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem a japonskou ministryní obrany Tomomi Inada v Bruselu. Japonsko je jedním z nejdlouhodobějších a nejstabilnějších partnerů Aliance, zejména pak v oblasti námořní bezpečnosti a boji proti pirátství.

    Stoltenberg také ocenil současné zaměření Japonska na kybernetickou bezpečnost, když se navíc jako pozorovatel účastnilo významného aliančního cvičení Cyber Coalition 2016.

    Kam dál?
    Japonský premiér navštívil Pearl Harbor (28.12. 2016)

    Zdroj: KUNA (Kuvajt)

    ---

    Carter: Musíme stát za Aliancí i partnery v Asii

    V doporučení ministerstev pro nastávající administrativu prezidenta Donalda Trumpa vyjádřil dosluhující americký ministr obrany Ashton Carter obavy odklonu od Severoatlantické aliance i partnerů v asijsko-pacifickém regionu, kteří jsou podle něj nepostradatelní. Trump by se naopak měl zaměřit na obranu Evropy před ruskou agresí a zajistit, aby byli Rusové zodpovědní za své činy v Sýrii.

    Tuto válku „udělali nebezpečnější a násilnější, potenciálně ji i prodloužili“. Carter neopomněl ani Írán, u nějž varoval před zrušením dohody o jaderném programu, protože značně omezuje íránské možnosti získat jadernou zbraň.

    Kam dál?
    Obama vrací Rusku úder, kvůli zasahování do voleb vyhostil diplomaty (30.12. 2016)

    Zdroj: Voice of America (USA)

    ---

    AI: Dodávky zbraní iráckým milicím podporují válečné zločiny

    Irácké milice bojující proti Islámského státu spolu s iráckými vládními bezpečnostními složkami užívají zbraně dodané velkými vývozci, používají je ovšem také k páchání válečných zločinů a zvěrstev, tvrdí zpráva Amnesty International. Mezinárodní vývozci zbraní, kam spadají firmy ze Spojených států, Evropy, Ruska, Íránu či Jižní Koreji by měli zodpovědnější.

    Podle Amnesty by měl každý ze států zajistit, aby se zbraně nedostaly k milicím očividně porušujícím lidská práva, jinak by státy neměly prodej povolit.

    Kam dál?
    Bitevníky L-159 útočí proti islamistům v Iráku denně, dohlíží na ně Češi (16.12. 2016)

    Zdroj: RT (Rusko)

    ---

    Moskva obvinila NATO z leteckého incidentu, Aliance to odmítá

    Rusko obvinilo Severoatlantickou alianci, že se jeden z jejich stíhacích letounů málem srazil s ruským civilním letadlem letícím ze Sachalinu na Kurily. NATO to odmítá, protože v místě incidentu na úplném východě Ruska žádný letoun nemá. Civilní letadlo muselo údajně rapidně snížit letovou výšku, aby se s neidentifikovaným vojenským letounem nestřetlo.

    Rovněž letecká společnost Aurora Airlines, o jejíž letoun se mělo jednat, informovala, že se „jedná o absolutní nesmysl a nemá smysl něco podobného komentovat“.

    Kam dál?
    Letouny NATO loni nad Pobaltím zasahovaly více než 100krát (5.1. 2017)

    Zdroj: Independent (Velká Británie)

    ---

    Trump stupňuje nejistotu ve vztazích mezi NATO a Ruskem

    Od ruského obsazení Krymského poloostrova v roce 2014 Moskva i Severoatlantická aliance rosmísťují vojáky u společných hranic a napětí mezi nimi dosáhlo nejvyššího bodu od konce studené války. Analytici proto varují, že narůstá i nebezpečí vojenské konfrontace, což souvisí i s přerušením vzájemné komunikace. „Je přitom velmi důležité mít k dispozici mechanismy, které umožní vojenským představitelům spolu v případě potřeby komunikovat, „míní John Lough, bývalý zástupce informačního centra NATO v Moskvě.

    Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách navíc zvyšuje nejistotu ohledně závazku Spojených států k NATO. „Kolektivní obrana je z velké části pouze psychologický faktor odstrašující Rusko, pokud ovšem Trump počítá s tím, že pomůže spojencům, jen pokud budou vynakládat 2 % HDP na obranu, může povzbudit Putina k agresivní politice směrem k Alianci,“ myslí si Lough. Rovněž však považuje za předčasné prohlašovat, že se Trumpův kladný přístup k Moskvě promítne do dlouhodobého zlepšen vztahů, protože je mnoho oblastí, na nichž se spolu obě strany neshodnou.

    Kam dál?
    ANALÝZA: Petr Hlaváček: Rok 2017 ve znamení změny zahraniční politiky USA (2.1. 2017)

    Zdroj: Voice of America (USA)

    mad; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media