natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Reakce NATO na rakety Iskander: nosiče jaderných hlavic napětí nesníží

    12. října 2016  16:10

    Bruselská centrála NATO | foto: NATO Photos

    Reakce NATO na rakety Iskander: nosiče jaderných hlavic napětí nesníží

    Rozhodnutí Ruska o umístění střel schopných nést jaderné zbraně do Kaliningradu je „velmi znepokojivé“, shodli se ministři zemí Severoatlantické aliance. Jakékoliv nosiče tohoto typu nasazené do blízkosti hranic NATO nepomohou snížit napětí, uvedla mluvčí Aliance Oana Lungescu. Moskva chce těmito kroky vyvinout tlak na Západ a vynutit si ústupky v otázkách Ukrajiny a Sýrie, prohlásil litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius.

    Jednotky s raketovými systémy byly v Kaliningradu nasazeny již v minulosti a budou sem nadále přesouvány v rámci výcvikového plánu ruských ozbrojených sil, odmítlo obavy Západu z raketových kompletů ruské ministerstvo obrany. V rámci cvičení pořádaných napříč zemí Kaliningrad „není výjimkou“, uvedl mluvčí ministerstva obrany Igor Konashenkov.

    Kam dál?
    Estonsko odmítlo pozvánku k rozhovorům s ruským ministerstvem obrany (26.9. 2016)

    Zdroj: ERR News (Estonsko)

    ---

    Stíhačky NATO v Pobaltí vzlétají kvůli Rusku 20x týdně

    Cvičení ruského letectva v Baltském moři zalarmovaly stíhačky Severoatlantické aliance k 20 startům během jednoho týdne, uvedlo litevské ministerstvo obrany. Mezi pronásledovanými ruskými stroji bylo mnoho nadzvukových bojových letounů Su-27 a dalších vojenských strojů Iljušin a Antonov. Všechny ruské letouny měly vypnuté transpondéry a nenavázaly komunikaci s kontrolou letového provozu – jejich letový plán nebyl nahlášen.

    Všechny ruské stroje byly zachyceny a identifikovány v mezinárodním vzdušeném prostoru, před narušením spojeneckého teritoria. Na sklony ruských letounů k neohlášeným letům v blízkosti litevského, lotyšského a estonského vzdušného prostoru si představitelé obrany dlouhodobě stěžují. Množství těchto „hlídkových letů“, jak je označuje Moskva, prudce vzrostlo v důsledku ukrajinské krize v roce 2014.

    Kam dál?
    Pentagon: Ruská stíhačka se ocitla v těsné blízkosti amerického letounu (8.9. 2016)

    Zdroj: Newsweek (USA)

    ---

    Turecko došlo na „křižovatku“ mezi Východem a Západem

    Od nástupu prezidenta Recepa Erdogana k moci v roce 2003 došlo k výraznému hospodářskému růstu Turecka a jeho regionálního vlivu. Turecko má své jednotky v severní Sýrii, k nelibosti vlády v Bagdádu cvičí milice v Iráku a snaží se stát energetickým centrem regionu – rozcestím mezi Ruskem, Íránem a východním Středomořím. S cílem vybudovat sebevědomější stát prezident oslabuje vazby na Evropskou unii a Západ obecně.

    Nemyslím si, že by chtěl Erdogan zastávat pro-východní politiku trvale, v tuto chvíli se ovšem Evropa, Severoatlantická aliance ani Západ nemohou považovat za stabilní partnery, míní bývalý člen Evropského parlamentu Andrew Duff. Situace se bude zhoršovat, dodává Duff. „V jistém smyslu se [Erdogan] snaží vrátit do dob Osmanské říše a obnovit tureckou dominanci, usiluje o islámskou alternativu k Západu,“ tvrdí bývalý vyslanec Spojených států v Ankaře a výzkumník Washingtonova Institutu James Jeffrey.

    Kam dál?
    Turecko a Rusko podepsaly dohodu o vybudování plynovodu (11.10. 2016)

    Zdroj: Business Insider (Velká Británie)

    ---

    Putin odkládá návštěvu Paříže kvůli neshodám o Sýrii

    V reakci na nabídku „pracovní schůzky“ s francouzským prezidentem, zaměřenou pouze na Sýrii, odložil Kreml plánovanou návštěvu ruského prezidenta Vladimira Putina ve Francii. Prezident měl slavnostně otevřít novou ruskou pravoslavnou katedrálu a navštívit výstavu ruského umění v Paříži. „Prezident Putin je připraven navštívit Francii, až se to francouzskému prezidentovi bude hodit,“ uvedl Kreml.

    V zájmu míru jsem připraven jednat kdykoliv, reagoval prezident Francois Hollande a zopakoval, že mezi oběma zeměmi panují „zásadní neshody“ v otázce Sýrie. Návštěva byla odložena krátce poté, co francouzský prezident naznačil, že by se schůzce s Putinem vyhnul. Reagoval tak na rozhodnutí Ruska zablokovat návrh Rady bezpečnosti OSN na ukončení bombardování syrského Aleppa.

    Kam dál?
    Omezíme nálety na Aleppo, tvrdí syrská armáda (6.10. 2016)
    USA obviňují Rusko z „barbarství“ v Aleppu (26.9. 2016)

    Zdroj: France24 (Francie)

    ---

    Američané stupňují bombardování proti IS v Libyi

    Bojové letouny Spojených států provedly během posledních čtyř dní celkem 51 leteckých úderů proti cílům organizace Islámský stát (IS) v Libyi. Při operacích bylo zasaženo asi 155 cílů, akce byla velením jednotek USA v Africe (AFRICOM) označena za jednu z největších od začátku mise Operation Odyssey Lightning. Útoky pod vedením AFRICOMu cílí především na pozice IS v pobřežním městě Syrta a jeho okolí. USA podporují ofenzívu pozemních sil, podléhajících mezinárodně uznávané libyjské vládě.

    Kam dál?
    Výbor britského parlamentu kritizuje rozhodnutí o zásahu v Libyi (14.9. 2016)

    Zdroj: Stars and Stripes (USA)

    voj; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media