natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Německo není odpovědné za bombardování v Kundúzu

    7. října 2016  23:24

    Německý parlament. | foto: Wikimedia / Cezary Piwowarski

    Německo není odpovědné za bombardování v Kundúzu

    Desítky lidí včetně civilistů zemřely v roce 2009 při bombardování nedaleko afghánského města Kundúz. Cílem útoku byly dvě cisterny hnutí Tálibán, u nichž hrozilo, že je islamisté využijí jako bomby. Nálet ke zničení cisteren, při němž zahynuli civilisté, tehdy nařídil plukovník Bundeswehru Klein.

    Federální soud (BGH) v Německu ovšem rozhodl jasně – Německo nemusí zaplatit pozůstalým odškodné. Soud potvrdil závěry soudů nižších instancí, které shledaly, že žádosti pozůstalých po obětech leteckého útoku o odškodnění jsou neoprávněné. Právní odpovědnost se dle nálezu soudu vztahuje na rozhodnutí německých představitelů přijatá „běžně v kanceláři“, nikoliv na „rozhodnutí vojáka v boji“.

    Kam dál?
    Německý kabinet schválil účast německých vojáků na misi NATO (16.9. 2016)

    Zdroj: Der Spiegel (Německo)

    ---

    USA zatkly muže za vývoz citlivých technologií do Ruska

    Podezření na vývoz citlivých vojenských technologií ze Spojených států do Ruska bylo důvodem pro zatčení jednoho amerického občana a dvou Rusů, uvedlo americké ministerstvo spravedlnosti. Naturalizovaný Američan se měl s dvěma muži spolčit s cílem zajistit mikroelektronické součástky od výrobců a dodavatelů z USA.

    Muži chtěli vyvézt zboží do Ruska a vyhnout se vládním kontrolám zaměřeným na výrobky s vysokou přidanou hodnotou. Pokud budou usvědčeni, mohli by obžalovaní strávit ve vězení až 25 let, součástí trestu by se pak mohla stát i pokuta ve výši 1 milionu dolarů. USA omezují vývoz předmětů, u nichž se domnívají, že by mohly ohrozit národní bezpečnost.

    Kam dál?
    Američanka byla odsouzena za pokus o prodej vojenského materiálu Číně (22.8. 2016)

    Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

    ---

    Naše armáda může fungovat i bez USA, tvrdí filipínský ministr obrany

    Filipínské vztahy s USA prochází turbulencemi, pokud by však Spojené státy odstoupily od svých dodávek vojenské pomoci, naše armáda to zvládne, uvedl filipínský ministr obrany Delfin Lorenzana. Filipíny projevily úmysl nakupovat zbraně od Číny a Ruska, čímž by došlo k ochabnutí vazeb na smluvního spojence, USA. Hodnota vojenské pomoci USA „není zas tak vysoká“, mohli bychom požádat Kongres o kompenzaci výpadku 50-100 milionů dolarů, dodal ministr.

    Krok je přičítán rostoucí kritice ze strany USA a Evropské unie, jejichž představitelé odmítají politiku nové vlády prezidenta Rodriga Duterteho, spojenou s ostrými zásahy proti „obchodníkům s drogami“, při nichž často dochází k porušování lidských práv. Dodávky pomoci pro následující fiskální rok, stanovené na 180 milionů dolarů, byly zahájeny dne 1. října – USA svůj závazek dodrží, potvrdil mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

    Kam dál?
    Jak uklidnit napětí v Jihočínském moři? (5.4. 2016)
    Japonsko pronajme vojenská cvičná letadla Filipínám (4.5. 2016)

    Zdroj: Reuters (USA)

    ---

    Generál Pavel: Rozepře v Kašmíru musí být vyřešeny

    Svět nemůže zůstat lhostejný k záležitostem Kašmíru, uvedl předseda Vojenského výboru Severoatlantické aliance generál Petr Pavel. „Do konfliktu v Kašmíru jsou zapojeny dvě jaderné mocnosti,“ zdůraznil generál s tím, že „mezinárodní společenství a Organizace spojených národů musí zaujmout jednotný postoj při řešení důležitých záležitostí.“ Pro zvýšení vojenské spolupráce s Pákistánem chce NATO zajistit širší politickou podporu.

    Kam dál?
    Indie zaútočila na kašmírské hranici, Pákistán zuří (30.9. 2016)
    Ozbrojenci zaútočili na indickou základnu v Kašmíru (3.10. 2016)

    Zdroj: The Express Tribune (Pákistán)

    ---

    NATO posílí vědeckou spolupráci s Moldávií

    Na podporu vojenských schopností Moldávie spustila Severoatlantická aliance hned tři projekty v rámci programu Věda pro mír a bezpečnost (SPS). V rámci programu SPS zapojuje Aliance moldavské vědce a odborníky do praktické spolupráce, posiluje výzkumné sítě a podporuje budování vědeckého zázemí v zemi. V rámci projektů bude zřízena laboratoř kybernetické bezpečnosti pro výzkum a vývoj, pohotovostní počítačový tým a bude také podpořena tvorba národní strategie prosazující rezoluci 1325 Rady bezpečnosti Organizace spojených národů o ženách, míru a bezpečnosti.

    Kam dál?
    NATO podporuje Gruzii v reformách s cílem připravit ji na členství v Alianci (9.9. 2016)

    Zdroj: NATO

    voj; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media