natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Sofie obvinila Rusko z opakovaných narušení bulharského vzdušného prostoru

    26. července 2016  15:34

    Letouny MiG-29 bulharských vzdušných sil | foto: BuAF

    Sofie obvinila Rusko z opakovaných narušení bulharského vzdušného prostoru

    V poslední době výrazně vzrostl počet případů, kdy ruské vojenské letouny narušily vzdušný prostor Bulharska, uvedl bulharský ministr obrany Nikolaj Nenčev. Jen za posledních deset měsíců bylo podle Nenčeva nahlášeno narušení bulharského vzdušného prostoru nejméně desetkrát.

    Ruské letouny měly vypnuté transpondéry, díky čemuž bylo složitější určit jejich polohu. „Naše letouny jsou však připraveny ruské stroje zadržet,“ prohlásil bulharský ministr obrany.

    Kam dál?
    Bulharsko se po varování Rusů nepřipojí k flotile NATO v Černém moři (17.6. 2016)
    Bulhaři se chystají nakupovat stíhačky, staré migy zmodernizují (7.4. 2016)
    Šéf NATO: Rusko je nepředvídatelné, startovali jsme k 400 jejich letounům (28.1. 2016)

    Zdroj: Novinite (Bulharsko)

    ---

    Přesouvá Moskva svou propagandu i do USA?

    Proniknutím na servery Demokratického národního výboru a zveřejněním 20 000 interních e-mailů se podezřelí ruští vládní hackeři zdá se pokusili zmanipulovat americké volby a ovlivnit veřejné mínění. Šéf kampaně demokratické kandidátky na post prezidenta USA Hillary Clinton otevřeně popsal útok jako ruský pokus pomoct republikánskému kandidátu Donaldu Trumpovi porazit bývalou ministryni zahraničí v prezidentském klání.

    Zatímco evropští politici již roky čelí podobným kybernetickým útokům ruských agentů ve svých zemích, toto je poprvé, kdy Moskva přesunula svou propagandistickou mašinérii na druhou stranu Atlantiku. „Cílem jejich kybernetické špionáže není jen shromáždit a analyzovat informace, ale udělat z nich zbraň, nebo ovlivnit určitý proces v zemi,“ uvedl šéf společnosti Fidelis Cybersecurity Justin Harvey.

    Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA by mohlo Moskvě hrát do karet, neboť realitní magnát se pozitivně vyjadřoval o ruském prezidentovi a také zvažoval, zda by přišel na pomoc spojencům v Severoatlantické alianci, když neplní své závazky ohledně výdajů na obranu. Analytici ovšem poukazují na fakt, že mnohé z informačních operací, které Rusko vedlo v posledních letech, nebyly moc úspěšné. Například úsilí Kremlu udržet ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče u moci selhala, když byl na počátku roku 2014 vypuzen ze své funkce a donucen uprchnout ze země. Na druhou stranu je třeba nezapomínat na to, že ruská intervence na Ukrajině zabránila bývalému sovětskému satelitu přiblížit se více k Západu.

    Kam dál?
    Trump čelí vlně kritiky za výroky o NATO (22.7. 2016)
    NATO se snaží přizpůsobit metodám hybridní války (9.2. 2016)

    Zdroj: Foreign Policy (USA)

    ---

    Ankara děkuje Moskvě za její podporu během pokusu o převratu v Turecku

    Turecká vláda velmi oceňuje podporu ruského prezidenta Vladimira Putina při neúspěšném pokusu o převrat v Turecku a slibuje urychleně zlepšit bilaterální vztahy s Moskvou. „Děkujeme ruským úřadům, zejména prezidentu Putinovi. Na rozdíl od ostatních zemí nám Rusko ihned vyjádřilo podporu,“ uvedl turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu s tím, že takové jednání očekávají i od svých dalších přátel.

    Rusko bylo jednou z prvních zemí, která puč v Turecku odsoudila a vyjádřila podporu turecké, demokraticky zvolené, vládě. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a ruský prezident Vladimir Putin by se měli v polovině srpna 2016 setkat v Moskvě, aby opět obnovili vztahy mezi svými zeměmi, poznamenal Cavusoglu.

    Vztahy mezi Ankarou a Moskvou byly napjaté od té doby, co Turecko v listopadu 2015 sestřelilo ruský vojenský letoun. Turecký prezident však na konci června 2016 napsal svému ruskému protějšku dopis, v němž tohoto incidentu hluboce lituje. Rusko nedávno oficiálně stáhlo veškeré ekonomické a turistické sankce, které na Turecko v důsledku tohoto případu uvalilo.

    Kam dál?
    Pokus o převrat v Turecku: co znamená pro NATO? (19.6. 2016)
    Turecko sestřelilo ruský stíhací bombardér Su-24 (24.11. 2016)

    Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

    ---

    Čína se vyhnula kritice ze strany ASEANu

    Čína dosáhla nesporného diplomatického vítězství, když zabránila kritice týkající se její teritoriální expanze v Jihočínském moři ze strany Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), ačkoliv některých členů toho seskupení se akce Pekingu přímo dotýkají. Po náročném jednání vydaly členské země ASEANu společné prohlášení, ve kterém stojí, že i nadále panují vážné obavy z vývoje v Jihočínském moři, Čínu však výslovně nezmínily.

    V prohlášení nicméně není ani zmínka o nedávném rozhodnutí mezinárodního soudu o sporném území v Jihočínském moři. Ten rozhodl ve prospěch Filipín, ačkoliv jim právo na sporné území nepřisoudil, a čínské nároky na území v Jihočínském moři označil za nezákonné.

    Podobná nicneříkající komuniké byla vydána již dříve, zejména po summitu ASEAN-USA v Kalifornii v únoru 2016, a téměř vždy vedla ke kritice, že ASEAN se stává bezzubou organizací. Po uveřejnění zmiňovaného prohlášení analytici uvedli, že ASEAN postupně kapituluje tváří v tvář čínské moci.

    Kam dál?
    Peking rozmisťuje rakety v Jihočínském moři(17.2. 2016)

    Zdroj: Jordan Times (Jordánsko)

    ---

    IS nepředstavuje pro Afghánistán hrozbu, tvrdí mluvčí NATO

    Navzdory nedávnému útoku organizace Islámský stát v Kábulu, při kterém zemřelo 80 lidí a dalších 200 bylo zraněno, IS v Afghánistánu neposiluje, prohlásil mluvčí mise Resolute Support generál Charles Cleveland. „Sebevražedný bombový útok proti bezbranným občanům rozhodně přitáhne pozornost k IS a zvýší mezi lidmi nejistotu, ale neznamená to, že je IS silnější,“ uvedl generál Cleveland. Podle něj se počet bojovníků IS v Afghánistánu pohybuje v rozmezí od 1 000 do 3 000.

    Americký prezident Barack Obama v lednu 2016 udělil povolení americkým jednotkám, aby se v rámci své protiteroristické mise v Afghánistánu zaměřily konkrétně na bojovníky organizace Islámský stát. Tato operace ale není součástí mise Resolute Support Severoatlantické aliance, která se soustředí na výcvik a asistenci afghánským silám. Novou vojenskou ofenzívu proti IS v provincii Nangarhár, která by měla být spuštěna v nadcházejících dnech, oznámil i afghánský prezident Ašraf Ghání.

    „IS rozhodně představuje hrozbu, má schopnost se rychle rozšiřovat, nicméně si myslíme, že útočné operace Afghánců pomohou snížit počet bojovníků IS,“ konstatoval Cleveland.

    Kam dál?
    Afghánistán vítá obnovený bezpečnostní závazek NATO (12.7. 2016)
    Obama: V Afghánistánu zůstane více vojáků, než jsme plánovali (8.7. 2016)

    Zdroj: Stars and Stripes (USA)

    kko; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media