natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Summit NATO se odehraje v Ceausescově paláci

    31. března 2008  16:54

    Summit NATO se odehraje v Ceausescově paláci
    Alianční summit v Bukurešti, který proběhne mezi 2. a 4. dubnem, se bude konat v budově Parlamentního paláce, který byl vybudován v 80. letech minulého století na příkaz tehdejšího rumunského vládce Nicolae Ceausesca. Palác má přes 3 000 místností a v současnosti se v něm nacházejí obě komory rumunského parlamentu, muzeum umění a prostory pro konference.

    Parlamentní palác byl ztělesněním megalomanských Ceausescových snů a měl reflektovat jeho sílu a vizi mocného státu. Palác si nyní budou moci prohlédnout nejvyšší státní činitelé všech států pozvaných na summit.

    Ceausescu palác původně nazval „Palácem lidu“ a podle jeho slov se měl stát jakousi rumunskou Akropolí. Parlamentní palác v Bukurešti má být druhou největší stavbou na světě po americkém Pentagonu. Kvůli jeho výstavbě muselo být demolováno bukurešťské historické centrum plné kostelů, synagog a unikátních modernistických vil. Na 40 000 obyvatel Bukurešti bylo kvůli jeho stavbě vyhnáno ze svých domovů.

    Stavba luxusního paláce ostře kontrastovala s tvrdými životními podmínkami, v nichž se tehdy nacházela většina obyvatel Rumunska. „Palác je velmi dobrým příkladem vztahu mezi obyčejnými lidmi a jejich vůdci v totalitním státě,“ říká Mariana Celac, architektka a disidentka z dob Ceausescovy éry.

    Na stavbu paláce byly použity tisíce tun křišťálu, mramoru a dřeva. Je vybaven mnoha tajnými tunely a jaderným bunkrem, protože Ceausescu byl posedlý strachem z útoku na svoji osobu. „Tyto bezpečnostní prvky budou nyní velmi užitečné, pokud by došlo k jakémukoli útoku na představitele NATO,“ řekla hlavní architektka budovy Anca Petrescu s tím, že budova je připravena na vysoký stupeň bezpečnosti.

    Zdroj: Reuters (Velká Británie)

    ---

    Bushovi se před summitem nedaří přesvědčovat spojence
    Před summitem NATO, který se koná tento týden v rumunské Bukurešti, informoval americký prezident George Bush své evropské spojence, že si přeje rozšíření Aliance o všechny tři zvažované balkánské státy – Albánii, Chorvatsko a Makedonii. Spojené státy také podporují pozvání Ukrajiny a Gruzie do aliančního Akčního plánu členství (MAP).
     
    Problémem je, že proti začlenění Ukrajiny a Gruzie do MAP se staví mnoho evropských států v čele s Německem a Francií. Navíc prezidentu Bushovi zbývá pouze devět měsíců ve funkci, a tak jeho schopnost přesvědčit evropské lídry o správnosti přizvání těchto dvou postsovětských států do MAP klesá. Dá se říci, že nyní v Alianci čelí stejnému problému jako doma s americkými zákonodárci, kteří chtějí s důležitými rozhodnutími počkat na příští administrativu.

    „Myslím, že tento summit je jakýmsi „na shledanou, Georgi“ summitem,“ shrnul situaci Daniel Hamilton, ředitel Centra pro transatlantické vztahy na Škole mezinárodních studií Paula H. Nitzeho.

    Čtěte také:
    Speciální příloha: Summit NATO Bukurešť 2008

    Zdroj: The Canadian Press (Kanada)

    ---

    Scheffer představil výzvy pro Alianci
    Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer představil svůj seznam otázek, kterými by se Severoatlantická aliance měla v současnosti zabývat.

    Mezi současné výzvy pro Alianci zařadil Scheffer otázku Afghánistánu, Ruska, Balkánu a Iráku. Spojené státy se snaží přimět spojence k poslání více vojáků do Afghánistánu, což se v Evropě nesetkává s nadšením. Rusko je zase znepokojeno rozšiřováním NATO směrem k jeho hranicím a staví se ostře proti možnému pozvání Ukrajiny a Gruzie do aliančního programu Akčního plánu členství. Moskva je také proti vybudování systému americké protiraketové obrany v České republice a Polsku.

    Na Balkáně má Aliance 16 000 vojáků mírových sil, kteří se nyní snaží především zajistit klid v nezávislém Kosovu. NATO zde také pomáhá hledat válečného zločince Radovana Karadžiče. V Iráku se Aliance angažuje od roku 2005. Pomáhá zde s výcvikem iráckých bezpečnostních sil.

    Jako budoucí výzvy pro Alianci vidí Scheffer klimatické změny, kyber terorismus a energetickou bezpečnost. Podle Scheffera by Aliance měla věnovat větší úsilí zabezpečování zdrojů vody a potravin, které jsou ohroženy globálním oteplováním. Také energetická infrastruktura bude podle něj muset být v budoucnu lépe chráněná.

    Čtěte také:
    Scheffer chce užší vojenské vazby mezi NATO a EU
    NATO: „Kyber-útoky“ jsou hrozbou

    Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

    ---

    Naruší Francie ve vojenské části NATO rovnováhu moci?
    Možnost, že se Francie vrátí do vojenských struktur Severoatlantické aliance, ze kterých vystoupila před více než čtyřiceti lety, může narušit vyváženost transatlantických vztahů. Spojené státy americké na rozdíl od Velké Británie a Německa podporují vstup Francie do aliančních vojenských struktur a vítají ji jako nového partnera ve vedení Aliance.

    Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se ovšem otázce budoucnosti Francie ve vojenské části NATO na nadcházejícím aliančním summitu v Bukurešti raději vyhne. Francie navíc podmiňuje svoje opětovné zapojení do aliančních vojenských struktur rozvojem obranných schopností Evropské unie. Alianční diplomaté uvádějí, že Sarkozy soukromě stanovil rok 2009 jako rok vstupu Francie do vojenských struktur NATO, pokud od Velké Británie dostane nezbytnou politickou podporu pro větší evropskou obrannou integraci. Potom by totiž mohl argumentovat, že Aliance je transformovaná a „vyrovnaná“.

    Americká velvyslankyně při NATO Victoria Nuland opakovaně prohlásila, že Washington již nevnímá Evropskou bezpečnostní a obrannou politiku jako problém. Tato otázka však stále zůstává velmi citlivou ve Velké Británii, kde jsou tamější euroskeptici stále tvrdě proti „evropské armádě“.

    Čtěte také:
    Francie nabízí 1 000 vojáků pro ISAF za post velitele
    Francie chce silnější evropskou obranu

    Zdroj: Reuters (Velká Británie)

    ---

    Bukurešť finišuje s přípravami na summit
    Vrcholící přípravy na summit NATO přivedly rumunské hlavní město Bukurešť do klidu. Zatímco policie zavádí přísná bezpečnostní opatření, která mají zaručit účastníkům summitu bezpečnost, opuštění mladí lidé žijící v bukurešťských ulicích a kanálech  se nyní musejí skrývat.

    Již nyní jsou některé bukurešťské ulice ucpané dopravními zácpami a představa tisíců hostů přijíždějících na summit některé obyvatele Bukurešti děsí. Například samotná americká delegace bude čítat více než 1 000 lidí, kteří zaberou skoro všechny volné pokoje v bukurešťských pětihvězdičkových hotelech.

    Rumunští představitelé vidí summit NATO pořádaný v jejich hlavním městě jako velký úspěch. Podle nich tato událost představuje jedinečnou příležitost ukázat světu své prozápadní ambice. Rumunsko je blízkým spojencem Spojených států amerických, jeho vojáci bojují jak v Afghánistánu tak Iráku. Spojené státy na oplátku podpořily Rumunsko ve snaze o uspořádání summitu NATO v Bukurešti.

    „Bude to největší událost, jaká kdy byla v Bukurešti organizovaná, a dosud největší summit NATO. Budeme hostit 24 premiérů a 26 hlav států ,“ vysvětlil Victor Micula z rumunského ministerstva zahraničí.

    Čtěte také:
    Rumunsko představilo agendu summitu NATO

    Zdroj: France 24 (Francie)


     

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media