natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Šéf zpravodajské komise NATO studoval u KGB

    4. února 2008  16:47

    Šéf zpravodajské komise NATO studoval u KGB
    Nový šéf maďarské tajné služby, který v 80. letech strávil šest let na akademii KGB v Moskvě, se stal předsedou zpravodajské komise Severoatlantické aliance. Podle diplomatů by tento krok mohl zkompromitovat bezpečnost celé Aliance. 

    Šándor Laborc byl loni v prosinci osobně vybrán maďarským premiérem Ferencem Gyurcsanym na post ředitele maďarské kontrarozvědky (Národního bezpečnostního úřadu) po tvrdém sporu mezi vládnoucí koalicí pod vedením socialistů (bývalých komunistů) a hlavní opoziční stranou Fidesz. Stalo se tak navzdory tomu, že Laborc nedostal podporu od parlamentní komise, která dohlíží na podobná jmenování.

    Krátce po svém jmenování v Maďarsku převzal Laborc předsednictví ve zvláštní alianční komisi, která má za úkol analyzovat tajné informace a ve které se několikrát ročně scházejí všichni národní ředitelé bezpečnostních služeb členských států Aliance. Předsednictví této komise se střídá na rotačním principu.

    Delegace aliančních států i mluvčí NATO se k celé záležitosti odmítli vyjádřit.

    Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

    ---

    NATO: Afghánské povstalce dostáváme pod kontrolu
    Více než šest let poté, co byl Taliban v Afghánistánu zbaven moci, se toto militantní hnutí dostává „pod kontrolu“.  Prohlásila to mluvčí aliančních sil ISAF podplukovnice Claudia Foss s tím, že 70 % násilných útoků Talibanu bylo loni spácháno pouze na 10 % rozlohy země. Toto pozitivní oznámení kontrastuje se zprávami z poslední doby, podle kterých Taliban znovu nabývá na síle a tvrdě útočí na Američany a jejich spojence. Podle slov mluvčí Foss však tři čtvrtiny Afghánistánu loni zažily pouze jeden násilný incident týdně.

    Během násilností v minulém roce v Afghánistánu zemřelo více než 6 500 lidí, zejména povstalců. Rok 2007 tak byl nejkrvavějším od porážky Talibanu šest let předtím.

    Britský premiér Gordon Brown v neděli žádal spojence, aby přispěli více vojáky pro neklidný afghánský jih. Podle britského tajemníka pro mezinárodní rozvoj Douglase Alexandera nezáleží jen na počtu mužů vyslaných tou kterou alianční zemí, ale také na tom, kde můžou tito muži operovat.

    Čtěte také:
    NATO v Afghánistánu nevyhrává, tvrdí studie
    Kanada dál varuje před stažením z Afghánistánu

    Zdroj: AP (USA)

    ---

    Scheffer se obává roztržky v NATO kvůli Afghánistánu
    Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer se obává, že otevřené snahy o získání většího počtu vojáků pro Afghánistán prohlubují rozpory v rámci Aliance. Jeho obavy se objevily poté, co Německo ostře reagovalo na neméně ostrou žádost amerického ministra obrany Roberta Gatese o rozšíření německého kontingentu v Afghánistánu.

    „Generální tajemník je znepokojen veřejným charakterem debaty o počtu vojsk v Afghánistánu. Podle něj to u veřejnosti zakrývá pokrok, který se daří přímo v Afghánistánu, a vytváří falešný dojem o špatné solidaritě v Alianci,“ komentoval situaci mluvčí NATO James Appathurai. „Veřejně se dohadovat  o navýšení počtu aliančních jednotek je neefektivní a jenom to spojence rozděluje,“ vysvětlil Appathurai.

    Alianční vojenští velitelé potřebují 7 000 vojáků pro jih Afghánistánu, kde by posílili kontingent o síle 42 000 osob již operujících v zemi.

    Čtěte také:
    USA poslaly ostrý dopis aliančním spojencům
    Norsko chce novou strategii NATO pro Afghánistán

    Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

    ---

    Vnitroalianční debata o dalším postupu v Afghánistánu nekončí
    Debata o vzrůstající krizi v Afghánistánu přijde na pořad dne tento týden. Alianční spojenci se budou dohadovat o posílení jednotek v této asijské zemi a americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice navštíví Londýn, kde se bude snažit najít nového zvláštního vyslance OSN pro Afghánistán poté, co Kábul odmítnul Lorda Ashdowna.

    Minulý týden bylo vydáno několik varovných zpráv o situaci v Afghánistánu. Některé dokonce varovaly před humanitární katastrofou, pokud by nedošlo ke zlepšení koordinace vojenského úsilí a pomoci v zemi. Afghánský prezident Hamid Karzáí je navíc neochotný spolupracovat se západními spojenci a kritizuje chování britských jednotek v provincii Hílmand.

    Pozornost minulý týden vzbudila také slova amerického ministra obrany Roberta Gatese, podle kterého jsou ostatní spojenci v Afghánistánu méně schopní než Američané. Velký rozruch si vyžádala i Gatesova žádost Německu o přemístění jeho jednotek na afghánský jih. O těchto sporných tématech budou tento týden jednat ministři členských zemí Aliance na svém setkání ve Vilniusu.

    Zatímco se téměř všichni shodnou, že vojenské operace v Afghánistánu by měly být součástí širší politické a rozvojové strategie, mnoho členů NATO se domnívá, že Spojené státy až příliš spoléhají na užití vojenské síly. „V Afghánistánu nebude více vojáků. Velitelé musí přijít na to, jak lépe pracovat s jednotkami, které již mají,“ řekl k tomu Paul Smyth z Royal United Services Institute.

    Čtěte také:
    Karzáí nechce, aby OSN zastupoval Ashdown
    Experti: Afghánistánu hrozí zapomenutí

    Zdroj: The Independent (Velká Británie)

    ---

    Severní Korea dále vyvíjí balistické rakety
    Severokorejský program na vývoj balistických raket byl značně podporován sovětskými technologiemi a dodnes stále spoléhá na zahraniční dodávky klíčových komponentů, tvrdí zpráva zveřejněná o víkendu.

    Severní Korea vybudovala stovky balistických raket, které jsou schopné zasáhnout celou Jižní Koreu a většinu území Japonska. Severokorejská produkce a prodej zbraní zůstávají velkou bezpečnostní hrozbou. „Severní Korea je ve výrobě balistických raket téměř soběstačná, i když je stále trochu závislá na dodávkách některých vyspělých zahraničních technologií a součástek, zejména ze zámoří,“ vysvětlil expert na severokorejské raketové programy Daniel Pinkston ve své zprávě. Podle zprávy je díky mezinárodním kontrolám vývozu pro Severní Koreu těžké získat zahraniční technologie.

    Severní Korea založila společnosti, které kupují citlivé raketové součástky, jako jsou navigační systémy, aby se vyhnula mezinárodním obchodním omezením. Severní Korea čelí novým sankcím od roku 2006, kdy nereagovala na mezinárodní varování a v červenci vypustila několik balistických střel. Tři měsíce poté provedla svůj první jaderný test.

    Severní Korea zintenzívnila raketovou výrobu mezi lety 1987 a 1992. Její schopnost rychle vyvinout nové systémy téměř bez jakéhokoli testování naznačuje, že získávala již vyzkoušené technologie ze Sovětského svazu, Číny a dalších sovětských států.

    Severní Korea dosud nevyvinula technologii, která by umožnila nasadit na raketu jadernou hlavici.

    Čtěte také:
    OSN prověřila korejská atomová zařízení

    Zdroj: Defense News (USA)

     

     

    epl natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media