natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Chorvatsko: Volání po referendu je „laciný trik“

    8. srpna 2007  23:26

    Chorvatsko: Volání po referendu je „laciný trik“
    Podle chorvatské vlády není nutné konat v zemi referendum o možném vstupu do Severoatlantické aliance. Prohlásil to chorvatský premiér Ivo Sanader s odůvodněním, že konání referenda nevyžaduje chorvatská ústava.

    Sanader tak reagoval na dotazy novinářů poté, co opoziční sociálnědemokratická strana slíbila, že pokud by se dostala k moci, referendum by uspořádala. „Hodnotím to jako laciný předvolební trik a demagogii,“ řekl k tomu premiér.

    Čtěte také:
    Jadranská trojka chce do NATO příští rok
    Chorvatsko: NATO je na obzoru

    Zdroj: Javno (Chorvatsko)

    ---

    Pákistán by mohl sdílet zpravodajské informace s NATO
    Kdyby Pákistánská lidová strana (PPP) zvítězila ve volbách a dostala k moci, začala by sdílet informace pákistánských zpravodajských služeb se Severoatlantickou aliancí. Podle stranické tajemnice Farzany Rajy tak chce PPP přispět k boji s terorismem, což bylo vždy její prioritou stejně jako boj proti drogám. Proti těmto hrozbám, které jsou na vzestupu zejména v  oblastech ovládaných místními kmeny a vůdci, chce strana bojovat prostřednictvím vzdělávání, energie, zlepšení životního prostředí a poskytnutím více pracovních míst. Pokud se těmto čtyřem položkám dostane více prostoru, lidé nebudou tíhnout k terorismu a extremismu.

    Čtěte také:
    Pákistán se s NATO dohodl na lepší spolupráci
    Obama: Zaútočil bych na teroristy v Pákistánu

    Zdroj: Daily Times (Pákistán)

    ---

    Trpělivost Albánců ohledně Kosova je u konce
    Kosovo varovalo před vzrůstajícím napětím mezi Albánci a eventuálními pouličními protesty večer před zahájením dalších vyjednávání o osudu této srbské provincie. Politický vůdce Albánců Veton Surroi zdůraznil, že trpělivost devadesátiprocentní albánské většiny v Kosovu není bezedná a že nemůže vyloučit protesty, pokud se vyhlášení nezávislosti bude dále odkládat.

    „Trojka“ zástupců Spojených států, Evropské unie a Ruska se setkala v Londýně ještě před cestou do Srbska a Kosova, kde zahájí nová kola jednání. Předchozí třináctiměsíční maraton vyjednávání skončil v březnu ve slepé uličce. USA, Německo, Francie a Itálie vedou 16 000 vojáků z 35 aliančních i nealiančních zemí rozmístěných v Kosovu. Tito vojáci mírových sil by byli v první linii, pokud by se albánská frustrace a neklid proměnily v otevřené násilí. „Kosovští lidé mají právo tlačit na své vlastní instituce. Strach v lidech se zvětšuje,“ dodal Surroi.

    Západní diplomaté jsou ohledně možnosti vyřešení situace skeptičtí. Kosovo hrozí, že samostatně vyhlásí nezávislost možná ještě před koncem roku 2007 a hledá pro tento záměr podporu u Washingtonu a u jeho evropských spojenců, což by mohlo 27člennou Evropskou unii rozdělit. Kosovský premiér Agim Ceku řekl, že nová kola jednání dávají pouze čas zemím, které se ještě nerozhodly, jakou pozici ke kosovské otázce zaujmout.

    Čtěte také:
    Západ musí pro Kosovo hledat jinou cestu
    Rusko: Rozhovory o Kosovu mohou začít již brzy

    Zdroj: Reuters (Velká Británie)

    ---

    Rusko prý vypustilo raketu nad územím Gruzie
    Gruzie má důkaz, že ruské letouny narušily její vzdušný prostor a vypustily střelu, která dopadla v blízkosti domu. Rusko toto tvrzení odmítá. Gruzínský ministr zahraničí Gela Bežuašvili podal formální protest, ve kterém nazývá proniknutí ruského letounu a vypuštění rakety „otevřenou agresí a zásadním porušením suverenity Gruzie“.

    Bežuašvili řekl, že radary kompatibilní se standardy NATO ukázaly, že ruský letoun Su-24 letěl z území Ruska do Gruzie, kde vypustil raketu, která ale neexplodovala. Vyšetřovatelé identifikovali raketu jako ruskou Raguga Kh-58 (označení NATO AS-11) určenou pro zasažení radarů, která nesla hlavici s více než 300 librami TNT. Rusko veškeré takové zprávy popírá.

    Gruzie dlouho obviňuje Rusko ze snah o destabilizaci země a z podpory separatistů na území gruzínských regionů Abcházie a Jižní Osetie. Region Gori, kde byl letoun zachycen, sousedí s Jižní Osetií. Generál Marat Mulakhmetov, velitel ruských mírových sil působících v Jižní Osetii, podotknul, že letoun pocházel přímo z Gruzie. Zástupce premiéra jihoosetské separatistické vlády Boris Chochijev přímo obvinil Gruzii z vypuštění rakety. Nato reagoval Bežuašvili slovy, že Gruzie nemá letouny Su-24 ani střely zmíněného typu.

    Vztahy mezi Gruzií a Ruskem se zhoršily poté, co se Michail Saakšvili stal v roce 2004 gruzínským prezidentem a začal zemi jasně vést směrem k Západu a vstupu do NATO.

    Čtěte také:
    Moskva se „nevzdává“ Jižní Osetie
    NATO varuje před zbrojením na Kavkaze

    Zdroj: CNN (USA)

    ---

    Debata o afghánském opiu nekončí
    Očekává se, že letošní sklizeň opia v Afghánistánu bude rekordní, a proto se zdá, že představitelé Spojených států a Severoatlantické aliance jsou ve slepé uličce ohledně debaty, jakou účinnou protidrogovou strategii zvolit. Podle posledních čísel by se měla produkce opia letos v září zvýšit o 15% oproti loňskému roku a dosáhnout tak 95% světové produkce. Spojené státy a NATO pracují na programu boje proti drogám v hodnotě 475 milionů dolarů, ovšem jeho rozjetí je zatím opožděné kvůli neshodám ohledně jeho efektivnosti. Program prosazuje metodu cukru a biče, což znamená zvýšit snahy o ničení makových polí a zároveň trestat farmáře, kteří nejsou ochotni pěstovat alternativní plodiny.

    „Přístup zvaný metoda cukru a biče ztroskotal v každé zemi, kde se zkoušel. Pokud existuje poptávka po drogách, bude existovat i jejich nabídka. Prohibice drog je dělá cennějšími než zlato,“ řekl k problému Bill Piper z Centra drogové politiky. Politika ničení makových polí sklidila vlnu kritiky. Například Vanda Felbab-Brown z think tanku Brookings Institutions říká, že ničení polí odvrací Afghánce od jejich vlády a ti se obracejí k Talibanu jako ekonomičtí uprchlíci.

    Někteří členové amerického Kongresu přicházejí s novými nápady, jak problém afghánských drog řešit. Republikán Carnahan navrhnul, aby byli afghánští farmáři licencováni pro pěstování opia pro lékařské účely. Stejný způsob byl úspěšně proveden v Turecku a Indii. Senátor Sununu zase navrhnul, aby Spojené státy od Afghánistánu opium kupovaly a posléze jej zničily.

    Čtěte také:
    NATO: V Afghánistánu se zaměříme i na drogy

    Zdroj: Drug Policy Alliance (USA)

     

     

     

     

     

     

    epl natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media