natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Poláci požadují za rakety smlouvu s USA

    7. června 2007  15:09

    Poláci požadují za rakety smlouvu s USA
    Politická a bezpečnostní smlouva se Spojenými státy je hlavní podmínkou Varšavy pro souhlas s umístěním amerických protiraketových střel na polském území. Oznámil to náměstek polského ministra zahraničí Witold Waszczykowski, který je hlavním polským vyjednávačem pro tento projekt. Někteří polští představitelé očekávají, že silnější bilaterální aliance s USA posílí bezpečnost Polska více než členství v NATO.

    Washington byl dosud ohledně nabídky podobné smlouvy opatrný, protože vzájemná pomoc v případě útoku je pro všech 26 členských států NATO zaručena v pátém článku Severoatlantické smlouvy. Plán na umístění prvků protiraketové obrany do Polska a Česka vyvolal spor s Ruskem, které vyhrožuje zaměřením svých raket na Evropu.

    Čtěte také:
    Polsko už vybralo místo pro rakety
    Polsko a USA jsou blíže k dohodě o základně

    Zdroj: Reuters (Velká Británie)

    ---

    NATO by mohlo schválit smlouvu CFE
    Členské státy Severoatlantické aliance považují upravenou Smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE) za velice důležitý dokument a jsou připraveny ho ratifikovat. Prohlásil to mluvčí NATO James Appathurai. Před tím však musí Rusko splnit všechny požadavky. Jedná se především o stažení ruských vojáků z Moldávie a Gruzie, konkrétně pak o odchod ruských mírových sil ze separatistických republik Abcházie a Transdněsterska.

    Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov však prohlásil, že umělé spojování ratifikace CFE s mírovými silami pod mandátem OSN v Gruzii a praporem střežícím v Moldávii muniční sklady je nepřijatelné a irelevantní. Podle Lavrova jsou tyto požadavky spíše politického než právního charakteru.

    Smlouva byla dosud ratifikována pouze Ruskem, Kazachstánem, Běloruskem a Ukrajinou.

    Čtěte také:
    NATO kritizuje Rusko za jeho výhrůžky
    Rusko žádá NATO o ratifikaci smlouvy CFE

    Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

    ---

    Vojáci ISAF pomohli farmářům
    Příslušníci sil Severoatlantické aliance v Afghánistánu (ISAF) zachránili živobytí afghánským farmářům v údolí Sangin, v němž probíhala protipovstalecká operace Lastay Kulang. Vojáci vyhloubili závlahové strouhy, čímž ochránili úrodu před uschnutím. Díky použití mechanických bagrů tato práce zabrala pouze pár hodin namísto několika dnů, jež by si vyžádalo ruční kopání.

    Vybudované zavlažování přivádí vodu na území o rozloze zhruba 24 čtverečních kilometrů a dodává vodu 5000 rodinám a jejich polnostem. Bez vody by přitom tamní úroda uschla do 14 dnů.

    Operace Lastay Kulang, kterou si vyžádala afghánská vláda, vstupuje do své hlavní fáze. Horní část údolí Sangin se  již podařilo od povstalců vyčistit a nyní vojáci pomáhají místním obyvatelům.

    Zdroj: NATO

    ---

    NATO uznalo chorvatský pokrok
    Členské státy Severoatlantické aliance pochválily Chorvatsko za pokrok, jehož dosáhlo v přípravách na vstup do této organizace. Povzbudily ho také, aby ve svém úsilí pokračovalo. Po setkání s generálním tajemníkem NATO Jaapem de Hoop Schefferem a Severoatlantickou radou to uvedl chorvatský premiér Ivo Sanader.

    Sanader seznámil velvyslance členských zemí NATO se zaváděním dlouhodobého plánu rozvoje chorvatské armády, chorvatským přispěním mezinárodním snahám o rozvoj demokracie a s rostoucí podporou vstupu do NATO mezi obyvateli Chorvatska. Tímto setkáním Chorvatsko dokončilo pětiletý cyklus Akčního plánu členství a nyní vstoupí do závěrečné fáze před obdržením oficiální pozvánky ke členství v Alianci, kterou by mělo obdržet na jaře 2008 na summitu NATO v Bukurešti.

    Čtěte také:
    Chorvaté: NATO nám přinese bezpečnost
    Chorvatsko chce do NATO v roce 2008

    Zdroj: Javno (Chorvatsko)

    ---

    Slováci zůstanou v Afghánistánu
    Slovenští vojáci budou i nadále působit v Afghánistánu, na Balkáně a na Kypru. Jejich setrvání v Golanských výšinách je naopak nejisté. Uvádí to zpráva slovenského ministerstva obrany, která byla předána vládě. V současnosti má Slovensko v sedmi zahraničních misích 535 vojáků. Ministerstvo by se přitom chtělo zaměřit jen na dvě až tři operace pod záštitou NATO, EU či OSN. V případě potřeby by však mohlo vysílat malé kontingenty i do jiných misí.

    V Afghánistánu působí 60 slovenských vojáků, kteří se nedávno na žádost NATO přesunuli z Kábulu do nebezpečné jižní části země. Na Balkáně slouží 40 Slováků v misi EU Althea v Bosně a dalších 135 v Kosovu. Zhruba 200 vojáků má Slovensko v misi OSN na Kypru.

    Zdroj: People's Daily (Čína)

     

     

    ivn natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media