natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Británie: Na Afghánistán musí přispět i ostatní

    5. března 2007  16:03

    Británie: Na Afghánistán musí přispět i ostatní
    Alianční spojenci Velké Británie musejí nést část nákladů na válku v Afghánistánu, i když do země neposlali své vojáky, řekl britský stínový ministr obrany Liam Fox. Podle Foxe nejenže Velká Británie spolu se Spojenými státy, Kanadou a Holandskem poskytly nejvíce jednotek, ale také finančně nejvíce přispívají na operaci v Afghánistánu. Očekává se, že finanční náklady na tuto válku dosáhnou pro léta 2006-2007 až 770 milionů liber.

    Fox dále řekl, že pokud by pouze čtyři země z celkových 26 členů NATO nesly finanční břemeno této operace, byl by to „opravdový risk“ pro budoucnost Aliance. Zmínil Německo, které kvůli armádě, která je složena i z branců, nechtělo vyslat vojáky do Afghánistánu. Francie zase odmítla poslat vojáky na afghánský jih, který je nejnebezpečnější částí země. „Ani jedna z těchto zemí se to nesnaží kompenzovat poskytnutím větších finančních příspěvků. Problém je, že se snažíme bojovat s problémy 21. století ve složení z roku 1945,“ dodal Fox.

    Ve zvláštním komentáři, který pravděpodobně nepotěšil zaměstnance britského zbrojního průmyslu, Liam Fox řekl, že Velká Británie by měla nakupovat více vojenského vybavení ze zahraničí. „Myslím, že jsme strávili příliš mnoho času předstíráním, že si můžeme dovolit zakázkovou armádu.“

    Minulý týden oznámil britský ministr obrany Des Browne, že Velká Británie vyšle dalších 1 400 vojáků do Afghánistánu. Celkový počet Britů v této zemi tak stoupne na 7 700.

    Zdroj: BBC (Velká Británie)

    ---

    Francouzsko-kyperská dohoda rozhněvala Turecko

    Francie si zajistila vojenskou pozici ve Středomoří díky dohodě o vojenské spolupráci s Kyprem, což ihned vyvolalo kritiku Turecka. Smlouva, která byla podepsána minulý týden kyperským ministrem zahraničí Georgem Lillikasem a francouzskou ministryní obrany Michele Alliot-Marieovou po šesti měsících vyjednávání, ukazuje zjevný cíl Francie vést vojenskou politiku nezávisle na NATO. Prohlášení tureckého ministra zahraničí říká, že řecko-kyperská vláda neměla právo podepsat žádnou smlouvu, která přispěje k nestabilitě regionu. Odpověď řecko-kyperské vlády však zněla: „Můžeme podepsat smlouvu s kýmkoli budeme chtít.“

    Smlouva předpokládá společná vojenská cvičení obou zemí, společný boj proti přílivu nelegálních přistěhovalců ze Středního východu k evropským břehům a výcvik představitelů kyperské armády ve Francii. Navíc dává Francii právo užívat leteckou základnu blízko Paphosu na jižním Kypru postavenou Řeckem pro případ konfliktu s Tureckem. Již loni byla využívána Francií k evakuaci francouzských občanů z Libanonu.

    Kypr rozhněval Turecko minulý měsíc poté, co nabídnul práva na výzkum oblasti potenciálních ropných polí ve Středozemním moři mezi Kyprem a Libanonem. Turecko si myslí, že Severokyperská turecká republika by měla být součástí takovýchto dohod.

    Čtěte také:
    Po stížnosti Turecka NATO zrušilo cvičení

    Zdroj: Washington Times (USA)

    ---

    EU: Americký protiraketový systém začlenit do NATO
    Německý ministr obrany Franz Josef Jung řekl na setkání ministrů obrany Evropské unie v německém Wiesbadenu, že americké plány na výstavbu protiraketové základny v Evropě  by se měly stát součástí širšího rámce NATO. Toto prohlášení by mohlo uvolnit současné bezpečnostní obavy Ruska z této iniciativy. Jung dodal, že ruské obavy z amerického plánu by měly být dále diskutovány jako součást dialogu mezi NATO a Ruskem. Některá prohlášení prezidenta Vladimira Putina z poslední doby zvýšila napětí mezi ním a Evropou se Spojenými státy. Washington opakovaně zdůraznil, že plán je zaměřen na zločinecké státy jako je Írán a Severní Korea.

    Vysoký představitel EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana řekl, že každá země Evropské unie má právo se svobodně rozhodnout, zda přijme americký systém. „Polsko a Česká republika nepředstavují hrozbu pro nikoho,“ dodal Solana s tím, že pokud je dnes sporné, zda EU čelí nějaké bezpečnostní hrozbě, situace se může změnit v budoucnosti. Dále řekl, že je nutné dělat vše pro dobré a pevné vztahy s Ruskem, které je největším dodavatelem zemního plynu do Evropské unie.

    Ředitel americké Agentury pro raketovou obranu generál Henry Obering řekl na setkání bezpečnostních a obranných expertů v Londýně, že by bylo „rozumné“ pro evropské země, aby se připojily k americkému protiraketovému systému, známého též jako „Syn Hvězdných válek“. Upřesnil, že více než dvacet zemí, které nejsou spojenci Spojených států, již vlastní balistické střely schopné zasáhnout Paříž nebo Londýn.

    Čtěte také:
    Obranné systémy USA a NATO kompatibilní
    SPECIÁL: Vše o systému protiraketové obrany

    Zdroj: New Europe (Belgie)

    ---

    Rozhovory o budoucnosti NATO v Norfolku
    Nejvyšší vojenští představitelé členských zemí NATO se tento víkend sešli v americkém Norfolku, aby prodiskutovali současné a budoucí úkoly Aliance, zejména transformaci NATO a jeho roli v Afghánistánu. Stabilizovat situaci v této zemi bude trvat ještě pět až deset let, řekl vysoký vojenský představitel NATO. V Norfolku sídlí spojenecké velitelství pro transformaci, které zodpovídá za schopnost Aliance čelit výzvám současných světových bojišť. Je to jediné spojenecké velitelství, které je umístěno mimo Evropu. Jeho velitel, americký generál vzdušných sil Lance Smith, řekl, že toto setkání pro ně bylo příležitostí dozvědět se názory členských států NATO na nejrůznější problémy a ukázat jim, co velitelství pro transformaci dělá pro ně.

    „Rozhodující pro rychlejší úspěch operace v Afghánistánu je přimět členské státy NATO k poslání více jednotek do této země a zrušit omezení, která některé státy použily pro vyslání svých jednotek do oblasti,“ řekl nejvyšší vojenský mluvčí NATO kanadský generál Ray Henault.

    Někteří analytikové upozorňují na to, že operace v Afghánistánu představuje krizi identity Aliance, která strávila většinu času své existence defensivními přípravami na možnou sovětskou invazi do Evropy během studené války. Mise v Afghánistánu je tak první vojenskou operací Aliance mimo euroatlantický prostor a jejím prvním pokusem jednat ofenzivně jak politicky tak vojensky. „Zaznamenali jsme úspěchy v obou případech,“ řekl k tomu generál Henault.

    Čtěte také:
    NATO riskuje neúspěch v Afghánistánu

    Zdroj: Daily Press (USA)

    ---

    Talibanští bojovníci se rekrutují z uprchlíků
    Vrchní velitel ozbrojených sil NATO generál John Craddock oznámil, že afghánské uprchlické tábory jsou „významným zdrojem“ pro opětné vybudování náboženských milic v Afghánistánu. Pákistán toto tvrdí už dlouho. „NATO nemůže zvítězit bez větší kontroly hraničních území s Pákistánem a lepší spolupráce mezi Afghánistánem a Pákistánem,“ dodal Craddock.

    Craddock tak připustil, že talibanští povstalci se skrývali mezi afghánskými uprchlíky, protože to pro ně nebyl žádný problém – také mají povolení opravňující k překročení hranice a životu na obou jejích stranách. „V Pákistánu jsou dva miliony Afghánců, kteří jsou velkým zdrojem bojovníků pro Taliban, protože nemají žádnou jinou možnost,“ řekl Craddock.

    Organizace spojených národů bude muset vymyslet řešení pro problém uprchlíků v tomto regionu. Islámábád navrhnul uzavření nejméně čtyř hlavních uprchlických táborů a návrat v nich žijících lidí do Afghánistánu. To afghánská vláda odmítá s poukazem na nedostatečnou infrastrukturu, která by nebyla schopna zvládnout stovky tisíc vracejících se Afghánců.

    Zdroj: Dawn (Pákistán)

     

     


     

    epl natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media