natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Pákistán chce zaminovat afghánskou hranici

    9. ledna 2007  14:55

    Pákistán chce zaminovat afghánskou hranici
    Pákistán se snaží získat podporu Severoatlantické aliance pro svůj plán na oplocení a zaminování hranice s Afghánistánem, což by mělo zabránit ozbrojencům Talibanu v jejím přecházení. I o této otázce bude během dvoudenní návštěvy Pákistánu s tamními představiteli jednat kanadský ministr zahraničí Peter Mackey.

    Pákistán už svou armádu pověřil, aby vypracovala logistické podrobnosti pro oplocení a zaminování hranice dlouhé 2 500 km. Proti tomuto plánu se však staví Afghánistán, jehož prezident Hamíd Karzáí chce použít všechny možné prostředky, aby zabránil pokládání min u hranice.

    Islámábád a Kábul tak pokračují ve slovní válce, kdy se vzájemně obviňují z nedostatečné spolupráce ve válce proti terorismu. Taliban údajně využívá pákistánské území a snadno průchodnou hranici pro útoky proti mezinárodním jednotkám v Afghánistánu. Proti zaminování hranice se staví i OSN, protože to podle ní ke zvýšení bezpečnosti v těchto zemích nepřispěje.

    Zdroj: Gulf Times (Katar)

    ---

    Taliban připravuje ofenzívu
    Povstalecké oddíly Talibanu jsou přichystány na velkou ofenzívu proti jednotkám USA a Severoatlantické aliance v Afghánistánu. Proto američtí velitelé vyzývají k rychlému posílení amerických pozic. Za bezpečnost v Afghánistánu by mělo zodpovídat NATO, ale jeho operace jsou oslabeny nedostatkem vojáků, vybavení a omezeními, jež na své vojáky uvalily některé státy. Očekává se přitom, že Taliban zahájí kampaň, aby přerušil důležitou silnici spojující Kábul a Kandahár, který chtějí rovněž obsadit.

    Z Afghánistánu by přitom měly být některé americké jednotky převeleny do Iráku. Jednotky NATO zase naopak ještě nebyly posíleny o všechny vojáky, které členské státy Aliance přislíbily. Taliban přitom využívá právě neschopnost či neochotu NATO k potlačení vzrůstajícího násilí. Intenzita útoků postupně stále narůstá a navíc povstalci bojují v novém teplém oblečení i v zimních měsících, které dříve využívali k přeskupování.

    Čtěte také:
    Craddock: Nová ofenzíva Talibanu na jaře

    Zdroj: PakTribune (Pákistán)

    ---

    Jordánsko chce hostit středisko NATO
    Jordánsko se nabídlo, že by mohlo hostit oblastní středisko pro bezpečnostní spolupráci podporované Severoatlantickou aliancí. To by mělo sloužit k výcviku a vzdělávání důstojníků ze států na Středním východě.

    Toto centrum má být vybudováno jako součást druhé fáze iniciativy na spolupráci při výcviku, v jejím rámci se chce NATO se svými partnery ze Středomoří a Středního východu podělit o své zkušenosti při vojenském výcviku. Podle zdrojů z NATO se pro vybudování střediska na svém území nabídlo Jordánsko a Katar.

    O zahájení spolupráce při výcviku pro země Středomořského dialogu a Istanbulské iniciativy pro spolupráci bylo rozhodnuto na listopadovém summitu Aliance v lotyšské Rize.

    Zdroj: MENAFN (Jordánsko)

    ---

    Turečtí generálové vylepší armádu Ázerbajdžánu
    Ázerbajdžán chce, aby jeho armáda splňovala standardy Severoatlantické aliance. Za tím účelem zahájil komplexní projekt a plánuje letos podniknout důležité kroky. Administrativa v Baku se proto též chystá v polovině roku jmenovat tureckého generála náměstkem ministra obrany. Ten by měl získat významné pravomoci a pracovat se svým vlastním týmem z Turecka. Partnerství je plánováno až do roku 2011, do kdy budou tento post zastávat různí generálové vybraní tureckou armádou.
     
    Ázerbajdžán má tento systém založen na zkušenostech Litvy z roku 2002, která pro reformu své armády najala amerického plukovníka ve výslužbě Ionase Kronkaytise na místo náčelníka generálního štábu. Ten do roku 2003 litevskou armádu dovedl ke  standardům NATO, což vyústilo v přijetí Litvy do Aliance.

    Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

    ---

    NATO letos nestáhne vojáky z Kosova
    Severoatlantická aliance zřemě letos nesníží počet vojáků v Kosovu, dokud nebude rozhodnuto o požadavku albánské většiny na osamostatnění od Srbska. Návrh OSN na budoucnost této provincie by měl vzniknout do několika týdnů, téměř osm let poté, co jednotky NATO vyhnaly srbské síly.

    V současnosti je v Kosovu pod velením NATO 16 500 vojáků ze 36 zemí, kteří mají zabránit násilnostem, pokud se rozhodnutí zpozdí či pokud nebudou naplněna očekávání Albánců.

    Vyslanec OSN Martti Ahtisaari, jenž zprostředkovává přímé rozhovory mezi Srbskem a kosovskými Albánci, by měl představit svůj návrh na budoucnost Kosova po srbských všeobecných volbách 21. ledna. Původně stanovený termín přitom byl konec roku 2006. Ahtisaariho návrh zřejmě umožní Albáncům získat nezávislost, kterou podporují západní státy. Proti se staví Rusko, jež má v OSN právo veta, které tvrdí, že odebrání Kosova Srbsku porušuje mezinárodní právo a posílí separatisty na celém světě.

    Čtěte také:
    Spor USA a Ruska o budoucnost Kosova

    Zdroj: Washington Post (USA)

    ivn natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media