natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Finsko by mohlo vstoupit do NATO

    3. listopadu 2006  13:40

    Finsko by mohlo vstoupit do NATO
    Finsko by mělo buď výrazně zvýšit obranný rozpočet nebo se připojit k Severoatlantické alianci, uvedl to finský ministr obrany Seppo Kaariainen. Stoupající ceny zbraní a vojenského vybavení totiž mohou způsobit zmenšení finských ozbrojených sil. Současný obranný systém dnes funguje dobře, ale stěží bude schopen pracovat na konci příštího desetiletí, dodal Kaariainen.

    Aby armáda odpovídala měnící se bezpečnostní situaci, potřebuje pořizovat vybavení, jehož cena se může podle některých odhadů během následujících sedmi let zdvojnásobit. Při tomto trendu a současném armádním rozpočtu nebude Finsko schopno udržet stávající vojsko i v budoucnosti. Alternativou ke zvyšování výdajů na obranu by byl vstup do NATO, ačkoliv ušetření peněz by nebylo jeho jediným cílem. Navíc i po přistoupení k alianci by Finsko muselo svůj obranný rozpočet o něco navýšit.

    Zdroj: People's Daily (Čína)

    ---

    Soud zamítl odškodnění za útoky NATO
    Německý nejvyšší soud zamítl požadavek skupiny Srbů, kteří chtěli odškodnit za nálety Severoatlantické aliance z roku 1999, při nichž bylo 10 srbských vesničanů zabito a 30 zraněno. Soud uvedl, že německé zákony nezohledňují vyrovnání mezi státem a jednotlivcem, ale pouze mezi státy. Navíc se daného útoku neúčastnilo německé letadlo.

    K útoku došlo 30. května 1999 ve vesnici Varvarin ve středním Srbsku. Letadlo NATO zasáhlo most přes řeku Moravu, v době kdy místní lidé oslavovali ortodoxní křesťanský svátek. Nejvíce mrtvých si vyžádal až druhý nálet, který zasáhl lidi snažící se pomoci obětem prvního útoku. Srbové požadovali po Německu zhruba 530 tisíc euro, protože Německo jako člen NATO mělo, podle jejich názoru, vetovat útok proti civilnímu cíli bez vojenského významu.

    Zdroj: AlertNet / Reuters (Velká Británie)

    ---

    Afghánský parlament prošetří smrt civilistů
    V důsledku zvyšujícího se počtu civilních obětí bojů mezi bojovníky Talibanu a koaličními vojáky v jižním Afghánistánu byl vytvořen tým poslanců, který má tuto záležitost vyšetřit přímo na místě v okrese Panjwayi v provincii Kandahár. Tam bylo podle místních obyvatel minulý týden při dvou náletech mírových sil ISAF zabito okolo 90 civilistů. Mluvčí ISAF major Luke Knittig však uvedl, že bylo zabito 38 povstalců, kteří se snažili proniknout do okresu Panjwayi.

    Původní zprávy Severoatlantické aliance oznámily zabití 12 civilistů, ale odhady afghánských představitelů hovoří o 30 až 80 zabitých civilistech, včetně mnoha žen a dětí. Kvůli zvyšujícím se ztrátám životů civilistů už alianci kritizovaly i mezinárodní organizace, včetně Mezinárodního výboru Červeného kříže, Human Rights Watch či mise OSN v Afghánistánu.

    Čtěte také:
    HRW kritizuje civilní ztráty v Afghánistánu

    Zdroj: Dawn (Pákistán)

    ---

    Srbové nikdy nepřijmou ztrátu Kosova
    Současná i každá budoucí srbská vláda odmítne schválit nezávislost Kosova. Prohlásil to srbský premiér Vojislav Koštunica, který už před několika dny hrozil zhoršením vztahů se Srbskem těm státům, jež nezávislost Kosova uznají. Podle diplomatických zdrojů chce zvláštní vyslanec OSN Martti Ahtisaari navrhnout, aby Kosovo dostalo právo vstoupit do mezinárodních organizací jako normální suverénní země.

    Koštunica uvedl, že dosud neviděl Ahtisaariho návrh, nicméně dodal: "Jedna věc je jistá: pokud tento návrh není v souladu s Chartou OSN a pokud narušuje princip srbské územní celistvosti, pak nemůže uspět." Postoj každé budoucí srbské vlády ohledně Kosova plně definuje i nová ústava, jež byla schválena v referendu během uplynulého víkendu.

    Čtěte také:
    Ahtisaari nepodpoří okamžitou nezávislost Kosova
    Srbsko: Ústava zřejmě přijata

    Zdroj: Gulf Times (Katar)

    ---

    USA si zachovají silnou pozici v Bosně
    Ačkoli Spojené státy stáhnou do konce měsíce své pozemní jednotky z Bosny a Hercegoviny, budují tam velkou novou ambasádu, jež má symbolizovat jejich budoucí závazky. Uvedl to americký velvyslanec Douglas McElhaney. Z původního počtu 20 tisíc amerických vojáků, kteří byli rozmístěni v Bosně v letech 1995-96 po dojednání Daytonské mírové dohody, která ukončila válku v Bosně, jich nyní zbylo 150. V zemi však zůstávají mírové síly Evropské unie, která postupně přebrala hlavní roli USA a Severoatlantické aliance.

    USA však vojensky v Bosně i nadále zůstanou prostřednictvím velitelství NATO v Sarajevu, které je pod velením amerického generála a kde slouží desítky amerických důstojníků. "Není to tak, že by Spojené státy opouštěly tento region," řekl velvyslanec McElhaney. Potvrzuje to i budování nové ambasády v Sarajevu, která bude na s ohledem na velikost Bosny a Hercegoviny poměrně velká.

    Zdroj: Reuters (Velká Británie)

     

    ivn natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media