natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    18. 3. 2024

    17:03
    Budova ústředí britské tajné služby SIS u Vauxhall Cross na jižním břehu řeky...

    Šéf britské rozvědky MI6: Už teď jsme ve válce

    Bývalý šéf britské špionážní agentury MI6 Richard Dearlove varuje před nebezpečím, které představuje agresivní, avšak rafinovaná politika Putinova režimu. Podle něj je nejen Británie, ale celý západní svět ve stavu války, i když to tak veřejnost často nevnímá.

    „Kdybyste tady v Británii zastavili někoho na ulici a zeptali se ho, zda si myslí, že jsme ve válce, koukali by na vás jako na blázna,“ podotkl Dearlove.

    „Ale my jsme ve válce - jsme zapojeni do hybridní války s Ruskem a já se to snažím lidem neustále připomínat.“

    Dearlove též poukazuje na nedostatečné investice do obrany nejen v rámci Velké Británie, ale Severoatlantické aliance jako celku. Zatímco Rusko a Čína zvyšují své armádní rozpočty, měly by členské země NATO podle něj vydávat minimálně 3 % svého HDP na obranu.

    Někdejší šéf MI6 označil Německo za příliš „pacifistické“ a kritizoval ho, že nikdy nebralo svou bezpečnost dostatečně vážně. To však není to jediné, co ho znepokojuje. Obavy má také z celospolečenské nepřipravenosti v západních zemích.

    Zdroj: Politico Europe (USA/Belgie)

    16:56
    Ruský průzkumný a řídící stroj A-50 nad Baltem

    Rusko je podezřelé z rušení signálu GPS letadla s britským ministrem

    Rusko je podezřelé z rušení satelitního signálu na letadle Royal Air Force přepravujícího britského ministra obrany Granta Shappse z Polska. K incidentu mělo dojít poblíž ruské enklávy Kaliningrad.

    Celá událost trvala asi 30 minut, během kterých se letadlo muselo spoléhat na alternativní formu navigace kvůli výpadku GPS. Britské vládní zdroje však naznačují, že bezpečnost ministra obrany ani zbytku posádky nebyla ohrožena.

    Mluvčí britského premiéra Rishiho Sunaka potvrdil, že k incidentu došlo a dodal, že rušení signálu na letadlech není okolo kaliningradské enklávy ničím neobvyklým.

    Zdroje z britského ministerstva obrany ale vyjádřily obavy z rizik, které by podobné incidenty mohly mít pro civilní letadla.

    Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

    16:47
    Italský ministr obrany Guido Crosetto

    Itálie: Evropa prý potřebuje jednotnou strategii proti Rusku

    Podle italského ministra obrany Guida Crosetta by se Evropa měla vyvarovat „velkých prohlášení“ a spíše najít jednotnou strategii proti Rusku na úrovni Evropské unie a Severoatlantické aliance.

    Crosettova kritika směřuje zejména na státy tzv. Výmarského trojúhelníku, jejichž lídři se před pár dny sešli, aby společně probrali vojenskou pomoc Ukrajině. Podle něj je toto štěpení na nepočetné skupinky zemí „nepraktické“.

    Italský ministr obrany navíc vyloučil, že by měl Řím v plánu posílat své vojáky na pomoc proti ruské agresi. Podobné prohlášení učinil rovněž tamní šéf diplomacie s tím, že „cílem má být dosažení míru, nikoli rozšíření války“.

    Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)

    16:39
    Zničená ruská technika u Vuhledaru

    Nová ukrajinská strategie: zakopat se, vydržet a doufat v americké dodávky

    Ruské síly postupují pomalu, ale vytrvale, a Ukrajina má značné potíže se s tím vyrovnat. Ukrajinci se snaží stabilizovat frontu a doplňovat své vyčerpané jednotky, ale situace je pro ně pochmurná, obzvlášť kvůli chybějící americké pomoci.

    Navzdory tomu, že Spojené státy slíbily nový balíček vojenské pomoci, rychlost schvalování a dodávek způsobuje, že Ukrajina zaostává v množství munice ve srovnání s Ruskem.

    Bez rychlého a značného nárůstu západní pomoci hrozí Ukrajině opravdu vážné problémy.

    „Bez prudkého nárůstu západní vojenské pomoci a zásadních změn v kyjevské strategii se bude ukrajinská pozice na bojišti nadále zhoršovat, dokud nedosáhne bodu zvratu,“ prohlásila Dara Massicot, odbornice na ruskou armádu a vedoucí pracovnice amerického think-tanku Carnegie Endowment for International Peace.

    Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (USA/ČR)

    16:31
    Šéf NATO Jens Stoltenberg

    Klimatická změna podkopává globální bezpečnost, varoval šéf NATO

    Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg zdůraznil, že je nutné bojovat proti globálnímu oteplování a klimatickou změnu označil za „multiplikátor krize“ s vážnými důsledky pro globální bezpečnost.

    Prohlásil to na tiskové konferenci v Baku s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem, jehož země má v listopadu pořádat konferenci COP29 o změně klimatu pod záštitou OSN.

    Stoltenberg zároveň pochválil Ázerbájdžán za to, jak „důležitou roli sehrál při dodávkách (zemního) plynu klíčovým spojencům NATO“.

    Zdroj: The Straits Times (Singapur)

    15. 3. 2024

    14:52
    Vojáci francouzského námořnictva při operaci Unified Protector.

    Stoltenberg: Alianční státy vydávají na obranu rekordní částky

    Členové Severoatlantické aliance musí co nejdříve začít poskytovat další pomoc Ukrajině, protože jakékoliv zpoždění bude mít podle šéfa NATO dopady na to, co se děje na bojišti.

    „Nesmíme dovolit autoritářským vůdcům, aby si za pomoci násilí dělali, co chtějí. To je nebezpečné pro nás pro všechny,“ prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

    Podle Stoltenberga se Rusko snaží pomocí války uzavřít dveře NATO, ale jeho válka ukázala pravý opak. Ukrajina je Alianci blíž než kdy před tím a od začátku ruské invaze na Ukrajinu NATO získalo dva nové členy.

    Dále je pozitivní, že evropské členské státy NATO budou v roce 2024 historicky poprvé investovat do obrany 470 miliard dolarů, což představuje 2 % jejich společného HDP.

    Zdroj: Rzeczpospolita (Polsko)

    14:57
    Severoatlantická aliance

    NATO a EU kritizují ruské volby

    Očekává se, že ruský prezident Vladimir Putin vyhraje prezidentské volby, ve kterých proti němu stojí pouze tři kandidáti schválení Kremlem.

    Žádný skutečný opoziční kandidát nebyl připuštěn ke kandidatuře. Podle Evropské unie a Severoatlantické aliance ruské prezidentské volby nebudou svobodné a spravedlivé. To naznačuje i uskutečnění voleb v okupovaných částech Ukrajiny, kde lidé musí volit pod ozbrojeným dohledem.

    Volby budou trvat tři dny, ale v okupovaných částech Ukrajiny začaly o den dřív. Podle toho, jak probíhaly volby v předchozích obdobích, se očekává, že Putin bude u moci dalších šest let. To znamená, že by byl Putin u moci déle nežli jakýkoliv další ruský vůdce od dob Kateřiny Veliké. Julija Navalná, vdova po zesnulém opozičním vůdci Alexeji Navalném, který minulý měsíc zemřel ve vazbě, vyzvala k protestům u volebních místností.

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

    15:02
    Vlajka Bulharska a NATO.

    Většina Bulharů podporuje členství v NATO

    Bulharsko bude slavit 20 let v Severoatlantické alianci. Nedávné výsledky průzkumu veřejného mínění poukazují na názory občanů ohledně členství v NATO a jejich vnímání bezpečnosti.

    Od vstupu do Aliance v roce 2004 značná část obyvatel přisuzuje přítomnosti NATO pocit bezpečí. 56 % Bulharů chce zůstat v Alianci naopak 28 % Bulharů vyjádřilo přání z Aliance vystoupit. Ale to nemění nic na tom, že 59 % Bulharů se domnívá, že NATO úspěšně zajišťuje bezpečnost země. Bulhaři chtějí, aby země navýšila výdaje na obranu, a to i v rámci kolektivní obrany. Souhlasně se v tomto ohledu vyjádřilo ohromujících 84 % respondentů.

    Zdroj: Novinite (Bulharsko)

    15:00
    Šéf NATO Jens Stoltenberg

    Gruzie je nejbližším spojencem NATO, tvrdí Stoltenberg

    Podle výroční zprávy generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga je Gruzie nejbližším spojencem a aspirujícím členem Aliance.

    Spolupráce mezi Gruzií a NATO v rámci obrany se i nadále upevňuje. O tom svědčí i zprávy z loňského summitu ve Vilniusu, kde členové Aliance potvrdili případnou podporu Gruzie, pokud se rozhodne zahájit proces vstupu do NATO.

    Zdroj: Agenda.ge (Gruzie)

    14:55
    Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.

    NATO podporuje vývoj technologií pomocí programu DIANA

    Polsko a Finsko mají zájem podílet se na obranném inovačním programu pro severní Atlantik (DIANA).

    Je to organizace založená Severoatlantickou aliancí a jejím úkolem je podporovat vývoj technologií, které by mohly fungovat jak v civilním, tak v obranném sektoru. DIANA podporuje vybrané začínající podniky a společnosti z celé Aliance, které mohou získat granty a podporu při zavádění nových technologií v zemích NATO.

    V Polsku nově vznikne centrum Krakov DIANA, které společně povede technická univerzita AGH a Krakow Technology Park. „DIANA poskytuje příležitost rozvíjet vědu v Polsku,“ uvedl zástupce Polska v programu DIANA generál Marcin Górka.

    Ve Finsku pod záštitou programu DIANA vzniknou dvě nová testovací centra, která budou sloužit pro testování vojenských technologií. Testovací centra budou propojena s Technologickým výzkumným centrem (VTT) ve městě Espoo a s univerzitou ve městě Oulu. VTT se zaměřuje na kyberbezpečnost komunikace, kvantové a vesmírné komunikace, zatímco centrum v Oulu by se zaměřilo na testování síťové technologie 6G.

    Zdroj: Rzeczpospolita (Polsko), Helsingin Sanomat (Finsko)

    14. 3. 2024

    15:48
    Ofenziva ukrajinské armády

    Německo znovu diskutuje o raketách Taurus pro Ukrajinu

    Dolní komora německého parlamentu Bundestag bude jednat o vyslání raket Taurus na pomoc Ukrajině v boji proti ruské invazi.

     Opoziční Křesťanskodemokratická unie (CDU) požaduje okamžité nasazení raket dlouhého doletu Taurus, ale to je v rozporu s názorem kancléře Olafa Scholze. „Rakety by mohly být nasazeny pouze s využitím vojáků německé armády, což by znamenalo zatažení Německa do války proti Rusku,“ uvedl Scholz.

    Rakety Taurus KEPD-350 mohou být odpáleny vojenskými bojovými letadly a letí skoro nadzvukovou rychlostí. Tyto střely mohou zasáhnout cíle vzdálené až pět set kilometrů a díky své schopnosti letět ve výšce 35 metrů jsou v podstatě radarem nedetekovatelné. Ukrajina už podobné zbraně využívá, ale s kratším doletem.

    Německá vláda se zdráhá poskytnout Ukrajině zbraně, které by mohly zasáhnout cíle na ruském území. Obává se, že by to mohlo být považováno za provokaci. Moskva před dodávkami podobných zbraní několikrát varovala.

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

    15:43
    Ofenziva ukrajinské armády

    Země EU uzavřely dohodu o vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 5 miliard eur

    Země Evropské unie dosáhly po dlouhotrvajících jednáních dohody o zvýšení a obnovení vojenské pomoci Ukrajině.

     Dohoda, kterou velvyslanci v Bruselu uzavřeli, poskytne do konce roku Evropskému mírovému fondu (EPF) 5 miliard eur, které doplní už vyčleněných 6 miliard eur z počátku roku 2022.

    Kvůli maďarskému vetu, které bylo odplatou Kyjevu za označení OTP Bank za mezinárodního sponzora války, byla funkce EPF od května minulého roku ochromena. Problémy s funkcí EPF vznikly už dříve během roku 2023, když začala ztrácet na síle a nebylo dostatek zásob. Mnoho vlád zemí EU v tomto období přešlo z kolektivní pomoci na pomoc bilaterální.

    Mezitím bylo možné zahájit debaty o reformě obranného fondu EU, který by mohl být efektivnější, předvídatelnější a lépe nastavený pro potřeby Ukrajiny. EPF bude upřednostňovat poskytnutí zbraní vyrobených v EU, ale dá možnost nákupu zbraní v jiných zemích světa, pokud to bude potřeba.

    Zdroj: Euronews (Belgie)

    15:38
    Letoun F-16 dánského letectva na Dnech NATO v Ostravě

    Dánsko chce zahájit povolání žen do armády

    Dánsko plánuje povolat ženy k vojenské službě.

    Stane se tak jednou z mála zemí, kde budou ženy muset sloužit v ozbrojených silách. S ohledem na to, že již dnes mohou ženy v Dánsku v ozbrojených silách sloužit dobrovolně je to logický krok, který přispěje k upevnění rovnosti žen a mužů. V roce 2023 měly ženy v dánské armádě čtvrtinové zastoupení.

    Dánská armáda se skládá ze sedmi až devíti tisíc profesionálních vojáků bez branců, kteří procházejí základním výcvikem. Povinná vojenská služba se vztahuje na muže starší 18 let, ale z důvodu dostatku dobrovolníků nemusí být všichni muži podrobeni vojenské službě.

    „Dánsko v rámci reorganizace armády prodlouží službu pro muže i ženy ze čtyř na 11 měsíců. Bude také investovat do pozemních systémů protivzdušné obrany a do pěší brigády o síle až 6 000 vojáků do roku 2028,“ uvedla dánská premiérka Mette Frederiksen. „Tyto kroky provádíme jako formu odstrašení,“ prohlásil ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen.

    Zdroj: Politico (Belgie)

    15:29
    Vztyčení finské vlajky před bruselskou centrálou Aliance (4. dubna 2023)

    Členství v NATO podporuje 70 % Čechů

    Podle průzkumu analytického ústavu STEM 70 % Čechů souhlasí s členstvím v Severoatlantické alianci.

    Dále šetření ukázalo, že NATO důvěřuje v současné době pouze 61 % českých občanů, zatímco v letech 2023 a 2022 to bylo 70 %. Průzkum byl zveřejněn 12. března 2024 přesně 25 let poté, co se Česká republika stala členem NATO.

    Souhlas s členstvím v NATO je většinový ve všech sociodemografických skupinách, mírně vyšší je mezi mladšími lidmi a roste také s dosaženým vzděláním. Průzkumu se účastnilo kolem jednoho tisíce osob starších 18 let.

    Zdroj: Brno Daily (ČR)

    15:25
    Čínské námořnictvo.

    Čína a NATO pokračují ve společném dialogu o bezpečnosti

    Čína a Severoatlantická aliance zorganizovaly v Pekingu osmé jednání mezi vojenskými štáby o bezpečnostní politice.

    Dialog, který mezi oběma stranami proběhl, se týkal globální a regionální bezpečnosti s důrazem na nezákonnou invazi Ruska na Ukrajinu, námořní bezpečnost a otázky společných zájmů. Poslední podobný rozhovor mezi Čínou a Aliancí se uskutečnil minulý rok v únoru na půdě sídla NATO v Bruselu.

    Zdroj: Reuters (USA)

    13. 3. 2024

    16:30
    Prezient Petr Pavel s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem v klubu...

    Clinton: expandovat NATO na východ bylo správné

    Bývalý americký prezident Bill Clinton prohlásil, že rozšíření Severoatlantické aliance o země bývalého východního bloku bylo správné.

    O rozhodnutí, na které měl jako hlava státu nejsilnější alianční země zásadní vliv, mluvil na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost konané ku příležitosti 25. výročí vstupu České republiky do NATO.

    „Učinili jsme správnou věc,“ řekla emeritní hlava státu. „Někdy prostě musíte riskovat... a podstoupit toto riziko se před 25 lety rozhodli všichni zúčastnění,“ prohlásil Clinton.

    Kritici rozšíření NATO na východ však naznačují, že bezpečnostní zájmy Moskvy byly ignorovány. Clinton zdůraznil, že během svého mandátu mezi lety 1993 a 2001 se Rusy snažil více integrovat do euroatlantického prostoru, například v rámci tzv. Rady NATO-Rusko. „Dali jsme jim šanci se zúčastnit,“ dodal.

    Clinton rovněž poděkoval českému prezidentovi Petru Pavlovi za jeho iniciativní přístup při shánění 800 tisíc kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu. „Musíme stát při Ukrajině, dokud bojuje,“ zdůraznil na konferenci.

    Zdroj: Der Spiegel(Německo)

    16:28
    Polští vojáci. Ilustrační foto.

    Drtivá většina Poláků považuje NATO za garanta bezpečnosti

    Z posledního průzkumu vyplývá, že naprostá většina Poláků nepochybuje o členství v Severoatlantické alianci.

    Děje se tak v době, kdy probíhá ruská agrese proti sousední Ukrajině a Polsko dává na obranné výdaje 4,2 % HDP.

    Respondentům byla položena otázka, zda si myslí, že členství v NATO zvýšilo bezpečnost země. Souhlas vyjádřilo 88,7 % Poláků, jen 1,4 % obyvatel mělo jiný názor. Desetina neví.

    Voličů podporujících členství v Alianci bylo ze stran současné vládní koalice 97 %, z opozičních voličů vyjádřilo spokojenost o trochu méně (91 %). Tak vysoká čísla naznačují široký společenský konsenzus na otázkách týkajících se bezpečnosti země.

    Zdroj: rp.pl(Polsko)

    16:26
    Finsko a Švédsko jednají o vstupu do NATO.

    Před centrálou NATO byla slavnostně vyvěšena švédská vlajka

    Poprvé byla vztyčena švédská vlajka před centrálou Severoatlantické aliance v Bruselu při ceremonii k příležitosti oficiálního přijetí Švédska do NATO.

    Generální tajemník Jens Stoltenberg k rozšíření NATO o další skandinávskou zemi řekl, že „Švédsko zaujalo své legitimní místo u aliančního stolu chráněného principy kolektivní obrany, která se opírá o článek 5. Ten představuje maximální záruky naší svobody a bezpečnosti.“

    „Přistoupení Švédska opět ukazuje, že dveře NATO zůstávají otevřené. Nikdo je nemůže zavřít. Každý národ má právo zvolit si svou vlastní cestu a členové NATO volí cestu svobody a demokracie,“ dodal Stoltenberg, který byl při vyvěšení doprovázen švédským předsedou vlády Ulfem Kristerssonem.

    Zdroj: ERR(Estonsko)

    16:24
    Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.

    Rumunský prezident chce být generálním tajemníkem NATO

    Rumunský prezident Klaus Iohannis oznámil, že se hodlá ucházet o pozici generálního tajemníka NATO.

    Chce nahradit Jense Stoltenberga, jehož mandát má končit v druhé polovině tohoto roku.

    Nejsilnějším Iohannisovým protikandidátem bude zřejmě současný nizozemský premiér Mark Rutte, kterému v posledních týdnech vyjádřilo podporu hned několik aliančních zemí včetně Spojených států, Spojeného království, Francie a Německa. Tato podpora staví Rutteho do silnější pozice ke zvolení, i když bude samozřejmě zapotřebí jednomyslný souhlas všech 32 členských států.

    Rumunský prezident uvedl, že se o tuto pozici hodlá ucházet zejména proto, že by „východní Evropa měla mít větší zastoupení ve vedoucích funkcích“ v rámci Aliance.

    Rumunsko po ruské invazi na Ukrajinu zvýšilo obranné výdaje na 2,5 procenta HDP. Země sdílí hranici s Ukrajinou o délce větší než 600 kilometrů a na svém území má umístěn americký obranný systém proti balistickým raketám a stálou bojovou skupinu NATO.

    Zdroj: Rádio e Televisão de Portugal(Portugalsko)

    16:23
    Americká námořní pěchota na cvičení Cold Response v Norsku

    Další vojenské manévry NATO v Arktidě

    Ministerstvo obrany USA oznámilo, že v rámci cvičení Arctic Shock, které proběhne v polovině března, přeletí američtí a norští vojáci z Aljašky severní pól a budou vysazeni na norském území.

     Jedná se o další událost naznačující význam arktické oblasti pro bezpečnost celé Severoatlantické aliance.

    Arctic Shock je další ze série cvičení NATO, která je součástí rozsáhlé operace Steadfast Defender-24. Té se má v rámci několika měsíců zúčastnit zhruba 90 tisíc aliančních vojáků. Arctic Shock má ilustrovat schopnosti aliančních sil působit v extrémně nízkých teplotách a složitých podmínkách.

    „Cvičení jako tato ilustrují strategickou pozici Aljašky ve světě a strategický význam 11. výsadkové divize pro armádu a naši zem,“ prohlásil generálmajor Brian Eifler, velitel 11. výsadkové divize, jejíž vojáci se cvičení zúčastní. „Vážíme si příležitosti pracovat s našimi spojenci z norských ozbrojených sil,“ dodal.

    Zdroj: Defence 24(Polsko)

    12. 3. 2024

    15:35
    Polská speciální jednotka Formoza

    Polsko vyzvalo spojence, aby vydávali na obranu alespoň tři procenta HDP

    Polský prezident Andrzej Duda vyzval ostatní členy Severoatlantické aliance, aby zvýšili své výdaje na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu, protože Rusko staví svou ekonomiku na válečnou úroveň a pokračuje v invazi na Ukrajinu.

    „Válka na Ukrajině jasně ukázala, že Spojené státy jsou a měly by zůstat lídrem v otázkách bezpečnosti v Evropě a ve světě,“ uvedl Duda. „Nicméně i ostatní země NATO musí převzít větší odpovědnost za bezpečnost celé Aliance a intenzivně modernizovat a posilovat své jednotky,“ řekl.

    Polsko nyní vynakládá na obranu 4 procenta HDP, což z něj činí člena, který v procentním vyjádření posílá na modernizaci své armády nejvíce prostředků. USA se pohybují vysoko nad třemi procenty.

    Administrativa Bílého domu však naznačila, že Dudova výzva ke zvýšení cíle výdajů na obranu pro země NATO může být, alespoň prozatím, příliš ambiciózní.

    Zdroj: Voice of America(USA)

    15:33
    Ukrajinská armáda na Donbase

    Orbán: Když Trump nepošle ani halíř, válka na Ukrajině skončí

    Maďarský premiér Viktor Orbán prohlásil, že pokud se bývalý americký prezident Donald Trump vrátí k moci, fakticky ukončí válku na Ukrajině tím, že zastaví financování Kyjeva.

    „On má velmi jasnou vizi,“ uvedl Orbán. „Za prvé, nedá ani halíř na rusko-ukrajinskou válku. Proto ta válka skončí, protože je zřejmé, že Ukrajina se nemůže postavit na vlastní nohy,“ dodal. Komentáře zazněly po jejich společném setkání na Floridě.

    Orbán je dlouhodobým odpůrcem snah Evropské unie a Severoatlantické aliance o pomoc Ukrajině. Maďarsko soustavně brzdí jednání, ačkoli nedávno podepsalo balíček pomoci Kyjevu ve výši 50 miliard eur a po měsících vyčkávání schválilo vstup Švédska do NATO.

    „Pokud Američané spolu s Evropany nedají peníze a zbraně, válka skončí. A pokud Američané nedají peníze, pak Evropané nebudou schopni financovat tuto válku sami. A pak válka skončí,“ řekl Orbán.

    Zdroj: CNN(USA)

    15:32
    Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.

    Stoltenberg: USA zůstanou i po volbách spojencem NATO

    Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg je přesvědčen, že Spojené státy zůstanou NATO věrné i po podzimních prezidentských volbách, a to navzdory výhrůžkám republikánského favorita Donalda Trumpa spojencům.

    „NATO je důležité pro Evropu, ale také pro Spojené státy. Mají 31 přátel a spojenců, což Rusko nebo Čína vůbec nemají,“ řekl Stoltenberg.

    V únoru Trump na shromáždění v Jižní Karolíně řekl, že by „povzbudil“ Rusko, aby zaútočilo na každou zemi NATO, která nepřispívá do alianční pokladny dvěma procenty svého HDP.

    „Kritika není namířena proti NATO, ale kritika byla namířena proti spojencům NATO, kteří do NATO neinvestují dostatečně,“ uvedl však Stoltenberg v narážce na Trumpovy komentáře.

    Zdroj: Euronews(Francie)

    15:29
    Ministr zahraničních věcí Polska Radoslaw Sikorski.

    Polsko nevylučuje přítomnost NATO na Ukrajině

    Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski uvedl, že přítomnost sil Severoatlantické aliance na Ukrajině není „nemyslitelná“.

    Sikorski reagoval pozitivně na nedávné vyjádření francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že by na Ukrajině mohly být rozmístěny západní jednotky.

    Francouzský prezident Emmanuel Macron dříve uvedl, že nelze vyloučit možnost vyslání západních vojsk na Ukrajinu. Francouzští představitelé se po kritice snažili výrok zmírnit a zdůraznili, že je třeba dát Rusku najevo, že nemůže vyhrát svou válku na Ukrajině.

    Naopak polský premiér Donald Tusk dal jasně najevo, že Polsko nemá v úmyslu vyslat na Ukrajinu vojáky a mělo by se soustředit na poskytnutí maximální podpory Ukrajině v jejím vojenském úsilí proti ruské agresi.

    Zdroj: Deutsche Welle(Německo)

    15:15
    Tábor ruských invazních vojsk v Bělorusku

    Bělorusko posiluje připravenost armády v reakci na cvičení NATO

    Bělorusko zahájilo rozsáhlou kontrolu bojové připravenosti ozbrojených sil v souvislosti s cvičením Severoatlantické aliance, které probíhá v blízkosti jeho hranic.

    „Ozbrojené síly věnují velkou pozornost udržení vysoké úrovně bojové a mobilizační připravenosti v současné zhoršené vojensko-politické situaci,“ uvedlo běloruské ministerstvo obrany na Telegramu.

    Náčelník generálního štábu Viktor Gulevič uvedl, že inspekce je rovněž reakcí na manévry NATO, které probíhají po celé Evropě, včetně cvičení Dragon 24 probíhajícího v rámci NATO Steadfast Defender, které je největším cvičením v Evropě za poslední desetiletí.

    Určené běloruské vojenské jednotky provedou řadu cvičení a tyto reakce budou v budoucnu zintenzivněny, včetně navýšení zúčastněných jednotek.

    Zdroj: Investing.com(Kypr)

    11. 3. 2024

    16:44
    Letoun F-16 dánských vzdušných sil na Dnech NATO v Ostravě

    První F-16 by Ukrajina mohla nasadit už v červenci

    Ukrajina by mohla do července zprovoznit jen šest z přibližně 45 přislíbených stíhaček F-16.

     Stíhačky Ukrajině přislíbilo několik evropských spojenců, ale jejich dodávka a výcvik pilotů jsou náročné.

    Dánsko, Nizozemsko, Norsko a Belgie vyčlenily pro Ukrajinu přibližně 45 stíhaček F-16. Prvních šest letounů pošle Dánsko koncem jara a dalších třináct do roku 2025. Nizozemsko dodá slíbených 24 stíhaček, až budou ukrajinští piloti vycvičeni.

    Dvanáct pilotů bude po výcviku v Dánsku, Velké Británii a USA připravených již letos v létě. Do té doby však může být dodáno jen asi šest F-16, které evropští spojenci slíbili.

    Dodávky stíhaček F-16 na Ukrajinu provází nejistota, včetně časového harmonogramu, množství, rychlosti výcviku pilotů a dostupnosti personálu údržby. Nasazení stíhaček by mohla zdržet i oprava ukrajinských vojenských ranvejí.

    Zdroj: Euromaidan Press(Ukrajina)

    16:43
    Izraelská armáda v pásmu Gazy

    USA vyslaly do Středozemního moře loď ke stavbě humanitárního mola

    Americké Centrální velitelství (CENTCOM) vyslalo loď s potřebným materiálem k vybudování dočasného přístavu u pobřeží pásma Gazy.

    Plavidlo vyplulo den poté, co americký prezident Joe Biden oznámil, že USA poskytnou humanitární pomoc Gaze po moři.

    „Besson, plavidlo logistické podpory, veze první vybavení pro zřízení dočasného mola k dodávkám životně důležitých humanitárních zásob,“ dodalo CENTCOM.

    Mluvčí ministerstva obrany USA Pat Ryder vysvětlil, že zřízení dočasného mola v Gaze proběhne ve spolupráci se spojenci a partnery v regionu. Výstavba může trvat až šedesát dní.

    Zdroj: Anadolu Agency(Turecko)

    16:41
    Šampionát odstřelovačů - to je pestrá směs zbraní a výstroje

    Válka na Ukrajině mění globální obchod se zbraněmi

    Světový obchod se zbraněmi se za poslední čtyři roky zásadně proměnil.

    Nová data uvedla studie Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru.

    Válka na Ukrajině podnítila nákupy nových zbraní v Evropě, z čehož nejvíce profitují američtí výrobci, jejichž prodej se zvýšil o dvacet procent.

    Francouzský prodej zbraní se zvýšil o 47 procent, a předstihl tak Rusko. Zbrojní průmysl Francie je v posledních 10 letech velmi úspěšný. Nejprodávanějšími výrobky jsou stíhací letouny Rafale, ponorky a fregaty.

    Ruský vývoz se snížil o 53 procent. V roce 2019 ještě 31 zemí odebíralo zbraně z Ruska, jejich počet se ale snížil na 12. Nejvýznamnějšími odběrateli jsou Indie a Čína.

    Na Ukrajině se dovoz zbraní zvýšil o 6 600 procent. Z minimálního dovozce a výrobce se stala čtvrtým kupcem zbraní na světě po Indii, Saúdské Arábii a Kataru.

    Zdroj: Deutsche Welle(Německo)

    16:40
    Maďarský premiér Viktor Orbán

    USA: Biden kritizoval setkání Trumpa a Orbána na Floridě

    Americký prezident Joe Biden odsoudil setkání maďarského premiéra Viktora Orbána s republikánským favoritem voleb Donaldem Trumpem na Floridě.

    Setkání v Trumpově letovisku Mar-a-Lago se uskutečnilo krátce poté, co Orbán podpořil kandidaturu bývalého amerického prezidenta na letošní návrat do Bílého domu.

    „Víte, s kým se dnes setkává dole v Mar-a-Lago? S Orbánem z Maďarska, který otevřeně prohlásil, že si nemyslí, že demokracie funguje, a hledá diktaturu,“ okomentoval setkání Biden. „Chci budoucnost, v níž budeme demokracii bránit, ne ji oslabovat,“ dodal.

    Trumpova kancelář uvedla, že oba dlouholetí spojenci diskutovali o „široké škále otázek týkajících se Maďarska a Spojených států, včetně prvořadého významu silných a bezpečných hranic pro ochranu suverenity každého národa“.

    Zdroj: Politico(USA)

    16:38
    Donald Trump

    Čína sleduje vývoj amerických voleb

    Čína pravděpodobně připravuje strategie k nadcházejícím americkým prezidentským volbám.

    Pro Peking jsou klíčové zvýšené obchodní a technologické kontroly, přičemž dosavadní Trumpovy politiky způsobily v oblasti obchodu napětí. Trumpova výhra může navíc zvýšit i geopolitické napětí a destabilizovat vztahy. Americká konfrontace, konkurence a nátlak na Čínu se ale nezmění.

    Podle analytiků by ale ani Bidenovo vítězství Číně úlevu nepřineslo, protože jeho administrativa zachovala mnoho Trumpových politik. I podpora Tchaj-wanu a rozhodnost ve vztahu k Číně naznačují, že konflikty mezi oběma zeměmi zůstanou klíčovými tématy.

    Čína by také mohla zvažovat, jak by každá z administrativ ovlivnila hlavní cíl Číny, kterým je převzetí kontroly nad Tchaj-wanem, snaha o rozšíření globální moci a vlivu a úsilí o stabilizaci a posílení narušené ekonomiky.

    „Prioritou je zajistit, aby Čína zůstala v bezpečí před zahraničními bezpečnostními a vojenskými zásahy, aby byla finančně a ekonomicky zajištěna,“ řekl diplomat Wang Yi.

    Zdroj: CNN(USA)

    8. 3. 2024

    17:08
    Švédské ozbrojené síly

    Švédsko oficiálně vstoupilo do NATO

    Švédsko se stalo členem Severoatlantické aliance, a ukončilo tak desetiletí neutrality po druhé světové válce, když po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 vzrostly obavy z ruské agrese v Evropě.

    „Pro Švédsko je to historický okamžik. Je to historický okamžik pro Alianci. Je to historie pro transatlantické vztahy,“ řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken na slavnostním ceremoniálu ve Washingtonu. „Naše aliance NATO je nyní silnější, větší než kdykoli předtím,“ dodal.

    Švédský premiér Ulf Kristersson v příspěvku na sociálních sítích napsal, že „jsme bezpečnější zemí“.

    „Švédsko nyní zaujme své právoplatné místo u jednacího stolu NATO a bude mít rovnocenné slovo při utváření politik a rozhodnutí NATO,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

    Zdroj: France24(Francie)

    17:07
    Izraelské jednotky v pásmu Gazy

    Armáda USA v Gaze: Biden nařídil vybudovat molo pro poskytování pomoci

    Americký prezident Joe Biden rozhodl, že americká armáda vybuduje v Gaze molo, které usnadní dodávky kriticky potřebné pomoci pro vysídlené Palestince v nouzi.

    Zásadní je dočasné molo, které poskytne kapacitu pro stovky kamionů s pomocí každý den, přičemž první zásilky budou přicházet přes Kypr.

    „Budeme s Izraelci koordinovat bezpečnostní požadavky na pevnině a spolupracovat s OSN a humanitárními nevládními organizacemi na distribuci pomoci v Gaze,“ uvedl představitel administrativy USA.

    Nejlepší možností vybudování mola v Gaze by bylo využití armádního systému Joint Logistics Over the Shore (JLOTS). Ten umožní dopravit na lodi plovoucí části mola, které se ve vodě spojí dohromady.

    „Varianta námořního koridoru obchází naprostou závislost na Izraeli a Egyptě, pokud jde o přísun pomoci, a vytváří novou cestu, kterou mohou regionální a mezinárodní aktéři využít k zasílání kritických dodávek,“ dodal analytik Ahmed Fouad Alkhatib.

    Zdroj: Voice of America(USA)

    17:05
    Američtí vojáci vykládají odpalovače střel systému THAAD na letecké základně...

    Rumunsko: čínské kamery ve vojenských objektech vyvolaly obavy

    Využívání kamer a techniky vyrobené čínskou společnostní Hikvision, které jsou nainstalovány na několika místech zajišťujících bezpečnost Rumunska, se stalo terčem kritiky.

    Společnost Hivision je částečně státní čínskou firmou s údajnými vazbami na čínskou armádu.

    Ačkoli neexistují žádné důkazy, že by užívání kamer vedlo k jakémukoli narušení bezpečnosti, ukázalo se, že čínská zařízení jsou i v ústředí rumunské zpravodajské služby ve městě Jasy nebo na základně v Deveselu, která je domovem pozemního systému protiraketové obrany Severoatlantické aliance Aegis Ashore.

    Ministerstvo obrany uvedlo, že se jedná o uzavřené systémy, které nemají cloudové ani internetové připojení, a že jsou dodržovány přísné bezpečnostní protokoly.

    „Riziko existuje i v případě, že něco není připojeno k internetu,“ uvedl ředitel výzkumu sledování Conor Healy. „Existují příklady, kdy byly systémy s uzavřenými kamerami nabourány prostřednictvím jiných systémů připojených k internetu,“ dodal.

    Zdroj: Radio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda(USA/ČR)

    12:22
    Tank T-72M4 CZ české armády na Dnech NATO v Ostravě

    Česká skupina CSG plánuje muniční podnik na Ukrajině

    Český výrobce munice Czechoslovak Group (CSG) chce na Ukrajině založit společné podniky, které by investovaly stovky milionů eur do posílení obranných kapacit země.

    Podniky by se zaměřily na těžkou munici a vybavení, poskytly by důležité technologie a způsob, jak v příštích letech zvýšit výrobu.

    Společnost CSG se stala důležitým dodavatelem pro Ukrajinu od začátku války, kdy dodávala renovované tanky T-72 spolu s municí, houfnicemi a dalším vybavením.

    „Dohoda bude pravděpodobně uzavřena letos, ale pak uplynou dva až tři roky do výroby. Pokud bychom dohodu uzavřeli, předávali bychom technologie pro různé ráže a různá zařízení,“ uvedl majitel CSG Michal Strnad.

    Dělostřelecká munice se po dvou letech bojů stala pro Ukrajinu naléhavým problémem. Dodávky tanků a těžké techniky CSG na Ukrajinu financují především jiné země Evropské unie nebo Severoatlantická aliance. Od začátku války CSG takto poslala zhruba 160 kusů techniky.

    Zdroj: Reuters(Velká Británie)

    12:18
    Americké jednotky na cvičení Defender Europe v Polsku

    USA: rekruti si mohou zvolit první místo služby

    Za poslední dva roky využilo zhruba 15 tisíc amerických rekrutů jednu z nejnovějších náborových iniciativ armády USA, která umožňuje novým vojákům vybrat si místo své první služby.

    Z údajů vyplývá, že z celkového počtu 112 tisíc nových rekrutů si zhruba 13 procent zvolilo své první služební místo. Armáda se tak snaží získat přízeň mladé generace rekrutů, kteří nechtějí opustit své rodné město a chtějí mít kontrolu nad tím, kde budou žít.

    Jihozápad USA je podle údajů nejlepším náborovým regionem. Zahrnuje Texas, Oklahomu, Nové Mexiko, Kansas, Arizonu a Nevadu. Nejčastější volbou byly základny Fort Cavazos a Fort Bliss v Texasu, ale také Fort Campbell v Kentucky.

    Oblíbenou volbou byla také Evropa zahrnující základny v Německu nebo v Itálii. Naopak pro základnu v Japonsku se nerozhodl žádný voják.

    Zdroj: Military.com(USA)

    7. 3. 2024

    15:35
    Mark Rutte při návštěvě centrály NATO jako nizozemský premiér v roce 2012.

    Maďarsko nesouhlasí s kandidaturou Rutteho na šéfa NATO

    Maďarská vláda je proti tomu, aby se nizozemský premiér Mark Rutte ujal vedení Severoatlantické aliance, až se tento post letos uvolní.

    Reakce tak přispívá k nejistotě ohledně nástupnictví na nejvyšší pozici v Alianci, kde zhruba třetina ze všech členských států stále není rozhodnuta, zda Rutteho podpořit.

    Rutte je dlouhodobým kritikem současné vlády v Budapešti.

    „Rozhodně nemůžeme do funkce generálního tajemníka NATO podpořit zvolení člověka, který chtěl dříve Maďarsko srazit na kolena,“ řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

    V roce 2021 Rutte odsoudil novou maďarskou legislativu namířenou proti LGBT a prohlásil, že Budapešť „už nemá v Evropské unii, co pohledávat“.

    Londýn, Paříž a Berlín přislíbily, že Rutteho kandidaturu podpoří. Pobaltským zemím se však nelíbí jeho nedostatečné závazky v oblasti nizozemských výdajů na obranu.

    Zdroj: Politico(USA)

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media