natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz


  • Mnohonárodní prapor chemické, biologické, radiologické a jaderné ochrany NATO je specializovanou jednotkou Severoatlantické aliance, která vznikla v prosinci 2003 a jejímž cílem poskytovat ochranu proti zbraním hromadného ničení.

    • Prapor má přibližně 500 vojáků, kteří jsou součástí Sil rychlé reakce NATO - NRF (tyto síly dosáhly na podzim 2006 plných operačních schopností a jsou složeny ze zhruba 25 tisíc příslušníků z členských států NATO). Praporu vždy po dobu jedné rotace jeden stát velí (tzv. Lead Nation) a dalších několik států se na složení praporu podílí svými vojáky a vybavením.

    • Pokud je velícím státem Česká republika, je tento prapor NATO včleněn do struktury Armády ČR jako 312. prapor radiační chemické a biologické ochrany NATO.

    Velícím státem byla Česká republika poprvé v době od 1. prosince 2003 do 15. ledna 2005, tedy byla vůbec prvním státem, který praporu velel, jelikož v té době prapor teprve vznikal. Znovu je ČR velícím státem v osmé rotaci NRF (NRF 8), tedy v prvním pololetí roku 2007.

    • Do struktur praporu přispívala Česká republika v době 2003-2005 přibližně 280 příslušníky (české prvky praporu jsou podřízeny velitelství společných sil Armády české republiky - klíčovou úlohu při výstavbě praporu mají specializované síly). Od července roku 2005 působilo až 35 chemiků z Liberce v další půlroční rotaci praporu, která byla pod španělským velením. Do NRF 8 (leden-červen 2007) ČR přispívá jako Lead Nation štábem, logistickým zabezpečením a celou rotou chemické ochrany o velikosti zhruba do 400 osob.

    • Pohotovost k nasazení jednotky je 5 - 20 dní, po rozhodnutí Severoatlantické rady - NAC (odstupňovaná pohotovost spočívá v postupném nasazování jednotlivých složek praporu podle pokynů NATO).

    • Prapor není vojenským uskupením na teritoriu České republiky (národní prvky praporu jsou v pohotovosti ve svých stálých mírových posádkách - kromě cvičení a případné operace), na našem území sídlí pouze velitelství praporu a jeho elementy, které do praporu poskytuje ČR.

    • Prapor nepřetržitou pohotovost k plnění úkolů kdekoliv na světě, a to do 5 dnů od aktivačního rozkazu.

    • Od ledna 2005 bylo vedoucím státem praporu Německo. Do jednotky pod německým velením v rámci NRF 4 se Česká republika nezapojila. Četu radiačního, chemického a biologického průzkumu ČR vyčlenila až do páté rotace NRF, která byla v pohotovosti od července 2005. Přehled zapojení AČR do NRF viz zde.

    • Pro více informací doporučujeme film na DVD "Prvotřídní práce: čeští chemici v Silách rychlé reakce NATO", které je dostupné v knihovně IC NATO. 

    «zpět

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media