natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Průzkumníky čeká půlroční mise v Afghánistánu

    1. března 2006  9:03
    V patnáctistupňových mrazech a metrových závějích trénují vojáci ze 102. průzkumného praporu z Prostějova na půlroční misi v Afghánistánu. Rozlehlé území vojenského prostoru Libavá jim má připomínat afghánské pláně a nevyzpytatelné počasí pod horskými štíty Hindukúše.  

    FOTOGALERIE ZDE.

    Své kolegy ve Fayzabádu na severovýchodě Afghánistánu vystřídají prostějovští průzkumníci na přelomu března a dubna.

    Do afghánských hor zamíří zhruba 80 vojáků, tedy dvojnásobný počet než dosud pod horskými štíty pohoří Hindukúš v odlehlé provincii Badakšan působí.

    V mezinárodních silách ISAF pod velením NATO budou spolu s dánskými vojáky a příslušníky Bundeswehru stejně jako jejich předchůdci chránit tamější provinční rekonstrukční tým, který se podílí na obnově válkou zničené země.

    "Vojáci jsou připravováni na ty nejsložitější situace. Jedeme do rizikové oblasti, kde je nyní zhoršená situace," uvedl velitel kontingentu Tibor Budík. Na Libavé se svými vojáky v těchto dnech neustále procvičuje ochranu konvojů a přepravu VIP osob.

    Kromě toho budou mít vojáci na starost ostrahu polního letiště poblíž základny ve Fayzabádu.

    Libavou si průzkumníci na závěrečnou přípravu před odletem do mise nevybrali náhodou. Na rozlehlém území leží přes metr sněhu a teploty padají k patnácti stupňům pod nulou. "Je to podobné klima, jako teď v Afghánistánu," říká velitel Budík.

    Extrémní počasí a terén jsou hlavní věci, na které se snaží vojáky připravit. "Prakticky denně mám spojení s naší jednotkou ve Fayzabádu. O víkendu tam napadlo několik desítek centimetrů sněhu, ale během dvou dnů se teploty naopak vyšplhaly na 18 stupňů nad nulou," popisuje Budík nevyzpytatelné počasí v Afghánistánu.

    Pět dní v nepřístupných končinách
    Mezi nové úkoly, který posílený kontingent bude v Afghánistánu plnit, patří hlídkování i v těch nejodlehlejších končinách horské provincie Badakšan. "Hlídka bude třeba i pět dní odkázána sama na sebe v nepřístupném terénu," konstatuje velitel Budík.

    Jeho muži jsou si vědomi, že odjíždí do nestabilní země a že mise patří mezi rizikové.  Vojáci počítají i s možnými útoky ze strany místních obyvatel nebo teroristů. "Situace je tam nyní stabilizovaná, nedochází k žádným akcím, které by byly namířeny proti vojákům ISAF. Přesto musíme počítat se vším," říká Budík a připomíná nedávné nepokoje afghánských obyvatel kvůli zveřejnění karikatur proroka Mohameda v evropském tisku.

    "Rodina je smířená s tím, že budu půl roku pryč. Jsem připraven na to, že situace není úplně klidná," říká jeden z vojáků Roman Vodák. Jako profesionál počítá i s tím, že může být v misi zraněn nebo zemřít.

    Jeho kolega Zdenek Zahradník hovoří podobně. "Je to moje práce, jsem voják z povolání. Manželka se bojí, ale už jsem v misích byl a asi si už zvykla."

    "Je to zajímavá, i když nebezpečná země. Mám smíšené pocity, protože taková mise je pro mě něco nového," říká další z vojáků Libor Lajda. Z pětidenních patrol v horách strach nemá. "To zvládneme, na to jsme cvičení, jsme průzkumníci. Taky tady vypadneme na týden pryč a žijeme z toho, co si s sebou neseme," říká.

    Základna ve Fayzabádu není dostavěná
    Německá základna ve Fyzabádu, odkud budou čeští vojáci na hlídky do okolí vyjíždět, zatím není zcela dostavěná. Kvůli zdvojnásobení českého kontingentu bude část vojáků nějakou dobu pobývat ve stanech.

    Jednu věc však budou mít proti svým kolegům, kteří nyní v Afghánistánu působí, nadstandardní. Jednotka totiž dostala desítku nových obrněných terénních vozidel Land Rover, které by měly vydržet i výbuch miny. Ty jsou podle expertů a mezinárodních organizací v Afghánistánu všude. Počty se dohadují až na pět milionů.

    Staré vozidla UAZ, se kterými čeští průzkumníci do Afghánistánu vyrazili loni na jaře, sice projedou prakticky každým terénem, těžko se však na ně v odlehlé provincii shánějí náhradní díly.

    Kromě techniky se průzkumníci připravují i na kontakty s místními obyvateli. Afghánci totiž pracují i na základně. "Je to jiná mentalita, víra i kultura, lidé jsou velmi nedůvěřiví," konstatuje další z vojáků František Vlach.

    Nejvstřícnější jsou podle něj děti, proto pro ně s sebou poveze nejrůznější drobnosti. "Něco jim dáte, tužku, obrázek, kalendář a hned se tím dostáváte do povědomí jako ten hodný," tvrdí Vlach.

    Z jazyka tamějších obyvatel se vojáci učí jen nejnutnější slovíčka. Na základně totiž působí dva tlumočníci, kteří kdysi studovali v tehdejším Československu.

    Lubomír Světnička natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media